Re: Μπαταρία

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από tonis »

Καλημερίζω την παρεα.
Όπως λέει και ο τίτλος, καπουτ και η δικιά μου μπαταρία και τώρα είμαι στο ψάξιμο.
Αν μπορεί κάποιο μέλος να μου προτείνει μπαταρία και μαγαζί (γενικά απο οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδος) για να επικοινωνήσω μαζί τους και να μου την στείλουν στο νησι.
Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ας μου απαντήσει σε π.μ.
Η μοτοσυκλέτα μου είναι το fazer 600 s2.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Παρ 06 Οκτ 2017, 15:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Το ποστ μεταφερθηκε στη ΣΩΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τονυ, η μπαταρια σου ηταν παλια;(5 7ετιας;) Ή μπορει να εχεις κ αλλο προβλημα; Γιαμαχα στο νησι σου δν υπαρχει; Το λεω γτ οι καλυτερες ειναι γιοασα κ οι μαμα οι gs...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από HEO »

tonis έγραψε:
Παρ 06 Οκτ 2017, 10:56
Καλημερίζω την παρεα.
Όπως λέει και ο τίτλος, καπουτ και η δικιά μου μπαταρία και τώρα είμαι στο ψάξιμο.
Αν μπορεί κάποιο μέλος να μου προτείνει μπαταρία και μαγαζί (γενικά απο οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδος) για να επικοινωνήσω μαζί τους και να μου την στείλουν στο νησι.
Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ας μου απαντήσει σε π.μ.
Η μοτοσυκλέτα μου είναι το fazer 600 s2.
παρε απο αυτον

Ορφανιδου 21
Ανω Πατησια παρ τηλ πρωτα γιατι εχει περιορισμενο αποθεμα γι αυτο και η τιμη
2102929280 manos moto-cars


την εχω 3,5 χρονια και ειναι τζαμι.....

δες σχετικο μου ποστ..στο
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... art=75#top

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από tonis »

SoR_gr έγραψε:
Παρ 06 Οκτ 2017, 14:29
Τονυ, η μπαταρια σου ηταν παλια;(5 7ετιας;) Ή μπορει να εχεις κ αλλο προβλημα; Γιαμαχα στο νησι σου δν υπαρχει; Το λεω γτ οι καλυτερες ειναι γιοασα κ οι μαμα οι gs...
Όχι δεν είναι παλιά, συγκεκριμένα την έχω 10 μήνες και είναι τύπου gel.
Επειδή ο φορτιστής μου δεν την φορτίζει και θέλει ειδικό φορτιστή δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι για να αγοράσω άλλο φορτιστή, προτιμώ να αγοράσω μια καλή μπαταρία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Είχα να βάλω μπροστά το fazer ένα μήνα και χθες που προσπάθησα με την μίζα δεν....
Στη συνέχεια προσπάθησα να το βάλω μπρος στην κατηφόρα και δεν τα κατάφερα μετά απο τις 3 προσπάθειες και την άφησα στην άκρη.
Το πρόβλημα είναι οτι έχω συναγερμό με περιμετρικό, και δίπλα μου παρκάρουν και άλλα μηχανάκια της οικοδομής με αποτέλεσμα να ενημερώνει την κάθε κίνηση που πιάνει δίπλα του και με αποτέλεσμα να μου τρώει την μπαταρία.
Υπάρχουν 2 αντιπροσωπείες εδώ στο νησί αλλά επειδή δεν μου αρέσει ο επαγγελματισμός και οι τιμές γενικά σε όλα τα αντικείμενα και μαγαζιά και προσπαθώ να παραγγέλνω εκτός.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μαζι σου....


Βεβαια το προβλημα θα παραμεινει...αμα σου την αδειαζει ο περιμετρικος... Η τον βγαζεις η την παρκαρεις αλλου η κατι αλλο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από jskf16 »

Δε ξερω για ποιο συναγερμο μιλαμε , αλλα το περιμετρικο συνηθως ρυθμιζεται εν συνεχεια αν την ειχες 1 μηνα ακινητη θα επρεπε μονος του να απενεργοποιει το περιμετρικο ακριβως για να μη τρωει τη μπαταρια! Δεν υπαρχει καμια λογικη σε οοολο αυτο , αλιμονο αν καθε τρεις και λιγο ο αλλος αλλαζε μπαταρια λογω ενος συναγερμου ή ενος περιμετρικου. Η χρηση η δικη σου ειναι καπου λαθος.Εχεις ηδη μια καλη μπαταρια δες αυτη να κρατησεις/σωσεις για εμενα.Τελος πρωτα θα στηριξεις το νησι σου και μετα οταν πραγματικα βρεις κατι με διαφορα στην ιδια ποιοτητα βεβαιοτατα να το δεις και παραπερα.... :/abwave::)

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από tonis »

Καλησπέρα jskf16.
Ο συναγερμός που έχω στη μηχανή είναι ο scorpio 900i, και μπορώ να αφοπλίζω από το τηλεκοντρόλ το περιμετρικό αλλά επειδή το βράδυ δε θέλω να την πλησιάζει κανείς γι'αυτό τον έχω συνέχεια οπλισμένο.
Όντως έτσι είναι, αν πέσει η μπαταρία απενεργοποιείται μόνος του, και στην συνέχεια μου βγάζει ένδειξη χαμηλής μπαταρίας στο τηλεκοντρόλ, αλλά στην δική μου περίπτωση από την ημέρα που είχε βγάλει την ένδειξη πήγα την 3-4 μέρα να τη βάλω μπρος και ήταν off.
Εδώ στο νησί είμαι γαμπρός, και οι τιμές που παίζουν είναι με 17% ΦΠΑ και όχι 24% ΦΠΑ όπως στην υπόλοιπη Ελλάδα, αλλά και πάλι είναι εξωφρενικές σε σύγκριση με Θεσσαλονίκη που ζούσα κάποτε.
Σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ που υποτίθεται φθηνό σε σύγκριση με τα υπόλοιπα, για την GS μου ζήτησε 95€ και τον ρώτησα αν έχει YUASA και μου απάντησε οχι και οτι θα ρωτήσει πόσο κοστίζει να μου πει, άλλα με διαβεβαίωσε οτι θα είναι πιο ακριβή απο την GS. Τι τιμή θα μου έλεγε άραγε +:Think=+::-k
Αύριο θα πάρω τηλ. εκεί που μου είπε ο HEO να δω αν υπάρχει κάτι για να κάνω την δουλειά μου.
Να ζητήσω κάποια συγκεκριμένη μπαταρία ????

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία

Δημοσίευση από Solomon »

Κάτι δεν πάει καλά. Με τον ίδιο συναγερμό ουδένα πρόβλημα battery drain. Ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ, δε μπορώ να το δω τώρα που είμαι από το κινητό για τα παρακάτω.
Πώς μετράμε με πολυμετρο τα ρεύματα φόρτισης της μπαταρίας
Πώς μπορούμε να διαπιστώσουμε, πάλι με χρήση πολυμετρου , αν έχω διαρροή στο κύκλωμα της μηχανής.
Επίσης προτού ψάξεις καινούργια μπαταρία μπορείς απλά να φορτίσεις την υπάρχουσα, αν δεν έχεις φορτιστή-συντηρητή (υπάρχουν αρκετές φθηνές επιλογές πλέον) την δίνεις σε κάποιο ηλεκτρολογείο όπου θα διαπιστώσουν κ την κατάσταση της αν δηλαδή είναι πεθαμένη πλέον, όπου σ αυτή τη περίπτωση σίγουρα δεν ευθύνεται ο συναγερμός κ το περιμετρικό ακόμη κ αν κελαϊδαει συνέχεια (λέμε τώρα)
Μπαταρίες μπορείς να ψάξεις μέσω σκρουτζ , πάντως το φθηνότερο δεν είναι σχεδόν ποτέ καλύτερο, το ίδιο ισχύει κ για το ακριβότερο.
Γνώμη μου επένδυσε σε έναν μέτριο φορτιστή-συντηρητή κ πάρε μια φθηνή μπαταρία. Με συχνή χρήση θα κρατήσει παααααρα πολύ καιρό. Έτσι την έβγαλα εγώ για σχεδόν 3 χρόνια με μια φθηνή κινεζια (μπαταρία)του προηγούμενου κ έναν ακριβό φορτιστή που αγόρασα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες