Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

καλησπέρα έχουμε λοιπον και λεμε 56000 χλμ ακούγεται η καδένα...ο τεντωτήρας λύθηκε και έχει άλλα 4-5 δόντια να δώσει κουμπώνοντας τον με πίεση για το τελευταίο κλικ τον δένουμε και βάζουμε μπροστά...ο θόρυβος δεν σταματά...μήπως πάω για καδένα?πήγα βέβαια σε φίλο μηχανικό και μου παρήγγειλε τεντωτήρα 105,00 ευρώ... έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο?
JOHN-FZS

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

Για όσους λοιπόν την πάθουν αυτή την λαχτάρα δεν είναι η καδένα μας είναι η αντίσταση που δημιουργεί το διπλό ελατήριο του τεντωτήρα που όπως είναι φυσικό μετά από 10 χρόνια χάνει την δύναμή του...έτσι λοιπόν την Κυριακή μου ήρθε ιδέα!!!είχα λύσει ένα ρουλεμάν τιμονιού και είδα ότι η μπίλια ταιριάζει με αυτές του τεντωτήρα λοιπόν έβαλα μία για να αυξήσω την αντίσταση και....ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! το μοτεράκι μου ΧΑΡΤΙ!!!! :D :lol:
JOHN-FZS

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από dudukas »

:oeoeoe: :oeoeoe: ωραιος αρα απλα ειχε χαλαρωσει το ελατηριο λογο ηλικιας, αν απλα το τεντωνες ενα δοντι ακομα χωρις να προσθεσεις κατι το ιδιο δεν ηταν????
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

παρόλο που ασκούσα πίεση να κάνει κλίκ δεν έκανε λόγω της καστάνιας δίνοντας έτσι μία μπίλια ακόμα αντίσταση στο διπλό ελατήριο έκανε δουλειά!!! :wink:
JOHN-FZS

drumerp24
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 13 Ιουν 2012, 23:10
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από drumerp24 »

εχω ενα fzs600 2002,αλαξα καδενα προσφατα (μονο καδενα οχι τεντωτηρα)και δεν μπορω να πω οτι ειδα βελτιωση στο θορυβο, και η αληθεια ειναι οτι με απασχολει ασχημα......
να υποθεσω οτι ουσιαστικα τεντωσες ακομα περισσοτερο την καδενα?
αν σου ειναι ευκολο δωσε λιγο πιο αναλυτικες οδηγιες πως ακριβως το εκανες μπας και δουμε ασπρη μερα.....
γενικοτερα σου κανει θορυβο το μοτερ??

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 18:41
Model: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τεντωτήρα καδένας ???????

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ FZS600 »

ξεβιδώνεις την 12αρα του τεντωτήρα και όπως την βλέπεις έχει μία μπίλια απο μέσα βάζεις άλλη μία και αυτό ήταν...τεντώνει σωστά την καδένα και δεν ακούγεται τίποτα η πρώτη βέβαια κίνηση είναι να λύσεις τον τεντωτήρα (χωρίς τα ελατήρια μέσα για να δείς άν έχει αέρα 3 δόντια να δώσει ακόμα γιατί αλλιώς την πάτησες βέβαια πρέπει αφού άλλαξες καδένα να έλεγξες και τα γρανάζια των εκκεντροφόρων...
JOHN-FZS

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης