Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από pantelis »

antonis_FR έγραψε: Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει αυτα
http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/ ... &subcat=18
τα οποια εχουν φανταστικη αισθηση αλλα και φανταστικη τιμη..210 ευρω στον αντιπροσωπο!
Επειδή έχω τα παραπάνω γάντια αλλά τις προηγούμενης χρονιάς, απλά να πω οτι είναι άπαιχτα...
Στο κρύο τουλάχιστον δεν είχα κανένα πρόβλημα εκτός από την αίσθηση στους διακόπτες και τα χειριστήρια...
από νεράκι τώρα δεν έφαγα και πολύ για να διαπιστώσω πόσο αδιάβροχα είναι....
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από avatar »

thanos8527 έγραψε:Καλησπέρα!
Εγώ έχω πάρει αυτά:
http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/ ... &subcat=19
εγώ τα πήρα αυτά 100 ευρώ από εδώ:
http://www.motorama.it/en/guanto-m-23-P3999.htm
μου αρέσουν πολύ αλλά πιστεύω πως υπάρχουν καλύτερα σε αίσθηση, αλλα είναι ζεστά κ αδιάβροχα..τα trafit μου αρέσουν κ εμένα πάρα πολύ, εγώ λέω πάρε αυτά που γουστάρεις κ στο νέτ μπορείς να τα βρείς πολύ φθηνότερα
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από zisisx »

τελικα επεσε κ γω θυμα του μαρκετινγκ της dainese κ πηρα αυτα........http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/ ... 5&limit=10
ας μην εκανε και την γεναια εκπτωση λογω χριστουγεννων κ θα σας ελεγα εγω.......
πρωτες εντυπωσεις...πολυ καλη ποιοτητα...νομιζεις οτι θα τα κρατησεις για μια ζωη....οχι τοσο ζεστα οσο δειχνουν αλλα δεν εχεις κ προβλημα να οδηγησεις στο κρυο....αισθηση στα χειριστηρια κ τους διακοπτες οχι κ τοσο καλη αλλα ειναι λιγο νωρις ακομα κ δεν εχουν φορμαρει στο χερι........
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από koulis »

παντως το marketing κανει καλα τη δουλεια του βλεπω

:P :mrgreen: :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από jskf16 »

.....ε τα χειμερινα το εχουν αυτο με την αισθηση , τωρα οσο αναφορα τη ποιοτητα ειναι πολυ καλα , στο θεμα βροχη τεσταρετα :wink: , το θεμα θυμα :) αφου τα εξαντλησεις ως γαντι 8)

..καλοφορετα!
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από zisisx »

ευχαριστω πολυ....οσο για τη βροχη δυσκολα εκτος κ αν με πιασει κατα τυχη καμια μπορα συνηθως αποφευγω να οδηγω δικυκλο με βροχη ειδικα μεσα στη θεσσαλονικη που ειναι οι δρομοι σαπουνια....
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

εγω παλι πηρα κατι γαντια καταδυτικα...LANARA μαρκα...τα πηρα τσαμπα αλλα τιμη εχουν γυρω στο 20ρικο...
σχεδον 7 mm παχος,στην αρχη τα βλεπεις και λες που θα παω τωρα σαν τον κουστω καβαλα σε μηχανακι,αλλα παιδες δεν υπαρχουν πιο ζεστα γαντια για οδηγηση σε κρυες χειμωνιατικες διαδρομες....
αμα τα δοκιμασετε θα με θυμηθειτε...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από zisisx »

εγω παντως σημερα τα τσεκαρα ολα.....μπουφαν παντελονι μποτες γαντια εσωθερμικα......ολα.......ΤΙΠΟΤΑ.........πηγα για μια δουλεια το πρωι στα γιαννιτσα....ξεκινησα απο θεσσαλονικη περιπου στις 9.15 μεχρι χαλκηδονα ολα καλα απο κει και περα το κρυο ηταν αρκετα αισθητο εως κ κουραστικο θα ελεγα σε ολο το σωμα με πιο κρυα σημεια το κεφαλι κ τα ακροδαχτυλα.....βεβαια η θερμοκρασια το πρωι εδω πανω ηταν αρκετα χειμωνιατικη επαιζε κοντα στους 0-2 βαθμους,οποτε οτι κ να εκανα το κρυο θα ηταν εντονο.....καποιος θα πει γιατι δε οηρες το κουτι?γιατι ο ηλιος ηταν τοσο ωραιος που απλα δε μπορουσα να αντισταθω σε μια τελευταια βολτα με το μωρο για το 2010......
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: zisisx,
δεν παιζει ρολο μονο να φορας ισοθερμικα,μπουφαν κτλ...το κυριοτερο ειναι ΠΩΣ τα φορας :?:
θα σου πω εγω πως τα φοραω...ισοθερμικο κατασαρκα....ενα με το σωμα...κ απο πανω κ απο κατω....κ μαλιστα μεσα απο το κολαν,οχι απ'εξω...πανω απο το ισοθερμικο ενα καλο fleece....εχω 2 του lidl κ 2 απο intersport που ειναι super....
κ το fleece το βαζω μεσα απο το παντελονι.....τα γαντια επισης μεσα απο το μανικι κ οχι απ'εξω....
μπαλακλαβα μεσα απο το γιακα του fleece κ ειμαι κομπλε...γενικα κοιτας να βουλωσεις οτι διοδους μπορει να βρει ο αερας...δοκιμασε τα ετσι κ θα με θυμηθεις :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από zisisx »

οπως ακριβως τα κανεις εσυ τα κανω κ γω αλλα πιστεψε με το κρυο σημερα ηταν αρκετο....δε λεω οτι υπεφερα απλα το ενιωθα....
να σε ρωτησω....φορας κ εσωθερμικα κ fleece κ επενδυση σε μπουφαν-παντελονι.....κ μπορεις να κουνηθεις??!?!?!?!??!?!? :shock:
το λεω αυτο γιατι εγω εχω κ καποια κιλα κ δε γινεται να τα βαλω ΟΛΑ αυτα......
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από jskf16 »

....εχεις δικιο με με αυτες τις θερμοκρασιες τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα , πολυ πραμα μπορεις να κοψεις οταν απο πανω βαλεις το αδιαβροχο οταν προκειται να κινηθεις σε τετοιες θερμοκρασιες , το ναυλον κοβει πολυ πραμα 8) ...καπου ειχα ενα αρθρο περι θερμοκρασιων και ταχυτητας , π.χ πως στους 0 βαθμους κελσιου με ταχυτητα 60χλμ/ωρα πως μεταφραζεται στο σωμα ! Αν το βρω....θα το ανεβασω!

Το λαστιχο γενικοτερα οπως αυτο που αναφερει ο CHRISMORBID ειτε τα καταδυτικα , ειτε της νοικοκυρας ειναι απο τις κορυφαιες λυσεις και ως αδιαβροχα και ως προστασια απο το κρυο!!

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα αδιαβροχα χειμερινα γαντια

Δημοσίευση από aspan »

αν google-αρεις Wind chill factor calculator θα βρεις αρκετα
Απόστολος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Αναβάτη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες