Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Καθημερινές συζητήσεις
Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από m-power »

Αν αλλάξεις στον λογαριασμό στο paypal το πρωτεύον νόμισμα, από ευρώ σε στερλίνες ή δολάρια . Με αυτόν τον τρόπο, όλες οι συναλλαγές από την κάρτα ή λογαριασμό προς το paypal, χρεώνονται σε στερλίνες ή δολάρια και την μετατροπή από τον ελληνικό λογαριασμό της κάρτας μας σε ευρώ, τον κάνει η εκδότρια τράπεζα της κάρτας σύμφωνα με την ισχύουσα εκείνη την ώρα πολιτική συναλλάγματος. και οι ισοτιμίες είναι πάντα καλύτερες από οτι έχει το paypal πχ σαν του xe.com.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
fosmaniak
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιούλ 2014, 23:49
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: τη γνωμη σας για δισκοπλακες λιγο...

Δημοσίευση από fosmaniak »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που έχουν κάνει την αγορά από το eBay, ζήτησαν κάτι συγκεκριμένο από τους πωλητές έτσι ώστε να μην περάσει από τελώνιο το δέμα τους μια που είναι και ογκώδες αλλά και σχετικά βαρύ :?: Σκέπτομαι να αγοράσω και εγώ αυτές για το δικό μου.
Ο πωλητής λέει πως θα το στείλει σαν GIFT και ρωτάει τι θέλω να γράφει το invoice(κάτι σαν απόδειξη) καμιά ιδέα?
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρετε. Αν τελικά περάσει τελωνείο τι περίπου διαφορά θα πληρώσω :?:
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τη γνωμη σας για δισκοπλακες λιγο...

Δημοσίευση από koulis »

για μενα οχι gift.....
αλλα warranty replacement με invoice των 50$

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
fosmaniak
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιούλ 2014, 23:49
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: τη γνωμη σας για δισκοπλακες λιγο...

Δημοσίευση από fosmaniak »

Σε ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση σου. Φανταζομαι το εχεις κανει και δεν αντιμετωπισες καποιο προβλημα.
Απο ebay ή απο αλλο site? Με το βαρος ειχες κάποιο θέμα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Τρί 08 Ιούλ 2014, 09:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: όχι στις άσκοπες παραθέσεις, κάνουν τα νήματα δυσανάγνωστα...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τη γνωμη σας για δισκοπλακες λιγο...

Δημοσίευση από koulis »

απο ebay.....με το βαρος δεν ειχα θεμα ποτε μιας κ δεν εχω παραγγειλει εκτος Ευρωπης κατι τοσο βαρυ κ ογκωδες που να με απασχολει.....δισκοπλακες τυπου μαργαριτας δεν εχω αγορασει ακομη....δυστυχως..... :oops:
παντως αν τις αγορασεις τελικα κανε μας ενα review για ποιοτητα/εφαρμογη κ αν περασες τελωνειο..... :wink:

4now
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ 2007, 21:22
Model: -
Τοποθεσία: Εξωτική νήσος Κως
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από 4now »

ηθελα την γνωμη σας.ενω ειμαι σε αναμονη αγορας ενος εξαρτηματος απο χρηστη πορτογαλια σημερα μου εστειλε μην 1-2 μερες πριν το παραλαβω.οτι το δεμα μαλλον ειναι δεν ειναι αυτο που αγορασα.και εδω ηθελα τα φωτα σας.τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?να αρνηθω να το παραλαβω?και να γυρισει οπως ηρθε πισω αφου του κανω refund?

δεν ξερω γιατι υποψιαζομαι οτι ηταν πονηρο το μηνυμα του να το παραλαβω εις γνωσιν μου και να φαινεται οτι το παρελαβα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από Solomon »

Πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που έκανες την παραγγελία? ??

4now
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 19 Απρ 2007, 21:22
Model: -
Τοποθεσία: Εξωτική νήσος Κως
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από 4now »

29/4 εγινε η αγορα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από Solomon »

Α ωραια. Να αρνηθείς να παραλαβεις δεν έχει νόημα γιατί έχεις ήδη πληρώσει μέσω κάρτας.Σε πρώτη φάση αφού όντως διαπιστώσεις ότι δεν είναι αυτό που παρήγγειλες επικοινωνείς μέσω ebay Όχι απ το προσωπικό σουemail, με τον πωλητή κ του εξηγεις ευγενικά κ με σαφηνεια τι συμβαίνει ότι δεν είσαι ικανοποιημενος ως πελάτης κ ότι προτού κάνεις dispute να σου κάνει refund το πόσο στην κάρτα σου.

Το αφήνεις 3-4 μέρες να σου απαντήσει κι αν δεις ότι δεν συνεργάζεται του αφήνεις αρνητική αξιολόγηση κ αυτόματα θα οδηγήθεις σε φόρμες όπου θα σε ρωτάει το ebay τους λόγους κλπ. Εκεί πάλι εξηγεις αναλυτικά τι έχει παίξει. Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες κ δεν έχεις κάνει κι εσύ βλακεια , πχ να είχε στη περιγραφή κάποια αναλυτικά στοιχεία αλλά εσύ ψώνισες με φωτογραφία μόνο, τότε το πιθανότερο είναι να σε καλύψει το ebayστα λεφτά που έχεις δώσει. επίσης πιθανό να σου ζητήσει να στείλεις πάω το τεμάχιο κ να τους στείλεις κ αποδεικτικό από ταχυδρομείο κλπ

Άβαταρ μέλους
ElessarGR
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Τετ 15 Δεκ 2010, 01:36
Model: FZ8
Model year: 2011
Τοποθεσία: Dublin Some times
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από ElessarGR »

Να προσθέσω ότι εάν αγοράζετε μέσω ebay να κάνετε της συναλλαγές σας μέσω paypal έτσι ώστε εάν γίνει μλκια να είστε 100% καλυμμένοι από την paypal. Κοιτάξτε το λίγο για να το γνωρίζετε.
ElessarGR here!

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από m-power »

Πληροφοριακά στο paypal μπορείτε να βάλετε και λογαριασμό σκέτο χωρίς χρεωστική κάρτα.

Βολεύει αν έχετε σε internet banking στην τράπεζα που πληρωνόσαστε να φτιάξετε έναν καινούριο λογαριασμό
τον οποίο θα βάλετε στο paypal. Σε αυτόν τον λογαριασμό θα μεταφέρετε τα χρήματα που χρειάζεστε για να κάνετε την οποία αγορά.
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
Thanasis_FZ1
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 14:34
Model: FZ1
Τοποθεσία: Αστερισμος της Ανδρομεδας
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από Thanasis_FZ1 »

Ιστοριες με μα'ι'μουδες...internet banking,λογαριασμοι σκετοι,λογαριασμοι με ζαχαρη κ π@Uτσες! Πανε σε μια τραπεζα βγαλε μια προπληρωμενη που θα βαζεις ΟΣΑ λ7 γουσταρεις κ κανε τη δουλεια σου! Αλχημειες...
Χορος Ρουμπα κ ελια Θρουμπα!!

mousatos81
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιούλ 2014, 09:13
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από mousatos81 »

Και εγω αυτηνης της αποψης ειμαι,για καποιους που δεν ασχολουνται και δεν ξερουν ειναι Κινεζικα.Και εμενα με βολευει η προπληρωμενη καρτα αλλα το πακετο ειναι οτι σε καποια site εξω για να παρεις κατι θελεις το paypal αναγκαστικα +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πως αγοραζουμε απο το e-bay

Δημοσίευση από jskf16 »

Ουτε καρτες ουτε προπληρωμενες ουτε τιποτα.Ειναι τρομερα απλο και ασφαλες επισης , αν εχεις internet banking (το κανει ποιο ευκολο , δεν ειναι απαραιτητο) υπαρχει η λεγομενη άυλη καρτα την οποια και τροφοδοτεις οσο και οποτε θες και την συνδεεις εννοειται :wink: με το Paypal.Πολυ απλο το καλυτερο , για εμενα.

Ειναι περιπου σα και αυτο που λεει ο m.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες