Βαση κινητου

Εντυπώσεις , τιμές , και ότι άλλο αφορά την κατηγορία αυτή
Απάντηση
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Βαση κινητου

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Γεια χαρα σε ολους!

Ψαχνω μια βαση για το κινητο για να το βαζω στη μηχανη (samsung s7 edge) η οποια να εχει ελευθερο χωρο για την πισω καμερα. Εχω ψαξει αρκετα στο ιντενετ , κυριως σε ελληνικα μαγαζια αλλα δεν εχω βρει καποια που να κανει για το κινητο μου.

Γνωριζει κανεις καποια συγκεκριμενη εστω απο εξωτερικο ?


Η πιο κοντα σε αυτο που θελω ειναι αυτη, αλλα δυστυχως απο οτι ειδα δεν κανει για το s7 edge αλλα για το απλο s7

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από jskf16 »

Μια εταιρια ειναι η quadlock και η αλλη η makan.gr , στη δευτερη θα επαιρνα πρωτα τηλεφωνο μια και ειναι και απο Αθηνα και ειναι και γνωστες και εξυπηρετικοτατοι....

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από theovivad »

Απο εξωτερικό... Ρίξε μια ματιά και εδώ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από jskf16 »

Απο αυτες δε κανει καμια , θελει η καμερα να εχει προσβαση εξω , θελει θηκη για το ακριβη μοντελο και οχι κατι Universal :roll: μετα θα μπλεξει!

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Βρηκα μια απο αμαζον Γερμανιας που μαλλον κανει κι εχει καλες κριτικες.Στην ουσια ειναι αντιγραφη των ram mounts (που ειναι πανακριβα).
Αν ενδιαφερεστε πειτε μου να τη βρω και να ποσταρω link

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από Solomon »

Για ρίξε το link εδώ να τη δω κι αν αντίκειται στους όρους χρήσης του φόρουμ στείλε μου πμ

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Βάση κινητού, MEACOM.


Μαζι με τα μεταφορικα , ερχεται στα 32ε περιπου...την περιμενω απο Δευτερα , οποτε μπορω να κανω ενα mini review

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από Solomon »

Ωραία φαίνεται. Αναμένω το review σου για να την παραγγείλω κι εγώ..
Αν έχω καταλάβει σωστά εκτός από απλά μια βάση κινητού θέλεις να τραβάς κ βίντεο εν κινήσει. Εδώ είναι το κρίσιμο σημείο που θέλω να δω, αν στο βίντεο τρεμοπαιζει από κραδασμούς. Οι πλαστικές βάσεις εμπορίου υποφέρουν σ αυτό γιατί τα κινητά είναι κάπως βαριά συντονιζουν κ αυτό φαίνεται στο βίντεο. Πάντως αυτή η βάση δείχνει να μην έχει θέμα με τις διάφορες θήκες σιλικόνης που χρησιμοποιουμε στα κινητά

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Ετσι φαινεται...εκτος των αλλων το κινητο μου κανει και μια ελαφρα σταθεροποιηση στο βιντεο , οποτε καποιους μικροκραδασμους θα τους γλυτωσω...δε ξερω κατα ποσο θα βρω καποια πατεντα να τραβηξω βιντεο μπροστα το δρομο (αν δε βρω θα αρκεστω στο να τραβαω εμενα να οδηγαω :P ) , καθως η βαση κατα κανονα δενει πανω στο τιμονι , και η ζελατινα οσο να ναι εμποδιζει ποσο μαλλον η δικη μου που ειναι και φιμε...μολις ερθει η βαση θα σας πω εντυπωσεις , λογικα θα ανεβασω και κανενα βιντεακι καπου με καποιο πλανο τραβηγμενο απ τη μηχανη

Άβαταρ μέλους
Laidas
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Παρ 09 Αύγ 2013, 19:59
Model: FZS1000
Model year: 2002
Τοποθεσία: Αθηνα - Ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από Laidas »

Καλησπερα!!.. τυχαινει να εχω το 7 το απλο εγω και πανω στην μηχανη εχω βαλει αυτην εδω στην μηχανη, μπιλια στο τιμονι και κατευθειαν την βαση και στο σκουτερ εχω μπιλια και προεκταση με κλειδιαρια στον καθρεπτη,,, για ευνόητους λόγους ( να μην λυσουν καθρεπτη και την παρουν) κοστισε λιγακη αλλα 5 μηνες τωρα ειναι σκυλι.... σημειωση επειδη ρωτησες... μπορεις να γραψεις με την πισω καμερα αλλα φεινεται ελαχιστα ο διαδρομος του ελατηριου,,, αν το φας λιγακι με μια ρασπα δεν θα φαινεται καθολου.... με την μπροστινη καμερα τωρα... ειναι λιγο φαιλ γιατι φαινεται το πανω νυχι... αν το κοψεις κινδυνευει το κρατημα του,,,

απο κρατημα οτι καλυτερο ειχα ποτε.δεν παει πουθενα.. για βροχη δεν μασαει το κινητο... οποτε δαγκοτο.. επισης εγω εχω βαλει ενα αυτοκολητο αφρολεξ μικρο πισω για να μειωσω κραδασμους ειδικα στον βραχιονα.... αυτα απο μενα

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από vitokous »

Καλημέρα σε όλους,

ψάχνω και εγώ βάση για το κινητό (huawei p30 lite).

Και εγώ κοιτούσα για την RAM mount. Επειδή η τιμονοπλακα (fz6 s2) είναι πλακέ και όχι σωληνωτή δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να βάλω βίδα με μπίλια κατευθείαν στην πλάκα ή να βάλω την κλασική βάση U που αγκαλιάζει την σωλήνα αλλά πρέπει να την βάλω πιο αριστερά;

Ευχαριστώ

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από Solomon »

Παλιό το thread κ έχουν ψιλοαλαξει λίγο τα πράγματα πλέον.
Ram mount είναι ότι καλύτερο μπορεί να μπει στα μηχανάκια, όσον αφορά universal βασεις.

Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, πάμε στον τρόπο στήριξης. Όντως ο καλύτερος είναι η σταθερή στήριξη στο λαιμό της μηχανής, είναι το σημείο με τους λιγότερους κραδασμούς (από εξωγενείς παράγοντες, λακκούβες κλπ) κ το πιο προστατευμένο στην πτώση. Θα μου πεις άμα πέσεις με την μηχανή δεν θα σε απασχολεί το κινητό...

Το πρόβλημα με το fazer είναι ότι έχει τιμόνι με καβαλετα κ μπαράκι ενίσχυσης. Ως εκ τούτου δυστυχώς δεν μπαίνει η συγκεκριμένη βάση...

Οπότε πας στην λύση του U τοποθετημένου παράκεντρα, που είναι η επόμενη καλύτερη λύση

vitokous
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί 03 Νοέμ 2015, 22:05
Model: -
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βαση κινητου

Δημοσίευση από vitokous »

Κατάλαβα,

εχω πάρει την Ram Quick Grip για το κινητό.
Λέω να βάλω το tank bag και να πάω στο κατάστημα να δω απ' ευθείας ποια απο τις 2 (βίδα στην τιμονόπλακα ή U παράκεντρα) και να κανονίσω εκείνη την στιγμη. αν είμαι οκ με την βάση-βίδα θα πάρω αυτήν και θα δώσω feedback

Ξέρει κανείς τι βίδα έχει η τιμονόπλακα στο s2? M6 ή M8;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός Μοτοσυκλέτας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες