Δισκοι συμπλεκτη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ZARKADAS KOSTAS
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2009, 14:22
Επικοινωνία:

Δισκοι συμπλεκτη

Δημοσίευση από ZARKADAS KOSTAS »

Εδω και καιρο εχω τζογο στην μανετα του συμπλεκτη.Την μαζεψα λιγο στην αρχη απ τον ρεγουλατορο στη μανετα αλλα τωρα εχει εξαντληθει η διαδρομη του και δεν υπαρχει αλλος ρεγουλατορος χαμηλα να μαζεψω κι αλλο.Να θελει δισκους η να αλλαξω για αρχη μια ντιζα συμπλεκτη μηπως και εχει χαλαρωσει η παλια. Το μηχανακι εχει 35000 χιλ και χωρις ταρζανιες αλλα και δεν πατιναρει καθολου.
Αν θελει δισκους, εχει βαλει κανενας της newfreen να μην ξαναβαλω της μαμας , που θα ειναι και ακριβοτεροι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Πέμ 16 Μάιος 2013, 19:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δε γραφουμε με κεφαλαια!!!!!!

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.............

Δημοσίευση από GrDreamer »

Άλαξε μια ντίζα, που είναι και φτηνή, και μετά βλέπεις. Έχεις λίγα χλμετρα για δίσκους.

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Δισκοι συμπλεκτη

Δημοσίευση από dudukas »

Τεντωνει και απο κατω εχει ενα λαστηχενιο καπακι εκει που μπαινει η ντιζα στο καπακι του γραναζιου λυνεις ενα παξιμαδι με ενα 12 κ σφιγκεις η λασκαρεις μια σταβρωτη βιδα δεν θυμαμε απο ποια μερια τεντωνει το βλεπεις αυτο.....Πρωτα απο ολα ομως λυσε το καπακι κ καθαρισε το καλα γιατι η μουργα απο τα γρασα της αλυσιδας συγκεντρωνετε εκει με αποτελεσμα να κανει πετσα στο σημειο που πιεζεται το αξονακι οταν πατας συμπλεκτη εγω το επλυνα πριν 15 μερες. Δεν χρειαζεται τοσο ευκολα η ντιζα αλλαγη κανε πρωτα το καθαρισμα κ μετα το ρυθμισμα εμενα μετα το καθισμα αμεσως τεντωσε :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Δισκοι συμπλεκτη

Δημοσίευση από manos_mas »

εχεις πολυυυυυυυυυ λιγα χλμ για δισκους φιλε μου ... εχω 105.000 χλμ και δεν θελει ακομα ... απλα περασα απο μια ΥΑΜΑΗΑ και ρωτησα ... 120 ευρα οι γνησιοι και αμα εχουν αρπαξει - "μελανιασει" τα ατσαλινα ενδιαμεσα δισκακια θελουν αλλα 120 ακομα
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
ZARKADAS KOSTAS
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 22 Αύγ 2009, 14:22
Επικοινωνία:

Re: Δισκοι συμπλεκτη

Δημοσίευση από ZARKADAS KOSTAS »

kυριοι ευχαριστω ολους οσουςμπηκαν στον κοπο ν απαντησουν. Τελικα δεν ηθελε δισκους............ακολουθησα την σιμβουλη του φιλου dudukas και ολα ειναι οκ. Με εχει αποροφισει το ...αλλο χομπυ που εχω( οργανοποιια) και εχω αρχισει και τα χανω με τα μηχανακια. Ουτε που μου περασε απ το μυαλο να κοιταξω εκει μεσα για ρεγουλατορο.
Και παλι ευχαριστω............ :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες