Θόρυβος

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Solomon έγραψε:
Πάντως μία άλλη λύση που θα σου πρότεινα για υπερενισχυμένα ρουλεμαν είναι να ψαχτεις ιντερνετικα με την κρυογενικη ανακρυσταλλωση. Θέλει λίγο διαβάσματακι αλλά θα εκπλαγεις
Κρυογενική ανακρυστάλλωση... :idea: ? Πολύ space μου ακούγεται, αλλά να ξέρεις θα ψαχτώ οπωσδήποτε... <>2

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Αν προσέξεις το σχεδιάγραμμα και γνωρίζοντας την λειτουργία του συμπλέκτη, την καταπόνηση των μερών αυτών από τις στροφές, θερμοκρασία και κραδασμούς, και παρατηρήσεις το πολυσύνθετο του άξονα (18)... θα δεις πολλά μέρη... μέχρι να καταλήξει στο μικρο αυτό ρουλεμάν και τελικά στο καπάκι πίεσης (της καμπάνας) +:Think=+::-k . Θα μου πεις χρειάζονται όλα αυτά... Ναι και όμως αν κοιτάξεις της ίδιας χρονολογίας άλλες καμπάνες από άλλα μοτό θα δεις πιο απλά πράγματα... Δεν ξέρω αν τελικά οφείλεται και από αυτό (το σχεδιαστικό του να είναι ψιλοάστοχο)...επιμένω στην αρχική μου θέση για την αστοχία του τύπου ρουλεμάν...
Solomon θα τα κοιτάξω πάλι... για την περιστροφή του...και θα σου πω τα νούμερα... Όσον αφορά την κρυογενική ανακρυστάλλωση... έριξα μια ματιά σε κάποια άρθρα... αλλά για να εκφέρω γνώμη, θέλει διάβασμα!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν σαν ρουλεμαν δν θελει αλλαγη...εγω δν θα προχωρουσα σε αλλαγη ουτε σε αλλαγη του τυπου του ρουλεμαν...αντε να εβαζα ιδιου τυπου...
Και η πρωτη οταν την βαζεις ακους το γκαααπ! Δν θα ψαξεις γ γραναζια σασμαν!!

Εαν σε ενοχλει τοσο σαν θορυβος, βαλε μια εξατμιση +:Dancing=+:\:D/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: ...μεσα συμφωνω!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

SoR_gr έγραψε:Αν σαν ρουλεμαν δν θελει αλλαγη...εγω δν θα προχωρουσα σε αλλαγη ουτε σε αλλαγη του τυπου του ρουλεμαν...αντε να εβαζα ιδιου τυπου...
Και η πρωτη οταν την βαζεις ακους το γκαααπ! Δν θα ψαξεις γ γραναζια σασμαν!!

Εαν σε ενοχλει τοσο σαν θορυβος, βαλε μια εξατμιση +:Dancing=+:\:D/
Κάτι ακούγεται...όχι πολύ ενοχλητικά...αλλά το ακούω, και κατά 90% είναι αυτό το ρουλεμάν. Και επειδή σε λίγο καιρό θα το ανοίξω για ν αλλάξω δισκάκια συμπλέκτη με την ευκαιρία αυτή θα αλλαχτεί και το ρουλεμάν.

Προσπαθώ σε αυτό το χρονικό διάστημα να δω τι θα βάλω (το σίγουρο που το "έχουμε" είναι το γνήσιο, ίδιο με αυτό που θα βγάλω) απλά εξετάζω και μοιράζομαι μαζί σας την αιτία και τις ίσως πιθανές λύσεις... (εφόσον θεωρηθεί ότι υπάρχουν).

Το "γκαπ" της πρώτης δεν είναι θέμα, διότι δεν προμηνύει βλάβη απλά είναι σασμάν yamaha της τότε εποχής... Το ρουλεμάν που δεν δουλεύει σωστά (και κάνει θόρυβο) μετά από κάποια χλμ δεν μου θα μου άρεσε να το "σκεπάσω" με μια εξάτμιση γιατί ίσως αργότερα το πληρώσω βαπορίσιο.

Και γενικά, ψάχνω τα γιατί... γιατί δεν τα γνωρίζω... +:Think=+::-k

Το παραξεχείλωσα είναι η αλήθεια το θέμα... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από SoR_gr »

Καλα εκανες! Πολυ αναλυτικες οι πληροφοριες κ τα σχεδια/διαγραμματα! Μαζι σου!


Δεδομενου οτι θα το ανοιγες ετσι κ αλλιως για δισκους..καλο ειναι να αλλαχτει οτι χρειαζεται.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Δατς ράϊτ... :lol:

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Solomon, διαβάζοντας για την κρυογενική ανακρυστάλλωση... "έπεσα" εδώ και εδώ.
Υβριδικά ρουλεμάν με κελύφη κρυογενικά ανακρυσταλλωμένα!!! Έχουμε ξεφύγει τελείως!!! +:Boo hoo!=+::-({|=

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Σήμερα είχα απάντηση από δυο εταιρίες για το εν λόγω ρουλεμάν... Μίλησα και με τους δυο μηχανικούς - πωλητές των εταιρειών για την χρήση του.
Για την ιστορία και μόνο, ενώ εισάγουμε ρουλεμάν υβριδικά στην Ελλάδα το στοκ που μένει είναι πάρα πολύ μικρό και σε πολλά μεγέθη είναι μηδενικό, και αυτό γιατί γίνονται ανάρπαστα από εταιρείες και συνεργεία για την συντήρηση αεροσκαφών.
Αυτη την περίοδο υπάρχουν 2τμχ στο Βέλγιο και ένα και μοναδικό στην Ελλάδα... (το οποίο φυσικά και παρήγγειλα) η τιμή του είναι περίπου διπλάσια από το γνήσιο.
Οπότε το περιμένω!!!

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Περιμενουμε εντυπωσεις για το αποτελεσμα :)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από theovivad »

Εννοείτε πως θα υπάρξει ενημέρωση από την πλευρά μου για το συγκεκριμένο.

Το ρουλεμάν θ' αλλαχτεί όταν θα αλλάξω και τα δισκάκια του συμπλέκτη. Αυτό θα γίνει σε λίγο καιρό,(όχι άμεσα) και ελπίζω το θέμα να είναι ακόμα ανοιχτό ώστε η πληροφόρηση να αποκτήσει ιστορικό.

Πιστεύω πως έτσι τα αποτελέσματα και οι εντυπώσεις θα εκτιμηθούν καλύτερα για να μπορέσουμε να πούμε μετά από κάποιες χιλιάδες χλμ πως άξιζε ή όχι το "πείραμα".

Άβαταρ μέλους
solistas
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ 2016, 09:03
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος

Δημοσίευση από solistas »

theovivad έγραψε:Δήμητρη δεν ξέρω απο ποια Honda ακριβώς "ήρθες"... αλλά έχει και αυτή κάτι καμπαναριά!!! Africa twin= αλλάζεις επάγγελμα, και κάνεις αίτηση για κωδωνοκρούστης :D

Πρωτη φορα το ακουω αυτο για Αφρικα +:Think=+::-k ,χτυπαει μεν ,,αλλα οχι και ετσι !!Το δικο μου Αφρικα στα 90.000 χιλμ..και ισα -ισα που την ακους !!! :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης