Εξάτμιση FZS600

apegnas

Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από apegnas »

Καλησπέρα αδέλφια, αν και είμαι ικανοποιημένος από την "μαμά'' εξάτμιση θα ήθελα να την αλλάξω με κάποια άλλη. Δεν ξέρω και πολλά από εξατμίσεις και θα ήθελα κάποιες προτάσεις. Να αυξηθεί θέλω λιγο ο θόρυβος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
dpilio
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ 2005, 10:23
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από dpilio »

Καλησπερα,
εχω μια Remus Grand Prix αλουμινιου και μπορω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος και απο θόρυβο και απο αποδοση και εμφανιση. Κανει θορυβο παραπανω απο το κανονικο αλλα δεν μπορω να πω πως ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικος και στο ταξιδι! Επισης εχει το καλο πως στο ρελαντι ειναι αρκετα ησυχη και οσο ανεβαζεις αυξανει αναλογα και ο θορυβος αρκετα γραμμικα...

Για τα λεφτα της (οικονομικη) νομιζω πως ειναι αξιολογη προταση... Μεχρι στιγμης εχει 60000km και διατηρειται σε πολυ καλη κατασταση.

Αν θελεις να την δεις-ακουσεις για να παρεις μια ιδεα σφυρα κλεφτικα... :wink:
photo: http://i58.photobucket.com/albums/g245/ ... zer_10.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Προσωπικα εχω σε εκτιμηση και τις Leovince αλλα δεν εχω δει σε FZS. Επισης σκεψου λογω επερχομενου ΚΤΕΟ στις μηχανες μηπως αξιζει να βρεις καποια με σιγαστηρα που να μπαινοβγαινει ευκολα :/abwave::)

Φιλικα,
Μητσος.
FZS600 '03

apegnas

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από apegnas »

Πολύ ωραία εξατμιση όταν λες οικονομική πόσο δηλ. περιπου την κοστολογεις καινούργια. Πάντως με προβληματίζει το ΚΤΕΟ μηχανών, και αυτο που λες με σηγαστήρα δεν το ήξερα.

Άβαταρ μέλους
dpilio
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ 2005, 10:23
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από dpilio »

Καλημερα,
για τιμη πρεπει να ρωτησεις σε μαγαζια γιατι εγω την είχα παρει απο την αρχη (απο το 2003) με την μηχανη και δεν εχω ιδεα για ακριβες κοστος ουτε αν βγαινει ακομη η ιδια.... :wink:

παντως ψαξε και σε αλλα ποστ να δεις τι εχουν αλλα παιδια θα παρεις καλες ιδεες! :wink:
FZS600 '03

lazy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 08:20
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από lazy »

και εγω μια remus grand prix carbon εχω.Με ενα φιλτρο DNA μετρήθηκε στα 87 αλογα αλλα λόγω διορθωσης του αισιόδοξου δυναμόμετρου παιζει καπου στα 84.
Μπασος βαθυς ήχος χαμηλα, τρελένεται πανω απο τις 8-9 κ Rpm. Την εφερα απο ebay με 250 euro θυμάμαι καλα την στιγμή που είχε 430 καινούργια.
Ουσιαστικα ΔΕΝ έδωσε τίποτα μιας που δεν ήμουν διατεθημενος να δωσω χρηματα για διαχειρηση καυσίμου.
Ομως το μοτερ στροφαρει πιο ανετα πλεον και εκτος απο αυτο σε ακουν και τα αυτοκινητα (παρατηρημενο 2 χρονια τωρα).

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από schumacher_ »

Εγώ έχω μία Mivv titanium και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Ωραίος, βαθύς ήχος στις χαμηλές στροφές, το μοτέρ φαίνεται να έχει ανασάνει από τότε που την έβαλα (πριν 2 χρόνια) και ανεβάζει πιο εύκολα και ωραία, σε συνδυασμό βέβαια και με ένα φίλτρο ΚΝ. Επίσης, λόγω τιτανίου, ανεβάζει θερμοκρασία πολύ δύσκολα, αντίθετα με την ανοξείδωτη που είχα πριν και γινόταν πανικός, οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάτι τέτοιο.

Ορίστε και 2 φωτογραφίες:
Μία μακρινή
Εικόνα

Και μία κοντινή
Εικόνα

Arxagelos

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από Arxagelos »

Γνώμη μου ειναι να μην την αλλάξεις, εχει ο κολλητος μου το FZS600 και ο ηχος που βγάζει μοτερ+εξάτμηση (αυτο το φανταστικό σφύριγμα σαν τουρμπο) ειναι για ρεσιταλ. τζάμπα λεφτα κατα την γνώμη μου και ειμαι παθών, μιας και εδωσα 850 ευρω για εξατμήσεις και το μετάνιωσα. Ετσι να παρεις και μια διαφορετική αποψη ρε παιδι μου. +:Whistle=+::-

FAZERMAN

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από FAZERMAN »

συμφωνω απολυτα.ο ηχος της μαμας ειναι εξαιρετικος και ξεκουραστος.
αλλωστε η αθορυβη κινηση ειναι πολιτισμος.στο εξωτερικο δεν υπαρχει μηχανη με θορυβωδη εξατμιση.αν βαλει καποιος την αλλη μερα εχει συληφθει....

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

Ευχαριστώ τους Ιάπωνες που τουλάχιστον φτιάχνουν ακόμα suzuki... πρόσφατα με είχε χτυπήσει ένα βυτιοφόρο με αναστροφή που έκανε και μου έκανε την μαμλα εξάτμιση μπανάνα... για καλή μου τύχη έπεσε στα χέρια μου από φίλο ένα τελικό απο gsxr1000 το οποίο ήθελε λίγο πατέντα στην βάση... δέν έχω λόγια... απλά τέλοιος ήχος και το μηχανάκι έγινε πούπουλο...ποτέ δεν πίστευα ότι θα ταίριαζε έτσι...θα σας ανεβάσω φωτό....
JOHN-FZS

Άβαταρ μέλους
ZARKADAS KOSTAS
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2009, 14:22
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από ZARKADAS KOSTAS »

Aντε ντε ανεβαστη τι καθεσαι? Περιμενουμε........ :D

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

προς ναυτιλομενους...αν ειναι καποιος και ειναι αρκετα μερακλης να ασχοληθει....
με μικρη πατεντα στο κομματι που ενωνει το τελικο με την εξοδο της πολλαπλης μπορει να μπει και εκεινο το απιστευτα ομορφο τελικο απο το Z1000 της kawaso του 2005 και πισω....
ναι ναι ναι εκεινο το διμπουκο που χρυσαφιζε ελαφρως....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

mars696
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ 13 Απρ 2009, 17:04
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από mars696 »

Καλησπερα φιλε!Μηπως μπορεις να ανεβασεις καμια φοτο,που να φαινεται ολοι η μηχανη με την εξατμιση απο το πλα'ι'?
Ευχαριστω!!!

Άβαταρ μέλους
Kristodoulos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 21 Νοέμ 2010, 19:06
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από Kristodoulos »

Για σας παιδιά . έχω και εγώ ένα fazer 600 2003 μοντέλο και ψάχνω για εξάτμιση . ο μονος λόγος που δεν έχω βάλει μέχρι τώρα είναι ότι όσες έχω δει είναι περίπου στο ίδιο μήκος με την "εργοστασιακια" . περίπου μισό metro . πρόσφατα βρήκα κάτι αγγλικές (delkevic) http://www.delkevic.co.uk/?section=shop ... 77&start=0 .γνωρίζετε κάτι για αυτήν τι μάρκα ? ακόμα κάτι .... λόγο του μικρού μήκους του τελικού (γύρο στα 23 εκ.) μου είπαν ότι αλλάζει πολύ η μηχανή . χάνει πολύ από τελική ταχύτητα . ισχύει κάτι τέτοιο ? παρακαλώ για τις γνώμες σας

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από dimitrisfz »

γραφουμε με ελληνικα και μικρα για να καταλαβαινουμε τι λεμε!!! :/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
Tzelakos
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 02 Φεβ 2011, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Άνω Πατήσια / Καρδίτσα
Επικοινωνία:

Re: Εξάτμιση FZS600

Δημοσίευση από Tzelakos »

Έχω μια απορία.. Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να αλλάξω την μαμά εξάτμιση , αλλά επειδή δεν παίζουν λεφτά και θέλω έναν δυνατό ήχο τι μου προτείνεται ? Σκέφτηκα και την λύση της Ελληνικής χειροποιήτης racetech αλλά δεν ξέρω αν αξίζει... Δηλαδή με τα ίδια λεφτά 150-250 δεν μπορείς να βρεις και μια μεταχειρισμένη ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης