Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλημερα αγαπημενο club!Την κυριακη που μας περασε 16/8 ειχα την τρομερη ιδεα να κανω μονος μου το σερβις στο ταυρι μου,μιας και ο μηχανικος μου λειπει αλλα πιανουν και λιγο πολυ τα χερια μας.Τι το ηθελα και δεν περιμενα μερικες μερουλες να γυρισει ο μηχανικος για καλο και για κακο? Το αποτελεσμα,αλλαγη μπουζι τσεκ,καθαρισμα φιλτρου αερα και επανατοποθετηση τσεκ,παω να ξεβιδωσω την βιδα του καρτερ να αδειασουν τα παλια λαδακια αλλα δεν ανοιγε με τιποτα ο πρωιν φιλος μαστορας που τα ειχε αλλαξει την ειχε σφιξει διχως αυριο,παλευω παλευω τιποτα,παω σε εναν γνωστο φανοποιο που το εχει με τις κολλιμενες βιδες την βγαζει μεσα σε 5 λεπτα ελα ομως που στραβωβιδωσε την καινουργια ταπα που ειχα παρει απο την μαμα yamaha.Αποτελεσμα εσταζε λιγο λιγο το λαδι,για καλη μου τυχη παροτι εχει κλεισει ο νικολακοπουλος βρισκω το μοτοδυκτιο ανοιχτο στην καλλιθεα παιρνω μια ροδελα μηπως και το σωσουμε αλλα τιποτα.Τωρα εχω στραγγιξει την μηχανη απο λαδια και ψαχνω καποιον που να φτιαχνει καινουργιο σπειρωμα για να δωσει ζωη και παλι στο νεκρο ταυρι μου αλλα και σε μενα που 4η μερα σημερα που την βλεπω ετσι και εχω σαλταρει.Γνωριζει κανεις καποιον που να μπορει να με σωσει?Εμαθα πως υπαρχουν παλιοι μηχανουργοι που πλεον συνεργαζονται με συνεργεια και κανουν επισκευες στον χωρο μας (κινητο συνεργειο) αλλα δεν βρισκω κανενα τηλ. μεχρι στιγμης.HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Αν έχουν κλωτσησει οι βόλτες (σπειρωματα) στη μεριά του καρτερ είναι ζόρικη η δουλειά κ στο χώρο σου το μόνο που θα μπορέσει να κάνει κάποιος είναι ένα καθάρισμα τα πασα με κολαουζο μπας κ έρθει αν είναι λίγο το κλωτσημα ή μετά χελικοιλ. Αλλά κ τα δύο είναι πολύ απλά κ σχετικά φθηνά να τα κάνεις κ μόνος σου. Δες κάνα βιντεακι πως τοποθετουμε το χελικοιλ κ πως δουλεύει το κολαουζο κ δοκίμασε. Στη χειρότερη που τα κάνεις ...τανα καταλήγεις σε μηχανουργείο , όπου για μένα θα πρέπει να πας όπως κ να έχει για να γίνει μια σωστή βιδα στο τορνο κ νέα μεγαλύτερη τρύπα με πάσα στο καρτερ.αυτή είναι η σωστότερη επισκευή στη περίπτωση σου.

Άβαταρ μέλους
whitewing
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 17 Φεβ 2014, 14:45
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από whitewing »

Κατ'αρχην.....ηρεμία ολα φτιαχνονται αν εισαι ηρεμος και με καθαρο μιαλο ο πανικός ειναι κακώς σύμβουλος

Η πιο ακριβη λυση ειναι η αντικατασταση...
Υπαρχει λυση,παντως,μην αγχωνεσε!
Σε συνεργεια ή καταστημα βιομηχανικων ειδων θα βρεις τα λεγόμενα ''helicoil''.Ανοιγουμε λιγο μεγαλυτερη τρυπα,καινουργιο σπειρωμα με κολλαουζο και περναμε το ''helicoil''.
Βιδωνουμε μια καινουργια ταπα και ολα οκ.Θελει προσοχη σε καθε επομενο βιδωμα-ξεβιδωμα.

ετσι γινετε όπως παρακατω στα δυο βιντεακια το έχω κανει δυο φορες μια στο παπι του πατερα μου και μια στο αυτοκίνητο απο τους καλούς μαστορους... <>60

https://www.youtube.com/watch?v=RFYa6sjhh_E
https://www.youtube.com/watch?v=Gxnm8J9 ... re=related

κανε αναζητηση helicoil αγορα στο διαδικτυο και παρε τηλ.

Αλλιώς παίρνεις τον Ερμη που κανει σπειρώματα και ερχετε στο χώρο σου και παπαλα η ταλεπορια :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Πέμ 20 Αύγ 2015, 15:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διαφημιση, τα στοιχεια τα στελνουμε με πμ στον ενδιαφερομενο

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από manos_mas »

επιδημια επεσε ? κλωτσησα και εγω την δικη μου πριν 3 εβδομαδες στο fz6 s που εχω . Για την ακριβεια στο δικο μου , στο τελευταιο σφιξιμο που εκανα, εβαλα παραπανω δυναμη με αποτελεσμα να κανει ρωγμη το καρτερ ( επειδη στο τελος της η ταπα κανει εναν μικρο κωνο ) . Δεν ειχαν πειραχθει οι σπειρες ουτε στο καρτερ ουτε στην ταπα αλλα το σχισιμο που εκανε , εχανε λαδι και επεφτε πανω στην εξατμιση.
Τελικα αλλαξα την λεκανη ολη με μια μεταχειρισμενη που βρηκα 50 ευρω + 50 εργατικα

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλημερα σε ολους και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Την εκδοχη του helicoil την ειχα ακουσει μα θεωρω οτι σε ενα καρτερ μηχανης οπου ειναι αρκετα ευαισθητο σαν μεταλλο λεω μην το δοκιμασω μονος μου μιας και δεν σου δινει και πολυ χερι το σημειο που ειναι η βιδα.whitewing ο Ερμης που τους εστειλα μαιλ αλλα και προσπαθησα να επικοινωνησω μαζι τους εχθες με εγραψαν κανονικοτατα αν και απ'οτι διαβασα εξυπηρετουν μονο συνεργεια και οχι ιδιωτες.Σημερα θα κανω μια δοκιμη με λιγο Καναϊ΄νομιζω λεγεται να προσπαθησαω να σταματησω την διαρροη μεχρι να επιστρεψει την δευτερα ο γιατρος του ταυρου μου.Δεν ειναι τεραστια η διαρροη αλλα σταζει απο την βιδα γλυφει το καρτερ κ πεφτει στους λαιμουσ της εξατμισης.manos_mas φιλε αν ειναι επιδημια σε ασχημη φαση πεσαμε καλο ειναι να ενημερωθει ολο το κλαμπ μην εχουμε και αλλα κρουσματα.Για καρτερ εχω ακουσει οτι παιζει στα 200 ευρο αν ειναι για 50 ολα κομπλε..Ενα παλικαρι που γνωριζω απο την δουλεια (βενζιναδικο) και τυχαινει να ειναι στο varadero κλαμπ μου ειπε πως οι περισσοτεροι εκει με 'helicoil' τα εχουν τα μοτορια και αρκετα χρονια διχως προβλημα.Τι να πω βλεποντας και κανοντας.Το κακο ειναι οτι μας ταλαιπωρησε και χασαμε και κανενα μισο λιτρο motul στον δρομο απο αλλαγες απο διαρροες κτλ. +:Brick wall=+:](*,) Ευχαριστω και παλι ολους σας και θα σας ενημερωσω μολις εχουμε αποτελεσμα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Καλά προβληματίζεσαι για μισό λιτράκι!Εδώ εμείς τα καίμε και θεωρείται και φυσιολογική κατανάλωση ελαίου (ΚΤΜ 950) :mrgreen:
Κανάβι (υδραυλικών) λέγεται αυτό που θα βάλεις, αυτό το μαλάκι, αλλά όπως λέει και τ όνομα του προορίζεται για άλλες χρήσεις κι όχι για κάρτερ.Προσωρινά πιθανώς να σου δώσει την λύση, αλλά όπως και να έχει το μηχανουργείο δεν το γλυτώνεις. Αν έχεις έτερο μεταφορικό λύσε την ελαιολεκάνη μόνος σου και πήγαινε τη χεράτη σε μάστορα να στην φτιάξει επι τόπου. Πάνω στον κινητήρα τέτοιες δουλειές δεν γίνονται.Αφενός δεν δίνει χέρι όπως γράφεις , αφετέρου η διαδικασία παράγει κάποια ρινίσματα(γρέζια), αν το κάνεις πάνω στον κιντήρα θα μείνουν μέσα. Βέβαια ο ¨καλός¨ ο μάστορας (που θα βαριέται το λύσε δέσε)θα σου πει μην ανησυχείς θα τα κρατήσει το φίλτρο, κι έτσι είναι υπο φυσιολογικές συνθήκες , αλλά για ποιο λόγο να επιβαρύνεις το κύκλωμα σου; Γι αυτό σου λέω, λύσε την εσύ να τον απαλλάξεις απο την αγγαρεία.
Πολύ σημαντικό , είτε μόνος σου την λύσεις είτε κάποιος μάστορας, την φλάτζα την αλλάζουμε. Δεν ξαναβάζουμε την ίδια, ούτε την μπαλώνουμε με φλατζόκολλα.Κάνε ένα κόπο(γιατί πιο πολύς είναι ο κόπος παρά το κόστος της...) και προμηθεύσου την προτού λύσεις να είσαι έτοιμος.

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από GrDreamer »

Στρατη στο fzs600 fazer ο σκελετος περναει κατω απο τον κινητηρα. Δεν ειναι ευκολο να βγει η ελαιολεκανη χωρις να βγει ο κινητηρας απο το πλαισιο

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από Solomon »

Όχι ρε φίλε τι είπες τώρα! Μέγα ακυρον κ πανυγηρικον δηλαδή... πωωω καλά ξεμπερδεματα τζωρτζ!

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Την δευτερα θα το δει ο μηχανικος και ελπιζω να μην με βριζει για μερες με αυτο που εγινε..αν δεν βγαινει ευκολα η ελαιολεκανη τοτε αναγκαστηκα θα παρω τηλεφωνο τον μαστορα που σας ειπα και πιο πανω οπου ερχετε στον χωρο σου με το βεσπακι του και φουλ εξοπλισμο και κανει τελεια δουλεια και ο θεος βοηθος..Με φωβιζουν πολυ τα κωλογρεζια που θα βγουν αλλα απο οτι μου εχουν πει τα περρισοτερα μαζευονται και τα υπολοιπα θα μεινουν κατω και με τις αλλαγες φιλτρου και λαδιου θα φυγουν χωρις προβλημα..για να δουμε θα σας ενημερωσω ολους και ευχομαι να μην σας τυχει ποτε,εχω σαλταρει μια βδομαδα τωρα χωρις το ταυρι μου...

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από HEO »

δεν ξερω αν εχεις βρει λυση

αν οχι....

πηγαινε στον Δρακο.... Πλατεία Αττικής.

σε λιγα λεπτα θα εισαι ετοιμος....

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Καλησπερα,σημερα λυσαμε τους λαιμους της εξατμισης και ενα πολυ ωραιο δωρο βρηκαμε απο προηγουμενο εμπειρο μαστορα οπου ειχε βαλει τα βρωμοχερα του στο ταυρι μου.Εξουσιοδοτημενος τοτε honda αλλα πολλα χρονια πειρα(μαλλον μπυρα) εννοουσε πανω σε yamaha.Ο εν λογο κυριος ειχε σπασει το καρτερ μου κατα την προσπαθεια του να κανει σερβις στο ταυρι και δεν ειχε πει κουβεντα,ανυποψιαστος εγω δεν ειχα κοιταξει καθολου και το αποτελεσμα σημερα που βγαλαμε το καρτερ να ειμαι κολλημενο ατσαλα και ξαναραγισμενο σε ενα σημειο.Η μαμα yamaha αποφανθηκε στα 153 ευρο και 15-20 εργασιμες και τωρα ειμαστε στο κυνηγι μεταχειρησμενου η' αν ανοιξει ενας μαγος του αλουμινιου οπως το λεει ο γιατρος του ταυριου να μας πει αν μπορει να κανει τα θαυματα του απο δευτερα.Αν καποιος εχει ακουστα που μπορουμε να βρουμε καρτερ μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση εννοειτε ας στειλει εδω εχω ψαξει car.gr και παρεμφερει και τιποτα.

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από HEO »

το καρτερ γιατι να το βγαλει για να του κανει service;;;;;; :?:

Άβαταρ μέλους
george_braxamifzs600
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ 18 Νοέμ 2011, 14:49
Model: FZS600
Model year: 2002
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από george_braxamifzs600 »

Φίλε heo το καρτερ θα βγήκε γιατι λογικά θα του ειχε κλοτσήσει η βίδα η' κάτι θα έκανε και θα χρειάστηκε επισκευή ο μάστορας αυτός εχει κάνει αρκετά κατα καιρούς σε πολλούς στην περιοχή τα οποία δυστυχώς τα έμαθα κατόπιν εωρτης.Τεσπα τώρα όπως και να εχει το παλεύουμε για να κάνουμε την καλύτερη δυνατή δουλειά.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από lyon »

Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

sinker442
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 19 Οκτ 2019, 18:42
Model: MT09
Model year: 2015
Επικοινωνία:

Re: Κλωτσισε η βιδα του καρτερ!!!

Δημοσίευση από sinker442 »

Καλησπερα μηπως εχει καποιος το τηλεφωνο αυτου του ερμη που ερχεται στο χωρο σου και φτιαχνει σπειρωμα? παραεσφιξα την ταπα του καρτερ και εφαγα τις σπειρες.. Ευχαριστω πολυ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης