Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Καθημερινές συζητήσεις
Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Για igo συμφωνω με Μανο. Πολυ καλο με παρα πολλες δυνατοτητες αλλα νομιζω οτι για μια χρηση
ειναι overkill.

Nokia here καλο για free αλλα σε χαρτες ακομα και στην Αττικη ειχα θεματα.
Το χρησιμοποιω πιο πολυ σαν backup.

sygic πολυ καλο το ειχα αλλα οι τελευταιες εκδοσεις με απογοητευσαν λιγο ...δυσκινητο στη χρηση
και ειχα αρκετα κρασαρισματα.
Το χρησιμοποιω σε ταξιδια εντος/εκτος Ελλαδας.

google maps αν εχεις data plan το καλυτερο..ηδη μπορεις να κατεβασεις offline περιοχες και
η διαχειριση των offline περιοχων ολο και πιο καλη. Οταν θελω κατι μεσα στην πολη, μονο αυτο χρησιμοποιω.

Δεν πιστευω οτι χρειαζεται πλεον συσκευη gps...παρα μονο αν το θες για επαγγελματικη χρηση.

Προσωπικα νομιζω οτι πρεπει να τα δοκιμασεις ολα και να διαλεξεις αυτο που σου ταιριαζει, γιατι παιζει
μεγαλο ρολο η χρηση που θες να κανεις.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από jskf16 »

Μαλλον θες να πεις pna/pda και οχι gps :mrgreen: , αυτα το ειπαμε <>63 .Τους χαρτες πλοηγησης τους δοκιμαζεις αυτο ειναι το ευκολο , τωρα με τα smartphone/tablet εχεις τη δυνατοτητα να εχεις 10εφαρμογες απανω και να τις τσεκαρεις , δε μπορει καποια θα σου κανει....με τη συσκευη εχω κολλησει προς τα που να κοιταξω.Παιζει τεραστια σημασια το πως μια εφαρμογη θα εχει συμαβατοτητα και θα συνεργαστει αψογα με το δεκτη (..οχι μονο) της συσκευης ωστε να υπαρχει μια καλη πλοηγηση.Αν ειχα τη μηχανη σιγουρα θα επαιρνα smartphone λογω ογκου...αν και τα 7ιντσα tablet δεν ειναι μεγαλα.Τςπ για smartphone με βλεπω.Απο την αλλη βλεπω (ετσι για την κουβεντα) ελαχιστες συσκευες να εχoυν και το glonass .Λεγεται οτι θα μπαινει σιγα σιγα στις πειρσσοτερες.

Jo.Da. έγραψε:Εγώ δουλεύω σε tablet της lenovo (8 in) το sygic (offline) και gmaps (online)!
Το sygic με καλύπτει 100%! 8)
Καπως ετσι με σκεφτομουν και εμενα :mrgreen: , αλλα με τη lenovo και ευτυχως που το λες (να γιατι ανοιγουμε τη κουβεντα) , οι επεξεργαστες που φοραει MediaTek MTK ειχαν θεματα με συμβατοτητες των εφαρμογων και αλλα.Εσυ τι λες γι αυτο , ειναι νεο το lenovo που λες , το δουλευεις το εργαλειο :mrgreen: :?: .Γιατι να εγω εδω αυτο ειναι ενα κυριο θεμα , μπορει να θελω ενα lenovo αλλα δεν εχω απο καποιον εδω* γυρω μου εικονα της συσκευης , ποιο πολυ ξερω στη θεωρια για τους επεξεργαστες της.

*εδω ασχολουνται ελαχιστοι εως κανενας με τετοια θεματα.
Jo.Da. έγραψε: Υγ: Γιάννη τσέκαρε το tab που δίνει η avin με 40€ καύσιμο + 40€ νταβατζιλίκι. Αν το θες μόνο για τέτοια χρήση ίσως σε εξυπηρετεί.
avin , καλα εδω αντε να εχει 1-2 ..και εαν :mrgreen:

lefteris489 έγραψε:Από προχθές βέβαια που έχασα το κινητό ρωτάω τους περαστικούς
:lol:

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από Jo.Da. »

@jskf16

Έχω το Lenovo A-3000h idea tab. Το χρησιμοποιώ σχεδόν 2 χρόνια. Του 'χω πιεί το αίμα, δεν έχει κάνει κιχ. Στη δουλειά, για ταινίες, μουσική, viber-skype κλπ mλkiούλες, σερφάρισμα, live streaming ποδόσφαιρο, διάβασμα για το ΜΔΕ στο ΕΑΠ, για ταξδιωτικό οδηγό, για GPS. Πρόβλημα με συμβατότητα εφαρμογών δεν είχα ποτέ.
Ο κουνιάδος μου που τον επισκεφτήκαμε τον προηγούμενο μήνα (μένει Λονδίνο) με κορρόιδευε κι έλεγε ότι το tab είναι προέκταση του χεριού μου και με ξελασπώνει... :lol:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!


Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από Solomon »

Ανάμεσα στα δύο μακράν το Samsung. Αν δεν έχεις θέμα κ με το μέγεθος

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από HEO »

δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τους mediatek επεξεργαστες....

υπηρχαν πριν πολλα χρονια, αν και εγω δεν τα συναντησα ποτε αυτα τα προβληματα.....

ακομα και σε ενα κινητο των 60 ευρω (landvo l200) που εχω αγορασει σε προσφορα απο κινα το gps του παει σφαιρα
και δεν υπαρχει ουτε μια εφαρμογη που να κολλησε.....

αν θελεις πραγματικο εργαλειο
παρε αυτο...

http://www.vickmall.com/original-xiaomi ... 3-0mp.html

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από jskf16 »

Μαλλον κλινω προς smartphone , ειδα απο κοντα σημερα καποια και οι 7ιντσες που ξεκινουν τα tablet μου φανηκαν μεγαλα :mrgreen: .Θελω κατι κομψο εν τελει 5ιντσες - 5,5max.Το lg που αναφερω παραπανω εχει δυνατα χαρακτηριστικα , αν και δε συμπαθω την εταιρια. :roll:

HEO , thanks , θα το τσεκαρω (...σκοτωνει) και αυτο :wink: :)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από jskf16 »

Τελικα αγορασα το sygic Ευρωπης (...εχω και αλλους maps free) με lifetime licence 20ευρω!!! Το προγραμμα τα σπαει χωρις sim δε τη χρειαζομαι , το εβαλα πανω σε ενα lg G4 Η525 με Quad-Core της snapdragon , ενταξει φυσαει....Οι 5 ιντσες για εμενα ειναι πολυ σουπερ , αυτα εν ολιγοις.Ολα με υποστηριξη και αντιπροσωπειας εγγυησης ειτε εδω ειτε εξω αν τυχο :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από lyon »

:thumright:
θα σου ζητηθουν λεπτομερειες και σχολια καποια στιγμη :D
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από dimitrisfz »

ωραιος,, περιμενουμε σχολια απο τη χρηση κτλ σε λιγο καιρο!! :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

matiandal
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ 2011, 13:26
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από matiandal »

Κάτι πιό απλό που χρησιμοποιώ και με βολεύει είναι το εξής.

για όσους έχουν οθόνη τόσο μεγάλη όσο ενός Phablet ( βλέπε Note 2,3,4,5 )
μπορούν να κατεβάσουν δωρεάν τον οδηγό HERE , έτσι ονομάζει η Nokia των δωρεάν έως τώρα πρόγραμμα πλοήγησης.

Φιλικά,
Θ.
------------------------------------------------
Respect Only Those Who Listen to U

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από jskf16 »

To εχουμε αναφερει και παραπανω αν προσεξες :wink: , για εμενα εν τελει το sygic (και αυτο δωρεαν , εγω αγορασα τη προσφορα που εκαναν) ειναι φανταστικο , και μαλιστα τσεκαρισμενο ειναι απο τα πιο ενεργειακα οικονομικα προγραμματα πλοηγησης μεχρι τωρα.Στο here τη τελευταια περιοδο κανουν συνεχως βελτιωσεις , ειχε τα θεματα του....παρ αυτα ειναι και αυτο ενα καλο προγραμμα πλοηγησης.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από dimitrisfz »

για πες μας τις εντυπωσεις Γιαννη απο το συτζικ!!!! :mrgreen: :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι να πω , εδω που ειμαι :mrgreen: :?: Ακομα και στο site της εταιριας να μπεις θα καταλαβεις οτι δε παιζουν :twisted: ...Προσωπικα μου αρεσει η τοσο διακριτικη πληροφορια που εχει στα Poi , οπως και στις χρωματικες επιλογες απεικονισης δρομου και δεδομενων , οι ηχητικες προειδοποιησης και η ευκολια χρησης που ειναι πολυ σημαντικο!Επισης ειναι ακριβεστατο στις αναζητησεις οπως και ταχυτατο στον επαναυπολογισμο μιας διαδρομης σε περιπτωση λαθος του οδηγου , και αν βαλεις τα extra (find parking , drive safe at night) που εχει που σημερα ειναι δωρεαν σε αυτους που το εχουν αγορασει τα σπαει!!
Το Sygic χρησιμοποιεί χάρτες TomTom λειτουργει χωρις συνδεση και η πληροφορηση του ειναι εξαιρετικη και για αυτο υπαρχει και ακριβεια οπως προανεφερα.

Eιναι ενα προγραμμα πλοηγησης τιμιο και πανω απο το μεσο ορο!Σιγουρα υπαρχουν και ανθρωποι που δε θα εμειναν ευχαριστημενοι οπως σε ολα τα προιοντα , αλλα αυτο πρεπει να το δεις πολυ συγκεκριμενα και κατω απο ποιες συνθηκες χρησης και γνωσεις.Προσωπικα δε θα ξεχασω το ποσο εξω επεσε το gmaps σε σχεση με το sygic σε μια εκδρομη μου , ενα θα πω : μονο αρμα περνουσε απο εκει :lol: , αν και εγω τα εχω συνηθισει αυτα και εχω καταλαβει τη λογικη - προγραμματισμο ολων αυτων των λογισμικων πλοηγησης οπου ολα ακομα κανουν <<λαθη>>.

Εδω λεω λιγα....Παντως αξιζει τα λεφτα του
https://eshop.sygic.com/en/
Για χαρτες Europe Lifetime 19,99 € , δεν ειναι ακριβο αντιθετος με αλλα ειναι μακραν το φτηνοτερο και αυτα που σου παρεχει ειναι φουλ , αυριο ληγει η προσφορα....λογικα θα ξανακανουν προσφορες!

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Χαρτες πλοηγησης-συσκευες

Δημοσίευση από sakisart »

Στο pstore το sygιc το έχει δωρεάν όχι 19.99 ή είναι άλλη έκδοση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης