Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Καθημερινές συζητήσεις
Άβαταρ μέλους
Giannis-FZ6
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 09 Μαρ 2017, 21:40
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Δημοσίευση από Giannis-FZ6 »

Μετά από λίγες μέρες λοιπόν μπορώ να πω τα παρακάτω...

1. Τελικά δεν κατάφερα να πάρω το χαρτί από το ίδιο το συνεργείο της Θεσσαλονίκης αλλά, έφτασα μέχρι την Yamaha της Αθήνας (Μοτοδυναμική) όπου πήρα ένα πλήρες ιστορικό τηλεφωνικώς με διάφορες πληροφορίες! Περιληπτικά,
Α. Το 2008 η μηχανή, πέρασε από εγγύηση στα ~20.000χλμ για αλλαγή διακόπτη On/Off το 2008.
Β. Στις 10/06/2016 με ~11.000χλμ έκανε σερβις (και ρύθμιση βαλβίδων...) (μην με ρωτήσετε γιατί, δεν την είχα αγοράσει ακόμα)
Γ. Στις 31/10/2016 με ~42.000χλμ έγινε έλεγχος της μηχανής προκειμένου να γίνει αποκατάσταση βλάβης (καθαρό τυπογραφικό λάθος του συνεργείου γιατί εκείνη την περίοδο είχα εγώ την μηχανή και σίγουρα δεν είχα ξεκινήσει τον γύρο της Ελλάδος ακόμα, ούτε ακόμα δηλαδή) :) Θα γίνει διόρθωση
Δ. Στις 08/03/2017 με ~14.000χλμ έγινε αποκατάσταση του μπροστινού fering (μάσκα)

Σχετικά με το Α και το μετέπειτα service η Μοτοδυναμική ανέλαβε το λάθος για τυπογραφικό λάθος... το ίδιο έγινε και στο Γ βέβαια από άλλο συνεργείο αλλά...

Επίσημα σας λέω ότι η Yamaha τουλάχιστον, όταν η μηχανή πάει σε κάποιο επίσημο συνεργείο έχει βάση όπου κρατάει το τι ακριβώς έχει γίνει στη μηχανή. Μία από τις αρχικές μου απορίες!

Νομικά τώρα, αφού έχω μιλήσει με τον δικηγορό ο οποίος με συμβούλεψε για τα παρακάτω,
1. Μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον του πωλητή αλλά... όταν στην ουσία σου χρωστάει €1.000,00 για ζημίες, το κόστος για τα χαρτόσημα και όλα αυτά που χρειάζονται για να τον κυνηγήσεις και να του πάρεις τα λεφτά μπορει να φτάσουνε έως και το ποσό των ~€500,00 με αποτέλεσμα όπως μου είπε να μην αξίζει διότι και καθότι (μην γράψω ότι μου είπε, είναι πολλά και ήδη γράφω πολλά :) )
2. Δεν μπορεί να κινηθεί κάποιος εύκολα εναντίον του συνεργείου καθώς πρέπει να αποδειχθεί δόλος, πράγμα το οποιο είναι αρκετά δύσκολο και θα περάσει αρκετός καιρός.

Αυτά μόνο και ανοίγω ένα νέο thread για την αγορά μεταχειρισμένης και τι μπορεί να κοιτάξει κάποιος :)

SoR_gr τα μισά είναι εφικτά πιστεύω για όλους :) και ναι πρέπιε να συμφωνήσω ότι το συγκεκριμένο thread να μεταφερθεί, θεώρησα ότι μπορούσε να είναι σε αυτό αλλά πήρε "άλλη" τροπή και δεν κολλάει πλέον σε αυτό που είναι τώρα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Δημοσίευση από SoR_gr »

συνοπτικά γράφω τα παρακάτω έτσι ώστε να δω αν τα κατάλαβα καλά:
αγόρασες την μοτό ~6/2016;

και έχουμε και λέμε
Α. 2008 ~20.000χλμ -βλάβη εγγύησης

Β. 10/06/2016 ~11.000χλμ έκανε σερβις (και ρύθμιση βαλβίδων...)

Γ. 31/10/2016 ~42.000χλμ έγινε έλεγχος της μηχανής προκειμένου να γίνει αποκατάσταση βλάβης (καθαρό τυπογραφικό λάθος του συνεργείου γιατί εκείνη την περίοδο είχα εγώ την μηχανή και σίγουρα δεν είχα ξεκινήσει τον γύρο της Ελλάδος ακόμα, ούτε ακόμα δηλαδή) :)

Δ. Στις 08/03/2017 με ~14.000χλμ έγινε αποκατάσταση του μπροστινού fering (μάσκα)

Το Α δεν έγινε όταν ήταν στα χέρια σου, αρα η μοτο το 2008 είχε 20.000 χλμ. αργότερα για κάποιο λόγο άλλαξε κοντέρ ή κατέβασαν τα χλμ.

εσύ 6/2016 που την πήρες, έκανες το Β ; ή το έκανε ο προηγούμενος πριν το πάρεις εσύ;

το τυπογραφικό του Β είναι τα 42.000 χλμ ή η ημερομηνία; (αυτό δεν το κατάλαβα). εσύ 31.10.2016 λογικά δεν πήρες σε κάποιο συνεργείο, σωστά;

το Δ έγινε ενώ ήταν στη δική σου κατοχή , ε;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Giannis-FZ6
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 09 Μαρ 2017, 21:40
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Δημοσίευση από Giannis-FZ6 »

SoR_gr έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 12:27
συνοπτικά γράφω τα παρακάτω έτσι ώστε να δω αν τα κατάλαβα καλά:
αγόρασες την μοτό ~6/2016;

και έχουμε και λέμε
Α. 2008 ~20.000χλμ -βλάβη εγγύησης

Β. 10/06/2016 ~11.000χλμ έκανε σερβις (και ρύθμιση βαλβίδων...)

Γ. 31/10/2016 ~42.000χλμ έγινε έλεγχος της μηχανής προκειμένου να γίνει αποκατάσταση βλάβης (καθαρό τυπογραφικό λάθος του συνεργείου γιατί εκείνη την περίοδο είχα εγώ την μηχανή και σίγουρα δεν είχα ξεκινήσει τον γύρο της Ελλάδος ακόμα, ούτε ακόμα δηλαδή) :)

Δ. Στις 08/03/2017 με ~14.000χλμ έγινε αποκατάσταση του μπροστινού fering (μάσκα)
SoR_gr έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 12:27
Το Α δεν έγινε όταν ήταν στα χέρια σου, αρα η μοτο το 2008 είχε 20.000 χλμ. αργότερα για κάποιο λόγο άλλαξε κοντέρ ή κατέβασαν τα χλμ.
Δεν ήτανε στα χέρια μου και ο εισαγωγέας είπε ότι ΚΑΙ αυτό ήτανε τυπογραφικό λάθος!
SoR_gr έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 12:27
εσύ 6/2016 που την πήρες, έκανες το Β ; ή το έκανε ο προηγούμενος πριν το πάρεις εσύ;
Φυσικά και δεν το έκανα εγώ κι αν μου το λέγανε για το κάνουνε θα αρνιόμουν καθώς ακόμα και στις 40.000χλμ το manual αν θυμάμαι σωστά μιλάει για έλεγχο και όχι για ρύθμιση. Η ρύθμιση βαλβίδων έγινε λίγο πριν έρθει η μηχανή στα χέρια μου. Λίγες μέρες στην ουσία.
SoR_gr έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 12:27
το τυπογραφικό του Β είναι τα 42.000 χλμ ή η ημερομηνία; (αυτό δεν το κατάλαβα). εσύ 31.10.2016 λογικά δεν πήρες σε κάποιο συνεργείο, σωστά;
Υποθέτω ότι μπέρδεψες το Β με το Γ (και λογικό είναι δλδ) όπου τα χλμ είναι λάθος, η ημερομηνία είναι σωστή καθώς την είχα πάει εγώ για να μου εντοπίσουν κάποιους κραδασμούς στο τιμόνι. Εδώ σίγουρα υπάρχει τυπογραφικό λάθος καθώς όταν την πήγα για τον έλεγχο η μηχανή είχε περίπου 14.000χλμ και όχι 42.000χλμ που κατέγραψαν. Εξού και τα κεφαλαία στο ΚΑΙ λίγο παραπάνω όπου μου είπανε ότι υπήρχε τυπογραφικό λάθος και το 2008!
SoR_gr έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 12:27
το Δ έγινε ενώ ήταν στη δική σου κατοχή , ε;
Αυτό έγινε πλέον στην κατοχή μου και η μηχανή είχε φτάσει τα 14.500χλμ και είναι συνέχεια του Γ καθώς εντοπίστηκε πρόβλημα στην μάσκα και έγιναν οι απαραίτητες επιδιορθώσεις/ αλλαγές.

Και προσπαθω να τις κρατήσω απλές τις επεξηγήσεις, σκεφτείτε πόσες απανωτές πληροφορίες έλαβα, φάκελο θα ανοίξω σε λίγο +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Δημοσίευση από SoR_gr »

κοιτα στην περίπτωση που λένε οτι υπάρχει τυπογραφικό λάθος , τραγικό κατα την άποψη μου διότι δημιουργείται χοντρή παρεξήγηση, δεν μπορείς να αποδείξεις και πολλά.

Στο διαταύτα, βάζοντας κάτω το ιστορικό που αναφέρεις , η μηχανή αν το 2008 είχε 20.000 χλμ και την πήρες εσύ το 2016 με 11.000 χλμ , παει να πει οτι ή τα κατέβασαν ή άλλαξαν το κοντέρ.πλέον ζεις με αυτό χωρίς να αλλάζει κάτι. Αν είναι λειτουργικα σωστή η μοτοσυκλέτα , κλαιν μαιν. Εσύ και άλλα 5.000.000 οχήματα είστε +:Dancing=+:\:D/

προφανώς η ρύθμιση βαλβίδων πριν την πάρεις έγινε για να μην φανεί η μπαμπεσιά των χιλιομέτρων στα σέρβις της μοτο (πχ στα 15.000 αν την πήγαινες για σερβις θα ήταν πολύ ύποπτο να θέλουν οι βαλβίδες ρύθμισμα - άσχετα που εσύ για Α Β λόγους βρήκες τόσες πληροφορίες).

τώρα στο τι λέει το μανιουαλ και τα book service, η ιστορία δείχνει πως αμα δεν το πάρεις κούτα ΕΣΥ, τότε οτι και να λένε... μην τα πολύ πιστεύεις.

προσωπικά αν έπαιρνα μεταχειρισμένο μηχανακι θα ρυθμιζα και βαλβιδες κλπ κλπ προληπτικά ώστε να έχω το δικό μου πρόγραμμα και μπούσουλα στην συντήρηση.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Giannis-FZ6
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 09 Μαρ 2017, 21:40
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Αθέμιτες εμπορικές πρακτικές

Δημοσίευση από Giannis-FZ6 »

Νομίζω ότι συμφωνώ με όλα, όπως πολύ σωστά είχε αναφερθεί νωρίτερα στο ίδιο post, πλέον ας την απολαύσω!
Τραγικό γενικότερα το θέμα των καταγραφών αλλά... τί μπορώ να πω εγώ και οποιοσδήποτε άλλος!
Η μηχανή είναι πλήρως λειτουργική, δεν έχω παράπονο, έχουνε γίνει οι επιδιορθώσεις και που χρειαζότανε στην μάσκα και πλέον, αν τα καταφέρω, λέω το Σ/Κ να πεταχτώ μια γρήγορη βόλτα μέχρι την Χαλκδική για την δοκιμή και να δω τι γίνεται και με τους κραδασμούς πλέον.
Όταν είναι καινούρια... καλά τα παλιά χρόνια που μπορούσαμε όλοι μας με τον Α ή Β τρόπο να την αγοράσουμε αλλά πλέον... είναι δύσκολα φάση θα έλεγα :)
Πλέον όποιος χρειάζεται πληροφορίες για αγορά μεταχειρισμένου, μπορεί να με ρωτήσει, με τόση εμπειρία και διατριβή που έχω κάνει, ξέρω πλέον να κοιτάξω και έξτρα σημεία που δεν τα ήξερα παλιότερα +:Dancing=+:\:D/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές - Καθημερινές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες