Φωτισμος!!!

Απάντηση
tormentor
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2012, 12:53
Επικοινωνία:

Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από tormentor »

Μπορεί να εχει ξανα αναφερθει το θεματακι που ανοιγω αλλα δεν βρηκα κατι.
Θελω να αλλάξω τον φωτισμό της μηχανης προς το καλύτερο(απο θεμα απόδοσης) και ετσι προσπαθω να βρω καμια λύση με τις μαμα λάμπες. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Α) Λάμπες που να προσεγκίζουν σε χρώμα τα xenon υπάρχουν?Να είναι λευκό το φως δηλαδη?
Β) Βρήκα κατι λάμπες led Η4 αλλα εχω ακουσει οτι απο αποδοση...δεν λενε και πολλα!!!Εχει δοκιμασει κανενας led?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση?

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από Jericho »

Α: Υπάρχουν, δοκίμασε τις PIAA Xtreme White, αγορά μόνο από internet όμως, γιατί εδώ η τιμή τους είναι απαγορευτική.

Β: Όντως δεν λένε καθόλου από θέμα απόδοσης. Δεν είναι σημειακή πηγή φωτός όπως οι λάμπες με νήμα και ως εκ τούτου υπάρχουν πολλά επίπεδα εστίασης στον καθρέφτη του φαναριού και άρα διάχυση της δέσμης.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Sorry να κανω μια ερωτηση , εσυ εχεις το FZ6 ή το FZS600 ..??..εχω λογο που ρωταω και θελω να το σιγουρεψω γιατι αρκετοι γραφουν εδω ενω εχουν το FZ6.Στο FZ6 αναβει μια λαμπα και το καταλαβαινω , στο FZS και οι δυο!! Οποτε για πες....

Τα led ξεχνα τα....

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από Theod »

αν έχεις την 2η γενιά fzs600 τότε θέλεις 2 χ Η4 λάμπες
Τα παλαιότερα χρειάζονταν 1 χ Η1 + 1 χ Η4 και ήθελαν πατέντα (παρόμοια με του fz6) για να αναβαθμιστούν σε διπλές Η4

Σε κάθε περίπτωση βάζεις Philps extreme power ή Osram Nightbreaker plus και έχεις αισθητή αναβάθμιση με λογικό κόστος και μόνο μειονέκτημα την μειωμένη διάρκεια ζωής. :/abwave::)

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από GrDreamer »

Αν έχεις το φoxeye FZS με μια αλλαγή σε λάμπες θα κάνεις την νύχτα μέρα!! Αν έχεις το star wars FZS δεν νομίζω να καταφέρεις και πολλά με το υπάρχον σύστημα!!!

tormentor
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ 2012, 12:53
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από tormentor »

Εχω το FZS600 με τις 2 λάμπες Η4. Πράγματι τα ledakia δεν λενε και πολλα.Ειδα επο ενα φιλαρακι που εχει το Κ4 και παρολο που φαίνονται ωραια...απο αποδοσεις τιποτα!!!Αυτο μου ειπε για κατι λαμπες narva, εχει ακουσει κανενας τιποτα?
Ευχαριστω πολύ παιδια!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Φωτισμος!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο η narva , μια κλασικη λαμπα - μαρκα.Και με οοοολες αυτες γενικα ξεχνα τη λευκη φωτεινοτητα που φανταζεσαι... :) . Τα kelvin που κυμαινονται ειναι κατω απο το λευκο φασμα που συνηθως βρισκεις στις γνωστες xenon λαμπες με τα ballast .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης