Αερογραφια σε κράνος carbon (ανθρακονήματα)?

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nickvlms
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 13 Φεβ 2014, 20:19
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Αερογραφια σε κράνος carbon (ανθρακονήματα)?

Δημοσίευση από nickvlms »

Καλησπερα παιδια. Εχω μια ερωτηση: Εχω ενα φιλαρακι που δουλευει αερογραφο και πιανει το χερακι του. Εγω εχω λοιπον το κρανος uvex helix rs 750 carbon. Οπως γνωριζετε κι εσεις τα περισσοτερα κρανη (ή ολα) απο ανθρακομηνατα δεν εχουν γραφικα. Αυτο που ρωταω ειναι εαν υπαρχει λογος που γινεται αυτο ή ειναι απλα θέμα design? Δηλαδη επηρεαζουν το υλικο τα γραφικα και για αυτο οι εταιρειες δεν τα βγαζουν με γραφικα? Και αν γινεται να προστεθουν γραφικα με αερογραφο, πιστευετε οτι θα επηρεαστει η αποτελεσματικοτητα του κρανους?
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αερογραφια σε κράνος carbon (ανθρακονήματα)?

Δημοσίευση από jskf16 »

Ως χρηστης 20+ ετων αερογραφου σου λεω οτι βεβαια γινεται να αερογραφηθει :mrgreen: το κρανος , αλλα για λογους ασφαλειας τα χημικα πανω στο κρανος απαγορευονται.Οι διαλυτες και τα χρωματα ειναι αρκετα δυνατα , οποτε καλο ειναι να αποφυγεις να το βαψεις.Και μη μου πεις γιατι οι αλλοι τα βαφουν , μα και εγω ειπα οτι γινεται! Απλα οι εταιριες ενημερωνουν για τα περι χημειας...

Οταν ειναι carbon , που κανει τοσα λεφτα το carbοn θες να φαινεται :D

Οι εταιριες δε τα κανουν βαφτα (ελαχιστα) , αλλα βαζουν τα σχεδια κολλημενα πανω (συνηθως υδατο-κολλουνται) και στη συνεχεια τα περνανε ενα τελευταιο χερι βερνικιου πανω απο το σχεδιο ωστε και να προστατευτει το σχεδιο αλλα και να μεινει πανω :mrgreen:

Δες και αυτο....

Άβαταρ μέλους
nickvlms
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 13 Φεβ 2014, 20:19
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αερογραφια σε κράνος carbon (ανθρακονήματα)?

Δημοσίευση από nickvlms »

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και δουλευεις αερογραφο θα σε τρελανω στις ερωτησεις...Το φιλαρακι μου ειπε πως με ειδικα χρωματα ειναι δυνατον να ειναι πολυ δυνατη η αερογραφια...Ξερω οτι πιανει το χερι του (εχω δει δουλειες του) και τον εξιταρει η ιδεα να κανει γραφικα σε κρανος (δεν το εχει ξανακανει)...Απλα μου λεει πως τα χρωματα που θα χρησιμοποιησει ειναι εξτρα χημικα (αυτο μου το ειπε).
Εσυ θεωρεις κακια ιδεα να το κανω? Δεν θελω (και δεν εχω) να παρω αλλο κρανος...Ασε που με τρελαινει η ιδεα να κανω ενα γραφικο που θα εχω σκεφτει εγω και θα ειναι μοναδικο.

Υ.Γ.: Μα ολα εχουν ειπωθει σε αυτο το φορουμ??? :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αερογραφια σε κράνος carbon (ανθρακονήματα)?

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι να σου πω τωρα.... :roll: , προσωπικα δεν ειμαι φιλος τετοιων κινησεων...να ειχα ενα 2ο κρανος για τη φαση οκ! Απλα δε γινεται να γινει η αερογραφια ανθεκτικη στο χρονο και στις εξωτερικες συνθηκες χωρις να χρησιμοποιηθει και το ελαχιστο χημικο , που ηπιο να ειναι αποκλειεται..οπως ειδες και ο φιλος τα ιδια σου λεει περι χημικων.Το θεμα δεν ειναι αν πιανει το χερι του (οκ πιανει) , αλλα αν εσυ θες να κανεις αερογραφια στο κρανος :?: Ενημερωσου οσο μπορεις...

Να φτιαξεις αυτοκολλητο σε γραφιστα , δε στο προτεινω γιατι ανηκει στην ιδια λογικη με τα παραπανω λογω κολλας , ενταξει γινομαστε ακραιοι :roll: αλλα ετσι ειναι.....Οτιδηποτε χημικο δεν επιτρεπεται στο κρανος , ο κατασκευαστης αποκλειει καθε ειδους χημικου επειδη δε μπορει να ξερει για ολα πως θα αντιδρασει το καθε υλικο απο το οποιο εχει κατασκευαστει το καθε κρανος.Χρησιμοποιουνται υλικα και βαφες απο τις εταιριες που εχουν τσεκαριστει για το πως θα αντιδρασουν εκατερωθεν βαφη και το υλικο κατασκευης του κρανους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες