Κατανάλωση!!!!

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
RedarT
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 20 Ιούλ 2009, 14:30
Επικοινωνία:

Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από RedarT »

Καλημέρα παιδιά, :/abwave::)

Μπορεί κάποιος κάτοχος να μου πει πόσο καταναλώνει το Fazer 8 εντός πόλεως (σε συνθήκες κίνησης) και εκτός πόλεως (ανοιχτός δρόμος-χαλαρή οδήγηση μέχρι 110-120km/h)? Επίσης θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον κάποια σύγκριση με τις αντίστοιχες καταναλώσεις του Fazer 600 S2, αν τυχόν κάποιος από σας πήγε απο το 600 στο 800 (όπως σκέφτομαι να κάνω εγώ δηλαδή).

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
preda_fazer_800
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ 2011, 22:24
Model: -
Τοποθεσία: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από preda_fazer_800 »

Καλησπέρα φίλος για ανοιχτό δρόμο ξέρω να σου πώ επειδή πριν απο λίγες μέρες πήρα την μηχανή και πήγα απο Αθήνα Καρδίτσα (συνολική απόσταση 280 χλμ) με 120 χλμ/h και κατανάλωσα 22 ευρώ βενζίνη με τιμή 1.66 ευρώ το λίτρο δηλαδί ένα γέμισμα.

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από FZ8MAN »

εγω εχω μετρησει περιπου 7-9lt/100km εντος πολης και 6-6,5lt/100km εκτος με χαλαρους ρυθμους...
Συμβουλη: ειναι πολυ μικρη η διαφορα σε επιδοσεις με το 600 αν θες κατι πιο δυνατο πηγαινε στο 1000
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Και εγώ αυτό πιστεύω ,αν το κριτήριο της αλλαγής είναι οι επιδόσεις καλύτερα να πας σε ένα χίλια μεταχειρισμένο :/abwave::)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

RedarT
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 20 Ιούλ 2009, 14:30
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από RedarT »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οι απόλυτες επιδόσεις δεν είναι το ζητούμενο, αλλά η αίσθηση, και πιστεύω οτι ειδικά χαμηλά το 800 έχει μεγάλη διαφορά με βάση αυτά που διαβάζω αλλά και από τα τεχνικά χαρακτηριστικά (~+2kg ροπής σε 2000σαλ λιγότερες). Πρέπει να έχει πολύ πιο γεμάτο τράβηγμα. Και αν είναι έτσι είναι σημαντικό, γιατί στο 95% της οδήγησης που κάνω δεν περνάω τις 6-7000σαλ. Επίσης έχει χαμηλότερο κέντρο βάρους απο το 600, οπότε αν και λίγο βαρύτερο το νιώθεις και λίγο ελαφρύτερο! Αυτη την εντύπωση μου έδωσε εν στάση εμένα τουλάχιστον. Αν κάτι από αυτά δεν ισχύει διορθώστε με εσείς που το ζείτε καθημερινά..

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Eτσι οπως τα λες ειναι αν και το χει το ψιλοκενο μεταξυ 5-6000 σαλ. Για να σιγουρευτεις παντως κανε ενα test drive, παρε τηλ στη μοτοδυναμικη... :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Eγω με το Fazer 8 έκαψα απο την Κυλλήνη Ηλείας εως την Αθήνα περίπου 22 λίτρα, σύνολο διαδρομής 292χμλ (με το GPS). Το γέμισα με απλή αμόλυβδη έξω απο το λιμάνι και μετά ξαναέβαλα βενζίνη περίπου 50χλμ πριν την Αθήνα. Η οδήγηση ήταν και χαλαρή λόγω των έργων και της κίνησης αλλά και σβέλτη σε ανοιχτά σημεία! +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από eddiekayak »

Να είστε καλά ρε παίδες που ανοίξατε τι thread να ξέρουμε τι μας γίνετε...
Διάβασα σε γνωστό περιοδικό με μικτή χρίση 1 ντεπόζιτο (17 λίτρα) για 195 - 200χλμ.
Όλα είναι κατά προσέγγιση αλλά εκεί παίζει ??
Ο φίλος που ήρθε από Ηλία, σε τι χιλιόμετρα (ταχύτητα) έπαιζε ?

Υ.Γ Δυστυχώς πολύ κακή η Yamaha στο τμήμα επικοινωνίας και marketing!!!
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
john_fazer8
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 14:57
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από john_fazer8 »

Καλησπέρα και πάλι, η ταχύτητα ηταν κατά μέσω όρο 140 χλμ/ώρα, όπως είχα γράψει σε μερικά σημεία πήγαινα πίσω απο τα αμάξια λόγο των έργων που γίνονται, και όπου μπορούσα το άνοιγα. Ελπίζω να βοήθησα. :)

Υ.Γ.: Τόσο καιρό ψάχνω και εγω αλλά ακόμα να δω κάπου σημειωμένη την κατανάλωση στο περίπου είτε απο περιοδικό είτε απο τη μαμα Υmaha.

RedarT
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 20 Ιούλ 2009, 14:30
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από RedarT »

Απ'ότι βλέπω η κατανάλωση είναι ίδια με του 600. Απλά για την κουβέντα αναφέρω ότι έχει τύχει να κάψω μέχρι και 9.5-10lt/100km σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος και 6-7lt/100km σε ταξίδι(ανάλογα την οδήγηση) με το S2. Οπότε μία απο τα ίδια θα είναι και το 800.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RedarT την Δευ 04 Απρ 2011, 22:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση Fazer 8

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Η κατανάλωση στο FZ8 με το 17άρι τεπόζιτο...μπορεί να είναι ίδια με το 600 ή και λίγο αυξημένη (στην καθημερινότητα)...αλλά όπως και να έχει...το 600 έχει 19.4 λίτρα...σαν να λέμε η μέρα με τη νύχτα...έχω κάνει 190χλμ απόσταση με 170χ.α.ω. συνέχεια, σταθερά με τάνκ μπαγκ και η ρεζέρβα μπήκε στα 220χλμ...μπορεί το 1000 και το 800 να κάψουν λίγο λιγότερο ή και τα ίδια (σε τέτοιες συνθήκες)...αλλά η χωρητικότητα....δεν παλεύεται...για μένα απαράδεκτο λάθος από την μαμά Yamaha σε sport-touring-all around μοντέλα.

Όσων αφορά τις επιδόσεις του 779cc κινητήρα...για μένα, όλοι σας θα πρέπει να βάλετε ολόσωμες και πρόγραμμα, φίλτρο. Για να μην πω και χωνιά, διότι έτσι απελευθερώνεται το εργαλείο στον κινητήρα (αφού πλαίσιο, ψαλίδι, πηρούνι, φρένα έχει), ενδεχομένος και μια βελτίωση στην κατανάλωση με σωστό χάρτη. Έτσι αξίζει πέρα από κάθε 600άρι, χωρίς ανάγκη για σκέψεις προς το 1000άρι...άποψή μου.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
eddiekayak
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2011, 17:01
Model: FZ8
Τοποθεσία: Κάπου στην Αθήνα
Επικοινωνία:

Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από eddiekayak »

Ζητώ συγνώμη από τους διαχειρηστές που ανοίγω δεύτερο ίδιο θέμα, αλλά το τελευταίο μετατράπηκε σε αντιπαράθεση 600 vs 800!!!!!! Με δεδομένο ότι τότε (Μάρτιο '11) δεν υπήρχε αρκετή εμπειρία από 800αρηδες πάνω στο θέμα, είπα να πάρω στα χέρια μολύβι και χαρτί.

Όλα τα υπολογίζω με τις τιμές που ισχύουν τώρα μιας και οι μετρίσεις μου έγιναν τώρα.
Η οδήγηση μου στην πόλη είναι σβέλτη, λίγες φορές θα περάσω τις 6000σαλ, συνήθως κινούμε στις 4000 - 5000.

Πέρνω μία μέση τιμή της αμόλυβδης: 1,60€ / lt
Το FZ8 βάση των στοιχείων Yamaha χωράει 17λτ.
Άρα γεμίζει με 27,2€ (πάνω κάτω).

Προσωπικά (στην πόλη), προσπαθώ να μην αφήνω αρκετά την ρεζέρβα (όταν αναβοσβήνει το τελευταίο κουτάκι) για να είμαι σίγουρος!!!!!
Όταν την γεμίζω από εκείνο το σημείο έχω κάνει 175χλμ και βάζω 21€ που σημαίνει: 21 / 1,60 = 13lt (περίπου).
Άρα κατανάλωση: 100χλμ / 13lt = 7,69lt ανά 100χλμ
Μας έχουν μείνει 4lt στο ντεπόζιτο. Με την ίδια οδήγηση υπολογίζω: 175χλμ / 4lt = 43χλμ (περίπου).

Στο σύνολο δηλαδή έχουμε:
13lt + 4lt = 17lt (ένα ντεπόζιτο)
175χλμ + 43χλμ = 218 χλμ
Και όλα αυτά με 27,20€

Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω εάν είναι πολλά η λίγα. Ξέρω τι μηχανάκι πήρα!
Απλά ήθελα να παραθέσω τη σκέψη μου. Όλα ξεκίνησαν όταν μου είπε ένας φίλος με 600 κάνει 250χλμ μέσα στην πόλη.
Κουλό ????

Θέλω να ''βάλω χέρι'' στο δεξί μου χέρι μιας και η δουλειά μου μεταφέρετε και θα κάνω κάθε μέρα γύρω στα 50χλμ. Πήγαινε - έλα!

Έλπίζω να μην έγινα κουραστικός. Ζητώ από τους υπόλοιπους 800άρηδες αλλά και τους υπόλοιπους να βοηθήσουν με δικές τους εμπειρίες....


Ευχαριστώ
FZ8S
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Kαλα εξηγηθηκες.. :wink: , ειναι καπως υψηλη η καταναλωση :roll: του αλλα οπως ειπες μιλας για πολη , και ενα 800αρι με 17λιτρα τεποζιτο μια χαρα τα παει απο την αλλη.Σε ανοικτο δρομο θα ειναι σουπερ πιστευω.Να προστεσω μονο οτι αρκετοι δε τα γεμιζουν σωστα και πολλες φορες γινονται και λαθος στις πραξεις υπολογισμου της καταναλωσης , εννοειται βεβαια οτι ρολο μεγαλο παιζει και η ποιοτητα της βενζινης αλλα και ο οδηγος.

eddiekayak ασε το φιλο σου με το 600 μη τα συγκρινεις :wink:

Να σεβαστουμε το θεμα που ανοιξε ο eddiekayak μιλαει για τα 800.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Solomon »

πόσα χλμ έχει η μηχανή?προσωπικά πιστεύω ότι οι κατανάλωση που έχεις τσιμπαει λίγο,αλλά μήπως είναι επειδή ο κινητήρας είναι σφιχτος ακόμη λόγω...νεότητας?!

Κ το λέω γιατί μετά από σύγκριση με τον βλάση στην πανελλήνια(ίδια μηχανάκια,10+χιλιάδες αυτός 40+χιλιάδες εγώ,ήρεμοι οδηγοί αμφότεροι) ήμουν περί το 1-1.5 λίτρο οικονομικότερος στο γέμισμα.

Οπότε παίζει ρόλο το καινούργιο μηχανάκι.όσο περνάει ο καιρός θα δεις ότι θα πέσει,όχι τρέλα,αλλά μπορεί να είσαι κ 1 λίτρο λιγότερα στο γέμισμα.

Επίσης μίας κ η μηχανή έχει κυβικά κ ροπή αφενός,είναι τετράκυλινδρη κ δε σκορτσαρει χαμηλά αφετέρου,μπορείς να κινείσαι περισσότερο με 5η κ 6η κ τον κίνητήρα σε χαμηλότερες στροφές(κ πιο ψόφιο βεβαίως βεβαίως..)

οι 5-6 χιλιάδες είναι καλές άμα θες να χεις μπαμ απόκριση στο γκάζι,αλλά ανούσιες όταν πχ κινείσαι εθνική με σταθερούς ρυθμούς(κ ακόλουθας τη ροή χωρίς διηθηση)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Κατανάλωση!!!!

Δημοσίευση από Vallinor »

Νομιζω πως θα σε βοηθουσε περισσοτερο και θα ειχες πιο ρεαλιστικα νουμερα αν εκανες τον υπολογισμο κατευθειαν στα λιτρα και οχι με βαση την τιμη !!!!
Live for nothing or die for something??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες