Προτάσεις για Κράνος

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από musicman »

shoei xr-1000 εχω και εγώ φιλε σου προτεινω shοei και δεν θα ξανα αλλαξεις μάρκα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από jskf16 »

Nαι αλλα δε το ειπες αλλιως θα σου απαντουσαμε αμεσως! Προσωπικα δε θα επαιρνα ενα κρανος 5+χρονων (ως μοντελο γιατι κατασκευαστικα δε ξερουμε ποτε εγινε!) οπου θα το κρατουσα αλλα 4-5 χρονια , δηλαδη 10+χρονια.Αυτο ομως ειναι υποκειμενικο και στο πως δρα ψυχολογικα στο καθενα επισης.Η επιδραση του χρονου σε μελετες μεχρι σημερα δεν εχει επιδειξη κατι αρνητικο στο να ανταπεξελθει ενα κρανος σε αυτο για το οποιο κατασκευαστηκε. Απο την ωρα ομως που ενα κρανος αρχιζει και εκτειθεται σε χ συνθηκες (υγρασίας από υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες ) δινεται οτι τα κρανη με θερμοπλαστικά υλικά εχουν ενα οριο τα 3 έως 5 χρόνια και με σύνθετα υλικά ( fiber class carbon kevlar ) 7 έως 10 χρόνια.

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από DeusEx »

Και εγω shoei XR-1000 εχω εδω κ κανα χρονο. Μολις αγορασα ενα καινουργιο uvex helix rs 750 carbon.
Καλο το shoei, δεν παραπονιέμαι, αλλα το uvex δεν παιζεται! Ειναι κλασεις ανωτερο σε ολα.

Το shoei κανει αρκετο θορυβο, και για γυμνο ειδικα δεν με βολεψε. Εκτος αν σκασεις 30-40ε για το whisper kit.
Το uvex ειναι πολυ πιο αθορυβο, ζυγίζει 990 γραμμαρια, η ζελατινα του δεν θολωνει με την καμμια και δεν χρειαζεται pinlock κτλ. Εχει και υποσιαγωνο μεσα ενσωματομενο!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα uvex εχουν τη καλυτερη ζελατινα ΟΛΩΝ , μακραν :!:

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από Vallinor »

DeusEx έγραψε: Εκτος αν σκασεις 30-40ε για το whisper kit.
Tι ακριβως ειναι το wishper kit? που μπορω να το βρω? Μπαινει εξτρα ή πρεπει να παραγγειλεις το κρανος με αυτο το κιτ πανω?
Επισης το Uvex ποσο το πειρες?
Ευχαριστω
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
nionios
Δημοσιεύσεις: 1144
Εγγραφή: Δευ 23 Μαρ 2009, 13:42
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Charming N.California
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από nionios »

shoei_whisper_kit

αυτο ειναι Κωστα μπαινει στο κ ατω μερος τους κρανους περιμετρικα για μειωση θορυβου,καλυτερη ηχομονωση!
Και ρωτάει ο τροχύλιας
-Ήντα γινε?Πραμααααα του απαντάει ο καργιάτζουλας.....

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από Jericho »

To whisper kit είναι αυτό : http://www.shoei-europe.com/uk/products/accessories/

Το έχει λίγο μετά τη μέση της σελίδας.

Τιμές τα ελληνικά καταστήματα απ ότι βλέπω στο Google το έχουν στα 39 €.

Μπαίνει έξτρα, είναι μια λωρίδα υλικό που καλύπτει το κράνος περιμετρικά απο κάτω, καθώς και ένα υποσιάγωνο.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από musicman »

τι συγκρινεται τωρα ρε παιδια τα uvex με τα shοei θα τρελαθουμε τελειως?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από jskf16 »

Για τη ζελατινα μιλησαμε πρωτον που ειναι πολυ καλυτερη ολων αντιχαρακτικη ζελατινα Supravision , το ξαναγραφω.Eπισης εχει , αντιβακτηριδιακή και αντι-ιδρωτική επένδυση COOLMAX, που αφαιρείται και πλένεται , ενω το 1000 οχι , ειναι και ελαφρυτερο απο το 1000 αλλα θα χανει απο θορυβο το uvex.Ο φιλος μας ο deusex θα εχει πιστευω στο μελλον μια ποιο ολοκληρωμενη (υποκειμενικη) αποψη αφου και η χρηση του uvex που αγορασε φτασει τη χρηση χρονικα και του shoei.Aπο εκει και περα το ποιο ειναι καλυτερο , ειναι ακρως υποκειμενικο οπως εχεις αποδειχτει κατα καιρους.Κρανη υψηλων σειρων απο επωνυμες εταιριες , θελουμε να πιστευουμε οτι θα σταθουν στο υψος των περιστασεων οταν κληθουν (...μακρυα απο ολους).Την ασφαλεια τους ποτε δε θα τη μαθουμε , ο καθενας σχηματιζει αποψη* απο την εμπερια/χρηση την οποια κανει.

*εχω/ειχα δοκιμασει απο τις εν λογω εταιριες.

Απο εκει και περα αυτο που πρεπει να προσεξετε ειναι οτι αυτα με full carbon , οπως το παραπανω (uvex) SLC super light Carbon εχουν μικρο απορροφητικό στρωμα , για αυτο ανατρεξτε στο sticky που εχουμε βαλει και μιλαει για συνθετα υλικα (Fiberglass (ίνες γυαλιού), Kevlar (ίνες αραμιδιού) , Carbon (ανθρακονήματα ))!Η εταιρια μεχρι σημερα , δεν εχω δει/βρει καπου πως καταφερνει να καλυβει αυτο το <<κενο>> απορροφητικοτητας.

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
[vasilisfirewalker]
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 26 Απρ 2012, 16:36
Model: FZ6
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από [vasilisfirewalker] »

dudukas έγραψε:θα σου πω για το δικο μου scorpion exo 1000

+
.αεροδυμανικο κ δεν κουναει απο πλευρικους αερηδες
.οταν κλεισεις την ζελατηνα ησηχαζουν ολα εγω ακουω μονο την εξατμηση
.εφαρμοζει ωραια στο κεφαλι σαν να το αγκαλιαζει
.εχει 2η φυμε ζελατινα σε σωζει ειδηκα αν εχεις στραβωμαρα οπως εγω κ πρεπει να κουβαλας 2 ζευγαρια γυαλια
.η κυριως ζελατινα δεν θολωνει με ΤΙΠΟΤΑ
.εχει το airfit το οποιο βοηθαει στο ταξιδι απιστεφτα γιατι φουσκωνει τα μαγουλα κ εφαρμωζει ακομα καλητερα

-
.μετριως αερισμος μεχρι τα 70-80
.πολυ σφιχτο μεχρι να κατσουν τα μαξιλαρια(1-2 μηνες περιπου)
.η πρωτη σκαλα της ζελατηνας ειναι πολυ ψηλα στο υψος των ματιων περιπου αλλα μπορεις να την κλεισεις τελειως κ να σηκωσεις μια ασφαλια που εχει που την ανοιγει ενα ελαχιστο κ εισαι οκ μεχρι κ ταξιδι κανεις ετσι χωρις ιδιετερη βαβουρα


Ελπιζω να βοηθησα ξερω οτι δεν ειναι κ οτι καλητερο στην αγορα αλλα με αυτα τα λεφτα καλητερο δεν υπαρχει (200 ευρω σε προσφορα)




οσα
λες κιαλλα τοσα
!!!! το κρανακι τα σπαει ... δεν ακους τιποτα λιγο στενο στην αρχη αλλα μετα ειναι ..... τι να πεις για τα φραγα του ειναι πολυ καλο !!!! κατα βαση πρεπει να βαλω φοτο απο το κρασπεδο που εσπασα !!! με αυτο το κρανακι!!!! για να καταλαβει κανεις ! τελειο τι λεμε τωρα!!!

Άβαταρ μέλους
ElessarGR
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Τετ 15 Δεκ 2010, 01:36
Model: FZ8
Model year: 2011
Τοποθεσία: Dublin Some times
Επικοινωνία:

Shoei XR1100 helmetcity vs justhelmets

Δημοσίευση από ElessarGR »

Η μάνα μου θα πάρει κράνος. Ήμουνα πολύ κοντά να το πάρω από το helmetcity καθώς έχω ξανά αγοράσει από αυτούς και πολλοί από εμάς επίσης. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό το site justhelmets το οποίο έχει την ίδια τιμή αλλά δίνει δώρο όποια ζελατίνα θέλω.... δηλαδή την ζελατίνα χρωμίου! (aka καθρέφτης ασημένιος!). Επίσης όταν πήγα να ολοκληρώσω την παραγγελία στο justhelmets δεν είδα να χρεώνουν μεταφορικά για Ελλάδα.

και η ερώτηση μου είναι η εξής :

Έχει αγοράσει κάνεις από justhelmets ή κάποιος γνωστός του? +:Think=+::-k
Εάν ναι το εμπιστευόμαστε? +:Think=+::-k
ElessarGR here!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για Κράνος

Δημοσίευση από SoR_gr »

επιβεβαίωσε 100% οτι ειναι δώρο η ζελατίνα .

ειχα πάρει το 1100 απο helmetcity στα 303 ευρώ και ελεγαν και εκεί για δώρο ζελατίνα.

μετά απο επικοινωνία με email μου ανέφεραν οτι επειδή ήταν σε "σουπερ προσφορα" το κρανός δεν μπορούν να κάνουν δώρο ζελατίνα.

μπορεί να το έγραφαν με μικρά γράμματα καπου αλλα δεν το είδα.

τα υπόλοιποα 110 ήταν στα 380-430ε νομίζω και δεν έδωσα συνέχεια...
απλά νασαι σίγουρος γτ εγώ μετά την πλήρωσα 60 ευρώ και την πήρα απο ελλάδα (σε αντίθεση ~45ε που είχε στο helmetcity ) αλλα ποιος περίμενε 10-15 μέρες να έρθει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες