ΔΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΙΝΑ - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020

Καθημερινές συζητήσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

ΔΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΙΝΑ - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ιανουάριο-Φεβρουάριο παρατηρώ οτι καθυστερούν κατι αγορές που έχω κάνει απο τα βάθυ της Κίνας, διάφορα μπιμπλίκια (psi check, obdII Κλπ). Εχετε και εσείς αντίστοιχες καθυστερήσεις;



Παράλληλα, βρίσκω και άρθρα σαν το παρακάτω αλλά δεν είχα κάποια ειδοποίηση απο τελωνείο.

Μέχρι σήμερα, με τέλη εκτελωνισμού χρεώνονταν τα δέματα από Κίνα που είχαν αξία μεγαλύτερη των 22 ευρώ. Για τις αγορές μικρότερου κόστους από Κίνα, τα πακέτα χαρακτηρίζονταν ως «ελεύθερα» και δεν επιβάλλονταν επιπλέον τέλη εκτελωνισμού.

Γύρω στις 5 Φεβρουαρίου, ωστόσο, σήμανε «συναγερμός» στο ελληνικό διαδίκτυο και τα φόρουμς που ασχολούνται με τις αγορές από Κίνα. Αφορμή ήταν καταγγελίες καταναλωτών που είχαν προβεί σε αγορές από Κίνα, αντικειμένων αξίας μικρότερης των 22 ευρώ και οι οποίοι, παρά ταύτα, ανέφεραν ότι τους επιβλήθηκε «χαράτσι» ύψους 15 ευρώ από τα ΕΛΤΑ.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/tehnologia/ag ... i-ton-elta




Επίσης υπάρχει και ο corona virus που δεν ξέρω αν έχει επηρρεάσει τόσο τα ταχυδρομεία...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ΔΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΙΝΑ - ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020

Δημοσίευση από Solomon »

Για τους κορονα δε ξέρω να σου πω
Εγώ είχα παραγγείλει μέσω αλιεξπρες από αποθήκη στην Γαλλία, αρχές Δεκέμβρη.

Δεν ήρθε ποτέ...

Dispute κ επιστροφή χρημάτων, αλλά δεν πήρα κι αυτο που ήθελα..

Γενικά τα ΕΛΤΑ πάνε για φούντο οπότε, τελείως θεωρητικά μπορεί να είναι κ εσκεμμενες καθυστερήσεις. Αγανακτει ο κόσμος, έρχεται ο σωτήρας οποιοσδήποτε ιδιώτης, παίρνει μπρος το σύστημα κ σου έρχονται όλα στην ώρα τους, τσιμπάς κ μια μικροαυξηση στον πωπο κ καλά για την ποιότητα των υπηρεσιών, την στιγμή που την μεγάλη που... την έχεις φάει ήδη στα τιμολόγια της υπηρεσίας. Τα 15€ κ τα 22€ δεν είναι για να σωθούν τα ταχυδρομεία.
Είναι για να τα βρει ο επόμενος έτοιμα στρωμένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες