Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Καθημερινές συζητήσεις
Απάντηση
spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Έχω ένα θέμα με το Fazer μου, το οποίο είναι ηλεκτρονικής φύσης.
Φοβάμαι πως ο μηχανικός μου δεν είναι και τόσο ειδικός στα ηλεκτρονικά και θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη πάνω στο πρόβλημα που έχω. Όμως νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιον ηλεκτρονικό που να εξειδικεύεται σε μηχανές παρά σε έναν μηχανικό της γειτονιάς που ενδεχομένως κι αυτός να μην έχει πολλές γνώσεις πάνω στα ηλεκτρονικά.

Ίσως να είναι λάθος η αντίληψη μου, αλλά από την εμπειρία μου έχω δει πως πολλά συνεργεία (τα μικρά και φτηνά), πως όταν υπάρχει ένα θέμα ηλεκτρονικής φύσης (πλεξούδα, εγκέφαλος) ακόμη και αυτά τα συνεργεία συνεργάζονται με κάποιον ηλεκτρονικό που το κατέχει καλύτερα το θέμα για να τους βοηθήσει.

Για να μην πλατιάσω άλλο, σίγουρα αυτή η αντίληψη δεν είναι καθολική, και σίγουρα δεν ισχύει για μεγάλα συνεργεία και εξουσιοδοτημένα.

Που θα μου προτείνατε να ψάξω για έναν ηλεκτρονικό να πάρω μία δεύτερη γνώμη για το Fazer μου;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από Solomon »

Αθήνα είσαι έτσι?Περίμενε να το δει ο sor , έχει τον κατάλληλο.

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Να συμπληρώσω σε αυτό το σημείο ότι μέτρησα την τάση στην μπαταρία: στο ρελαντί βγάζει 12volt, στις 4.000rpm 13volt, και στις 7000rpm 13.5 volt.
Θέλω να το δει ένας ειδικός γιατί δεν ξέρω αν είναι ανορθωτής ή κάτι άλλο. Η μπαταρία είναι καινούργια πάντως.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν ο μηχανικός σου δεν κατέχει ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά μπορεί να στο πει και ο ίδιος. Μπορεί εμπειρικά να κάνει μια μέτρηση αλλά ίσως δεν ξέρει ακριβώς το συμπέρασμα. Σίγουρα θα θέλει να σε εξυπηρετήσει.
Γιαυτό ο Ηλετρολόγος/Ηλεκτρονικός δεν ασχολείται με μηχανολογικά, είναι άλλο αντικείμενο. Συνήθως σε κάποια βλάβη, ο ένας σε στέλνει στον άλλον και τούμπαλιν!

Συνήθως τα συνεργεία έχουν κάποιον συνεργάτη που να ασχολείται με μηχανολογικά ή ηλεκτρολογικά και όποτε τους τύχει περίπτωση ο ένας προτείνει τον άλλον στον πελάτη.

τα υπόλοιπα στο ποστ με το πρόβλημα σου, (ανορθωτής)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Σπάνιο στις μέρες μας να παραδεχθεί κάποιος την αδυναμία του....
Η απάντηση του μηχανικού μου ήταν αρκετά ύποπτη και για αυτό θέλω να πάρω μία δεύτερη γνώμη από εξειδικευμένο ηλεκτρονικό. Θα σας ενημερώσω όταν λήξει αυτή η περιπέτεια.

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Τελικά όλα καλά.Το πήγα σε ειδικό ηλεκτρονικό μοτοσυκλετών (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε συνεργείο τόσο εξειδικευμένο). Μέσα σε δύο μέρες την έφτιαξε τη μηχανή. Τελικά είχε "λιώσει" το πηνίο (δυναμό). Τώρα σύμφωνα με τον τεχνικό δίνει 14,5Volt και έτσι φορτίζει η μπαταρία. Δεν έχω κάνει προσωπικά μέτρηση, αλλά τον πιστεύω.
Για να επανέλθω όμως στον αρχικό μου μηχανικό, όταν του είπα να δει γιατί δεν φορτίζει η μπαταρία, η παπάτζα του ήταν ότι το Fazer φορτίζει μόνο την μαμίσια μπαταρία και έπρεπε να βάλω την μαμίσια μπαταρία. Μάλιστα είχε πει πως δίνει ρεύμα να φορτίσει η μπαταρία και πως έφταιγε η μπαταρία που δεν φόρτιζε.
Συμπέρασμα: Πάντα κάνει καλό να πάρουμε και μία δεύτερη γνώμη από έναν ειδικό.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από SoR_gr »

είναι ανάλογα αμα κοιτάς το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.

η γνώμη μου για τα συνεργεία είναι η μισή ευθύνη του ιδιοκτήτη της μοτο.
Αν πας σε συνεργείο/ποδηλατάδικο, αν παίρνει μπροστά η μοτο θα σου πει οτι καλά δουλεύει.
Αν πας σε ηλεκτρολόγο και η μοτο σου καίει λάδια, θα σου πει οτι καλα δουλεύει αμα φορτίζει καλά.
Αν πας σε μηχανικό για ηλεκτρολογικά θέματα, αμα παίρνει μπροστα και ακούει καλα το μοτέρ , θα σου πει καλά δουλεύει.

Γενικά θέλει λίγο φιλτράρισμα το όλο θέμα ανάλογα ποιος σου λέει τι και τι ιδιότητα έχει..

Σαφώς 2η-3ή γνώμη ειναι καλό να παίρνουμε...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από lyon »

spyderrp7 έγραψε:
Τρί 17 Απρ 2018, 15:36
, η παπάτζα του ήταν ότι το Fazer φορτίζει μόνο την μαμίσια μπαταρία και έπρεπε να βάλω την μαμίσια μπαταρία. Μάλιστα είχε πει πως δίνει ρεύμα να φορτίσει η μπαταρία και πως έφταιγε η μπαταρία που δεν φόρτιζε.
γαmiσε ο τυπος :lol: :lol: :lol:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανικοί και Ηλεκτρονικά

Δημοσίευση από spyderrp7 »

SoR_gr Πολύ σωστός!!

Lyon
Να σου πω κάτι; Θα τον πίστευα γιατί στην τελική δεν είμαι μηχανικός. Αλλά ο λόγος που δεν τον πίστεψα ήταν γιατί ακριβώς το ίδιο μοντέλος μπαταρίας είχα βάλει πριν και με έβγαλε ασπροπρόσωπο για 7 ολόκληρα χρόνια!! Ξέρετε πολλές μπαταρίες που να άντεξαν 7 χρόνια; Ε, το ίδιο μοντέλο έβαλα ακριβώς. Πως δηλαδή 7 χρόνια φόρτιζε και ξαφνικά λέει η μπαταρία δεν κάνει; έλεος...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 18 Απρ 2018, 17:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες