Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

για τους γρήγορους
Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από tsaves »

Στις 15 Αυγούστου αναμένεται η επίσημη ανακοίνωση!

Σύμφωνα με την Sportmediaset, ο Valentino Rossi έχει υπογράψει δυο χρόνια συμβόλαιο με την Yamaha και η συμφωνία αυτή θα ανακοινωθεί και επίσημα την ημέρα του Δεκαπενταύγουστου, που είναι εθνική εορτή και στην γειτονική μας χώρα. Την ίδια μέρα που πριν δύο χρόνια ανακοινώθηκε η μετακίνησή του στην Ducati!



Μετά από μήνες γεμάτους φήμες και εικασίες, κατά την διάρκεια των οποίων είδαμε τον Lin Jarvis να μαλακώνει την αρχική άτεγκτη στάση του, αλλά και σας πληροφορήσαμε για τις διαβεβαιώσεις του Προέδρου της Dorna, ότι ο Rossi θα είναι του χρόνου σε ανταγωνιστική μοτοσυκλέτα… Αφού είδαμε τον Lorenzo να τον καλωσορίζει με έμμεσο τρόπο, εν τέλει, ο Rossi επιστρέφει και πάλι στον κατασκευαστή από την Iwata, με λιγότερα λεφτά απ’ ότι στο παρελθόν, με τη φήμη του να έχει δεχτεί ένα πλήγμα από την παρουσία του στην Ducati, αλλά κυρίως με το γεγονός ότι θα είναι δεύτερο όνομα πίσω από τον νεότερο και πρωτοπόρο στην βαθμολογία, Jorge Lorenzo. Και όλα αυτά στην προσπάθειά του να κλείσει την καριέρα του με έναν αξιοπρεπή τρόπο, σε μια αξιοπρεπή μοτοσυκλέτα…



Έτσι, το γεγονός αυτό αφήνει την εταιρεία του Borgo Panigale με δυο επιλογές για τον δεύτερο αναβάτη, δίπλα στον Hayden: είτε τον Crutchlow, είτε τον Dovizioso που θα διεκδικήσει και αυτός μια θέση σε εργοστασιακή ομάδα. Το ενδιαφέρον θα είναι να δούμε αν ο τελευταίος θα αποδεχτεί μια προσφορά από την Ducati, καθώς πριν λίγο καιρό – όπως είχαμε γράψει – ήταν αυτός που δήλωνε ότι «αν θέλεις να κερδίζεις, δεν μπορείς να είσαι στην Ducati!»


Εν αναμονή λοιπόν του Δεκαπενταύγουστου για να δούμε αν οι τελευταίες φήμες έχουν σοβαρή υπόσταση!
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=11869
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Μυριζει τελειωμενη υποθεση... εκανε μεγαλη πατατα ο Βαλε.
Τωρα δεν θα εχει δικαιολογια το μηχανακι αν ειναι πισω απο τον χορχε και μην συζητησουμε καν το γεγονος
να ειναι 4ο-5ος...δεν θα ξερει που να κρυφτει.
και αν δε αρχισει τις δικαιολογιες ποιος εχει το καλυτερα στημμενο μηχανακι στην ιδια ομαδα...

επρεπε να παει σε αλλη ομαδα... honda πχ...
Το μονο που του καθεται καλα ειναι οτι δεν θα εχει αντιπαλο τον stoner...αρα μειον ενας που του ριχνει φετος.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Η επιλογή της yamaha του εξασφαλίζει μόνιμη θέση στο βάθρο. Τον Lorenzo δεν παίζει με τίποτα να τον κερδίσει, και πιστεύω οτι το γνωρίζει και ο ίδιος αλλά και οι υπεύθυνοι στη yamaha.
Αλλά απο την άλλη με τον Stoner εκτός, ποιός θα βρεθεί να κερδίσει τον Valentino,
ίσως ο Pedrosa σε κάποιους αγώνες...
άρα σχεδόν πάντα τουλάχιστον τρίτος!!!

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από Vallinor »

Ισως να δεχτηκε ακριβως για το οτι θα εχει τον Μακακα Λορενθο μπροστα του !!! Ενα πολυ καλο κινητρο για να γινεις ταχυτερος !
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από Frezas »

jordanbikes84 έγραψε:Η επιλογή της yamaha του εξασφαλίζει μόνιμη θέση στο βάθρο.
πολυ χλωμο........για μενα τον εχω 3ο - 5ο να τερματιζει, και αυτο με επιφυλαξη.

Το χειροτερο σεναριο βεβαια ειναι αυτος που θα τον αντικαταστησει στη ντουκατι, να πηγαινει πιο γρηγορα απο τον Βαλε........
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από tsaves »

να φυγει να παει αλλου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

αντε να δουμε τη θα γεινη κ θελω των Crutchlow στην ducati παντως,,,,
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από tsaves »

Ο Rossi στην Yamaha!

Αύριο ανακοινώνεται η συμφωνία!

Η ανακοίνωση της συμφωνίας του Valentino Rossi με την Yamaha, αναμενόταν – όπως σας είχαμε γράψει – για τις 15 Αυγούστου, αλλά φαίνεται ότι δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι την άλλη εβδομάδα για να επισημοποιηθεί η επιστροφή του Ιταλού στο εργοστάσιο με το οποίο έχει κατακτήσει τους 4 από τους 9 Τίτλους του!



Σύμφωνα με την Gazzetta dello Sport, υπάρχει μια διαρροή πληροφοριών σύμφωνα με την οποία η Ducati και η Yamaha έχουν συμφωνήσει να γίνει η ανακοίνωση αυτή αύριο, 10 Αυγούστου, το πρωί…



Ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, η Ducati – πρώτη – θα ανακοινώσει ότι ο Rossi αποχωρεί στο τέλος της σεζόν, με όλα τα κολακευτικά λόγια που συνοδεύουν τέτοιου είδους ανακοινώσεις, και σε λίγα λεπτά θα έρθει η σειρά της εταιρείας από την Iwata να ανακοινώσει την επιστροφή του πολύ-Πρωταθλητή στο γκαράζ της! Η τελευταία ανακοίνωση θα μας θυμίσει και όλα τα εντυπωσιακά επιτεύγματα του “Γιατρού” κατά την διάρκεια της 7ετούς παρουσίας του στην Yamaha, δλδ τους 4 Τίτλους και τις 46 συνολικά νίκες!


Εν αναμονή της αυριανής ημέρας λοιπόν, για να δούμε αν τα νέα από Ιταλία θα επαληθευτούν και θα τελειώσει οριστικά αυτό το σίριαλ!


http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=11879
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από InversionOfControl »

tsaves έγραψε:ε όλα τα κολακευτικά λόγια που συνοδεύουν τέτοιου είδους ανακοινώσεις
τι κολακευτικο θα πουν? τον ευχαριστουμε που τον χρυσοπληρωσαμε για να βλεπει την ουρα του nicky? :mrgreen: :lol:
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από Tigrisss »

θα ηθελα απλά να τονίσω οτι το μηχανακι με το οποίο ο Lorenzo σαρωνει, o rossi το εχει στησει...και σιγουρα δε ξεχασε να οδηγάει.
Μονο ο stoner οδηγεί τα πάντα, και τρακτερ να του δώσεις, τάπα θα το παει...
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.


Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Ανάμικτα συναισθήσματα...
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από douris7 »

Tigrisss έγραψε:Μονο ο stoner οδηγεί τα πάντα, και τρακτερ οπως πχ το δικο σου μαναρι μου? να του δώσεις, τάπα θα το παει...

σε περιμενω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :lol: :lol: :lol:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από ilias »

O Rossi μίλησε – μετά το τέλος του αγώνα της Κυριακής – για τον εκνευρισμό και την αναστάτωσή του για τα δυο χρόνια παρουσίας του στην Ducati, όπου μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, η διαφορά με τους μπροστά παραμένει η ίδια, ενώ τα προβλήματα που είχε εντοπίσει ο Ιταλός σταρ στην Βαλένθια το 2010, παραμένουν ακριβώς τα ίδια δυο χρόνια μετά…



O Vale ήταν συγκρατημένος στις δηλώσεις του, μετά την μέτρια 7η θέση που κατέλαβε στον αγώνα, σε μια πίστα όπου ο Ιταλός 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής κάποτε μεσουρανούσε με πέντε συνεχόμενες νίκες… «Περίμενα περισσότερα! Χτες ήμουν 2 δευτερόλεπτα πίσω, έτσι 2 δευτ. επί 27 γύρους, περίμενα διαφορά 54 δευτερολέπτων! Κάναμε λοιπόν καλό αγώνα!», αστειεύτηκε ο Rossi, ο οποίος έμεινε 37 ολόκληρα δευτερόλεπτα πίσω από τον φοβερό Stoner. Στην συνέχεια υπογράμμισε το γεγονός ότι και ο ίδιος δεν κατανοεί πως ο Stoner ήταν τόσο επιτυχημένος στην Ducati, εκεί όπου οι περισσότεροι αποτύγχαναν… «Ο Casey ήταν ο μόνος που ήταν γρήγορος με την Ducati… όλοι οι άλλοι κατέστρεψαν όχι τις καριέρες τους, αλλά το μυαλό τους! Συγχαρητήρια στον Casey. Δυο χρόνια οδηγώ την Ducati και δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά ανάμεσα στον Stoner και στους υπόλοιπους αναβάτες της Ducati…» Ερωτηθείς αν καταστράφηκε και το δικό του μυαλό, απάντησε: «Δεν νομίζω. Ειδικά επειδή έχω ακόμα μια ευκαιρία…»



Η παρουσία ενός Ιταλού 9 φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή σε μια θρυλική ιταλική εταιρεία όπως η Ducati, γέννησε πολλές προσδοκίες οι οποίες όμως ουδέποτε ευοδώθηκαν… «Ήταν πολύ δύσκολες οι δυο χρονιές», σχολίασε ο Rossi«Το πιο δύσκολο απ’ όλα ήταν η έλλειψη προόδου, παρά τις πολλές αλλαγές που κάναμε στην Ducati. Το πιο εκνευριστικό, πέρα από τα άσχημα αποτελέσματα και τα άσχημα συναισθήματα, είναι ότι, λίγο-πολύ, έχουμε – μετά από δυο χρόνια με την μοτοσυκλέτα – τα ίδια προβλήματα που είχαμε και στην Βαλένθια το 2010. Κάποιες φορές έχεις την εντύπωση ότι χάνεις τον χρόνο σου. Αυτό είναι το πιο εκνευριστικό απ’ όλα!»



Ωστόσο, παρά τις όποιες αναστατώσεις και τα προβλήματα, ο αποχαιρετισμός του Ιταλού στους ανθρώπους της Ducati δεν θα γίνει ελαφρά τη καρδία… «Θεωρώ ότι στην Βαλένθια θα υπάρχει πολύ συναίσθημα, διότι βρήκα καλή ατμόσφαιρα και καλούς ανθρώπους για να δουλέψω. Πάντοτε γίνομαι ένα με την ομάδα μου και δεν είναι από επιλογή αλλά επειδή έτσι είναι… ίσως οφείλεται στον χαρακτήρα μου αλλά οπωσδήποτε θα είναι πού δύσκολο να αποχαιρετίσω τα παιδιά… την ίδια όμως στιγμή ξέρεις ότι δεν μπορούμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα, έτσι είναι μια καλή απόφαση για εμένα και ανυπομονώ να οδηγήσω την Μ1!» Σε όλη του την καριέρα – όπως ο ίδιος υπογράμμισε – δεν είχε μετανιώσει για κάποια επιλογή του… μέχρι το 2010: «Σε όλη μου την καριέρα δεν μετάνιωσα για κάποια επιλογή μου! Τώρα μετανιώνω…»



Ο Vale αποκάλυψε ότι ήταν κάπως νευρικός για την επιστροφή του στην Yamaha, παρά το ότι δεν αμφέβαλλε για την απόφασή του: «Θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω στην Yamaha και να βοηθήσω στην εξέλιξη της μοτοσυκλέτας. Είμαι σίγουρος γι’ αυτό 100%. Όταν ήμασταν μαζί είχαμε την τέλεια χημεία, τόσο στην δουλειά όσο και στην εξέλιξη. Δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να είμαι στο ίδιο επίπεδο με τον Jorge και τον Pedrosa και να παλεύω για νίκες και για Πρωτάθλημα… ειλικρινά δεν το ξέρω. Πρέπει να δοκιμάσω την μοτοσυκλέτα πρώτα. Έχουμε όμως δυο χρόνια μπροστά μας και το τεστ στην Βαλένθια θα είναι πολύ σημαντικό για να καταλάβουμε που είμαστε, αλλά μετά πρέπει να δουλέψουμε, οι μηχανικοί μου πρέπει να δώσουν το μάξιμουμ, ο Jeremy (Burgess) πρέπει να δώσει το μάξιμουμ, όλοι πρέπει να δώσουν το 100% για να βελτιωθούμε, να διορθώσουμε τα όποια προβλήματα, να ανεβούμε επίπεδο και να παλέψουμε, ειδικά με τον Lorenzo που θα μοιραζόμαστε την ίδια μοτοσυκλέτα, και ο οποίος είναι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής»


O Vale επιστρέφει στην Yamaha ως το νούμερο δυο του κατασκευαστή από την Iwata, μια θέση που του δίνει περισσότερη ελευθερία… «Είμαστε το νούμερο δυο. Συνήθως το νούμερο ένα είναι σε πιο δύσκολη θέση, διότι αυτός – στην περίπτωσή μας ο Lorenzo και ο Pedrosa – είναι όπως εγώ με τον Lorenzo το 2008 και το 2009. Αν τερματίσεις μπροστά όλα καλά. Αλλά αν είσαι πίσω, ξαφνικά αρχίζουν τα προβλήματα…» Τέλος, ο Ιταλός πολύ-Πρωταθλητής μίλησε για τους νέους οδηγούς που θα έχουν την ευκαιρία να οδηγήσουν την Desmosedici, ήδη από το τεστ της Βαλένθια: «Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τον Spies, αλλά δεδομένου του τραυματισμού του, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι του χρόνου. Πρώτα, θα πρέπει να δούμε τους Dovi και Iannone σε σχέση με τον Hayden. Αλλά και τον Dovi σε συγκριση με τον Iannone, διότι ο πρώτος έχει περισσότερη εμπειρία στο MotoGP, ενώ ο δεύτερος καμμία, αλλά δεν έχει οδηγήσει και Honda ή Yamaha! Ίσως αυτό να είναι ένα πλεονέκτημα, δεν ξέρω. Δεν είμαι σίγουρος. Αλλά μπορεί να κάνει την διαφορά, διότι οι γιαπωνέζικες είναι διαφορετικές στην οδήγηση και ο Iannone προερχόμενος από την Moto2 δεν έχει ανέβει σε κάποια τέτοια, έτσι θα έχει πιο ανοικτό μυαλό… πιο δεκτικό…»


πηγη http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=12719
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από InversionOfControl »

ilias έγραψε: «Ο Casey ήταν ο μόνος που ήταν γρήγορος με την Ducati… όλοι οι άλλοι κατέστρεψαν όχι τις καριέρες τους, αλλά το μυαλό τους! Συγχαρητήρια στον Casey.
Μπραβο του που το παραδεχτηκε :)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τελειωμένη υπόθεση ο Rossi στην Yamaha;

Δημοσίευση από zisisx »

επρεπε απλα να αποσυρθει......
το κουρασε οσο δεν πηγαινε αλλο.......
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγωνιστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες