Δεν παίρνει μπροστά.

Απάντηση
odium
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 16 Αύγ 2009, 17:09
Επικοινωνία:

Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από odium »

Καλημέρα.
Έχω το fazer 600 2002 και τις τελευταίες 2 μέρες συναντάω μεγάλη δυσκολία να βάλω μπροστά. Με την 1η προσπάθεια ξεκινάει και ανεβάζει στροφές κανονικά μεχρι τις 6000 περίπου όταν εγώ δίνω γκάζι, και μετά σχεδόν σταματάει να αποκρίνεται και αρχίζει να χάνει μέχρι να σβίσει (με νεκρά). Μετά οταν προσπαθώ να την ανάψω δεν παίρνει μπροστά για ώρα. Τελικά μετά απο πολλές προσπάθειες (δεν ξέρω ακομα και αν είναι απο τύχη) μεχρι τώρα έχει καταφέρει να πάρει. Αυτή η διαδικασία έχει γίνει 4 φορές τις 2 αυτές μερες. Μερικές φορές κάνει οτι παίρνει αλλά δεν αποκρίνεται καλά στο γκάζι σα να είναι μπουκωμένη με αποτέλεσμα να σβήνει. Αφού πάρει και φτάσω στον προορισμό μου, αν δεν περάσει πολύ ώρα παίρνει κανονικά. Καταλαβαίνω οτι άρχισε να έχει κρύο και είναι λογικό να δυσκολεύεται αλλά ποτέ δε μου λεχει ξανακάνει κάτι τέτοιο και σε πιο κρύο καιρό. Δε ξέρω πολλά απο μηχανικά και τώρα το σαββατοκύριακο δε μπορώ να κάνω και πολλά με τα συνεργεία κλειστά. Θα ήθελα όμως να έχω μια ιδέα. Μπορεί να είναι κάποιο μπουζί που δε λειτουργεί, κακό μίγμα βενζίνης η πρόβλημα στο καρμπυρατέρ; Εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, και δε θέλω αν έιναι και ακριβό. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ πολύ. :)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από jskf16 »

....απο μπαταρια πως παμε ?

odium
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 16 Αύγ 2009, 17:09
Επικοινωνία:

Re: Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από odium »

Πρόσφατα την άλλαξα. Τα φώτα ανάβουν κανονικά και ο ήχος της μίζας ακούγεται όπως όταν παίρνει μπροστά. Δεν ακούω δηλαδή τον πεθαμένο ήχο που κάνει όταν μένει απο μπαταριά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από jskf16 »

....μηπως πρεπει λιγο να ριξεις και να ρυθμισεις μια ματια στο ρελαντι και ειδικα τωρα λογω κρυου :wink: , παιζει με το να τη πιεζεις και να παιρνει με το ζορι να βραχυκυκλωσεις και κανα μπουζι +:Think=+::-k , οποτε ξεκινα απο το ρελαντι...και βλεπεις :/abwave::)

odium
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 16 Αύγ 2009, 17:09
Επικοινωνία:

Re: Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από odium »

Θα το κοιτάξω. Σήμερα το πρωί πάντως έβγαλα τα μπουζί (κάτι που έκανα για πρώτη φορά) και το ενα ήταν ελάχιστα πιο μαύρο. Δε ξέρω πόση σημασία έχει αυτό. Το έξυσα με λίγο γυαλόχαρτο τα έβαλα πάλι και πήρε σχεδόν κανονικά. Βέβαια έχουμε και 10 βαθμούς αντίθετα με εχθές που είχαμε 4. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια για ό,τι νεότερο θα ενημερώσω.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δεν παίρνει μπροστά.

Δημοσίευση από jskf16 »

...ωραια 8) :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες