Λάμπες και φώτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Φίλε, killervolos, παίζει να μπαίνει στο δικό μου fazer? Είναι μοντέλο '00... φαντάζομαι ότι εφόσον υπάρχει ο χώρος, θα μπαίνει, έτσι? Σκέφτομαι εδώ και μέρες να πάρω ένα τέτοιο κιτ για την Η7 μόνο...

ΥΓ: από Τετάρτη θα είμαι και Βόλο για τις γιορτές, οπότε μπορούμε να τα πούμε και από κοντά, είτε το έχεις ακόμα, είτε όχι... 8)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Mόνο που το 600άρι μοντ 00 δεν φοράει μονή Η7...επειδή ανάβει μόνο η μια σκάλα αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι η λάμπα είναι Η7...

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα (και μάλλον είπα και βλακεία και στον nfot)... το δικό μου δηλαδή δεν έχει μία Η4 (μεσαία-μεγάλη σκάλα) και μία Η7 (μεσαία σκάλα μόνο)? Αλλά τι έχει? 2 Η4? Ή μήπως δεν υπάρχει μόνο ένας τύπος Η7 και έχω κάτι άλλο εγώ...? +:Think=+::-k

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Δεν θυμάμαι ακριβώς...
Πάντως το μοντέλο 00 (αυτό με τα διπλά "τετράγωνα" φανάρια μπροστά δεν είναι ???) ΔΕΝ διαθέτει Η7 λάμπα...

Ή έχει διπλή Η4 όπου όμως χρησιμοποιεί μόνο την μια σκάλα, ή μονή Η1 που είναι ο πρόγονος της Η7 (διαθέτει όμως διαφορετική βάση και δεν είναι εναλλακτή με την Η7)...

Σκύψε πίσω από το φαίρινγκ, βγάλε τα λαστιχένια καλύματα και δες τις λάμπες σου. Εύκολα θα δείς τι ακριβώς φοράει....Οι Η4 έχουν 3 ακροδέκτες και η Η1 μόνο 2 ...
Στην ανάγκη τσέκαρε το μάνουάλ σου...

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Το μοντέλο αυτό είναι, με τα τετράγωνα φανάρια... στο manual απ'όσο έχω δει δεν λέει τι τύπου είναι η λάμπα, το μόνο που λέει είναι 12V-55W... θα τη βγάλω σήμερα για να το τσεκάρω, αλλά αν δεν κάνω τρομερό λάθος (επειδή την είχα αλλάξει το καλοκαίρι) έχει 3 ακροδέκτες... οπότε μάλλον κατά τα λεγόμενά σου είναι Η1... το θέμα όμως είναι ότι όταν πήγα στον ηλεκτρολόγο, του είπα ότι είναι Η7 και μου έφερε μία καινούρια και την έβαλε... :?

Η λάμπα πάνω φαντάζομαι ότι δε θα λέει τον τύπο της, έτσι? Μόνο τάση και ισχύ... μπορώ με κάποιο άλλο τρόπο να βρω τι τύπου είναι?

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Αν εχει 3 ακροδεκτες, ειναι Η4.
Αν εχει 2 ακροδεκτες, ειναι Η7.
Αν εχει 1 ακροδεκτη, ειναι Η1. Σε αυτον τον τυπο λαμπας, το ρολο της γειωσης, τον παιζει η βαση της λαμπας και για αυτο εχει μονο εναν ακροδεκτη.

Απο αριστερα βλεποντας Η4 - Η1 - Η7

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
schumacher_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 12 Μάιος 2006, 18:32
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από schumacher_ »

Έχω να δηλώσω ότι ξέχασα να το κοιτάξω το απόγευμα... πάντως η μεσαία δεν είναι με τίποτα... αλλά δεν είναι και ίδιες οι 2 λάμπες μου και η Η4 που έχω είναι σαν την αριστερή στη φωτο... οπότε πηγαίνοντας με τη λογική, η 2η λάμπα μου είναι Η7, ίδια με αυτή στα δεξιά...

Άβαταρ μέλους
psaxioti
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 05 Ιούλ 2006, 14:23
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από psaxioti »

Δεν ξέρω κατα πόσο τα σχήματα αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, πάντως κοιτώντας στο part fiche της μηχανής σου πρέπει να έχεις μια H1 και μια H4.

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Οι φωτογραφιες αντιστοιχουν 100% στην πραγματικοτητα. Τις εχω ολες αυτες τις λαμπες στο συρταρι και τη φωτο την εβγαλα ακριβως πριν γραψω το κειμενο.

Άβαταρ μέλους
psaxioti
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 05 Ιούλ 2006, 14:23
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από psaxioti »

Sorry, παρεξήγηση, δεν αναφερόμουν στις φωτογραφείες, αλλά στα σχήματα στο part fiche.
Η μια λάμπα πρέπει να είναι Η4 μιας και έχει δύο τιμές στα Watt, ενώ η άλλη από το σχήμα φαίνεται να είναι Η1. Αν θες μπορώ να σου στείλω το αρχείο (αν δεν το έχεις) και να το κοιτάξεις.

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Μαλλον εγω παρανοησα τα γραφομενα σου και εκανα την διευκρινηση, οποτε δεν υπαρχει λογος να ζητησεις συγνωμη :oops: :oops: :oops: .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες