Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

η μηχανη ειναι αγορασμενη καινουργεια απο αντιπροσωπεια απο εμενα!πραγματογνωμοσυνη θα υπαρξει(δεν υπηρχε συγκρουση η ταχυτητα μου ηταν 80 χλμ και εφυγα σε χωμα,η μοτοσυκλετα δεν εχει συρθει δηλαδη αντιβαρα τιμονιου μανετες φρενου και συμπλεκτη εινα αγρατσουνιστες και ο κινητηρας δεν εχει το παραμικρο)δεν εχει αλλη πτωση στο παρελθον ουτε απο το σταντ!!εχω ειδη κινησει διαδικασιες απλα θα χρειαστει σε περιπτωση που θα παμε στα δικαστηρια να αποδειξω οτι το γεγονος δεν ειναι τυχαιο και οτι αφορα σε αστοχια υλικου απο το συγκεκριμενο μοντελο!
και απο οτι εχω μαθει τα περιστατικα ειναι πολλα και αφορουν το συγκεκριμενο μοντελο!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

dimitrisfz107 έγραψε: και απο οτι εχω μαθει τα περιστατικα ειναι πολλα και αφορουν το συγκεκριμενο μοντελο!
+:Shame on you=+:[-X
Δεν ειναι πολλα , μα καθολου , ουτε στη μια παλαμη δε μετριουνται! Τα πολλα που λες μπορει να οφειλονται απο τα ραδιοαρβυλα και τα συνηθη μεγαλα λογια του κλασικου ελληνα αναβατη/οδηγου.Το πλαισιο ως κολληση χωρις οποιαδηποτε αλλη αιτια αντικαθισταται.Οτιδηποτε αλλο εξεταζεται χωριστα.

Και στη δικη σου περιπτωση , το κουρεμα του μπροστινου οπως ειπες με 80χλμ σε βουναλακι με χωμα :mrgreen: , απο εδω μου φαινεται καπως +:Think=+::-k .Εσυ εφαγες κανονικη μετωπικη και ολες οι δυναμεις αφου το μπροστινο το κουρεψες οτι υπολοιπη ενεργεια υπηρχε μεταφερθηκε στο πλαισιο , ετσι και εκοψε <<τελεια>> και απο τις 2 μεριες , αυτο θα σου πουν :!:

Δεν ειμαι δικαστης :mrgreen: απλα στα λεω για ξερεις....πως ισως και αυτοι θα σε αντιμετωπισουν , για να ξερεις :wink:

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

φιλε μου δεν εχω λογο να αποκρυψω την αληθεια!τι μηχανακι με οδηγησε εκτος δρομου χωρις να πεσω και εκει που ειχα ευθυγραμιστει και πατησα φρενο βρηκε μπροστα εκει που σας ειπα και εφερε τουμπα!τα μπροστινα απο οτι μου ειπε τεχνικος φιλος μου στην yamaha ειναι ετσι κατασκευασμενα να σπανε σε αυτο ακριβως το σημειο για παθητικη ασφαλεια!τελος παντον μολις μιλησα με την yamaha και μου λενε οτι δεν υπαρχει περιπτωση πτωσης απο σπασμενο πλαισιο και οτι ενας τυπας το εφερε απο την ολανδια με σπασμενο πλαισιο!αν ειναι δυνατον!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

Σωστα , τα μπροστινα ειναι κατασκευασμενα ετσι ωστε να τραβαν αυτα τα οποια ζορια , και για το πλαισιο ναι δεν εχει καταγραφει ακομα καποια πτωση , οπως και εσυ δεν επεσες απο αυτο.Αλλα εσυ πρεπει να αποδειξεις οτι δε το προκαλεσε το ατυχημα σου , πραγμα πολυ δυσκολο....και σου ευχομαι βεβαια να εχεις θετικη εκβαση. 8)

Αν οι ραφες τις κόλλησης ειχαν ανοιξει , θα το ειχες δει πολυ ποιο πριν θεωρω , και εαν ηταν και απο τις 2 μεριες οι πιθανοτητες περισσοτερες να το δεις ...φανταζομαι/θεωρω!
Τςπ οπως και να εχει καλη τυχη :)

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από zisisx »

με τον Δημητρη γνωριζομαστε απο μικρα παιδια κ αυτος ειναι που με επεισε να αγορασω κ εγω fazer....
τωρα με αυτα που γινονται δεν ξερω τελικα αν αξιζε...

κ πριν καποιος ορμηξει εναντιον μου κ προς υπερασπισης της μηχανης να διακαιολογησω τι εννοω...
οσα λιγα κ αν ειναι τα περιστατικα με το πλαισιο δεν παυουν να υπαρχουν...
κ η μοτοδυναμικη δεν εχει εκδοσει μια κληση για ελεγχο....
οσα κ αν ειναι τα περιστατικα με τα πηνια ,που εδω δεν ειναι λιγα...
η μοτοδυναμικη κανει την παπια...
ε κ εκεινο το τριξιμο στο φερινγκ δν παιζεται ρε παιδι μου...

Δημητρη οτι νεοτερα εχεις γραψε κ εδω γιατι καποιος μπορει να εχει την ιδια τυχη με σενα κ να χρειαστει καθοδηγηση..

καλη τυχη στον αγωνα που ξεκινας...
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

λοιπον παιδια αυτες τις μερες θα μεταφερω την μοτοσυκλετα σε ενα συνεργειο της yamaha οπως μου ειπαν απο την μοτοδυναμικη για ελενχο!δεν ξερω που θα βγαλει η ιστορια αλλα δεν ειμαι προθυμος να τα παρατησω ευκολα!δεν ψαχνω για δικαιολογιες για την πτωση αν και και τα σημαδια στην μοτοσυκλετα και η τροχια που διεγραψε η μοτοσυκλετα στο χωμα συμφωνα με την ταχυτητα που ειχα μου δειχνουν οτι κατι πολυ περιεργο συνεβει!!!το πλαισιο της μοτο εχει υποστει ολικη αποκοληση και οχι απλα ραγισμα!και ποιος μου λεει εμενα οτι το πλαισιο δεν ειχε ραγισει απο εσωτερικα και με την πιεση που δεχτηκε απο το σαμαρι που ειχε ο δρομος δεν ανοιξε τελειως!το εχω αυτη τη στιγμη στο διπλο σταντ και οταν στριβω το τιμονι το πλαισιο μετακινείται 2 ποντους!!δεν μπορει να μου λεει η yamaha οτι ειναι ετσι κατασκευασμενα ωστε να ταξιδευουν και με σπασμενο πλαισιο!!ειναι αδυνατον!αλλο ραγισμενο και αλλο αποκολημενο!!δεν μπορει να μου λενε οτι και να σπασει το πλαισιο το συγκρατει ο κινητηρας!δεν σου κανουν καλη ζυγοσταθμιση στα λαστιχα και το μηχανακι παει σαν τρελο ποσο μεν να σου αποκοληθει το πλαισιο εν κινηση!μην τρελαθουμε τελειως!και μιλαμε για ενα μηχανακι ιαπωνιας 13,000 περιπου ευρω!δεν ειναι ουτε κινεζικο ουτε κορεατικο!τα περιστατικα τα γνωριζουν και δεν ειναι και λιγα επαναλαμβανω!οπως και να εχει δεν δικαιολογητε να κοβεται η κοληση στην μεση!!! τελοσπαντον το θεμα με τα συγκεκριμενα μοντελα ειναι πολυ σοβαρο και θα επρεπε να ανακληθουν ολα για ελενχο στις κολησεις και δεν μιλαω για οπτικο ελενχο!υπαρχουν συσκευες που ελενχουν την ποιοτητα της κολησης!εδω μιλαμε για ζωες!!!!δεν ειναι παιξε γελασε!!

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

εχτες ειχα μια επικοινωνια με την yamaha και οπως ηταν αναμενομενο δεν αναγνωριζουν τιποτα!τα επιχειρηματα τους πανω στο συγκεκριμενο θεμα των πλαισιων κατ εμε ηταν γελοια!μου ανεφεραν περιστατικο οτι ενας το εφερε απο ολανδια καβαλα με ενα μικρο ραγισμα στο πλαισιο και ολα καλα!μου ειπαν οτι εχουν ενα μηχανακι εκει με ραγισμενο πλαισιο και να παω να το κανω test ride! και βασικα δεν αναγνωριζουν οτι οτι μετα το ραγισμα μπορει να ακολουθησει σπασιμο του πλαισιου!(που αυτη ειναι και η φυσικη του συνεχεια)και εννοειτε οτι δεν υπαρχει περιπτωση ο αναβατης να πεσει αν του σπασει το πλαισιο εν κινηση η μετα απο αποτομα φρεναρισμα η απο οτιδηποτε αλλο!μιλησα με τεχνικους οι οποιοι συγκολουν πλαισια (αυτη ειναι η δουλεια τους) ειδαν φωτογραφιες και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σπασει η κοληση στη μεση!αυτο οφειλεται σε αστοχια υλικου κατα την κοληση ή κακη ποιοτητα κολησης!πρεπει να δεχτει τρελα ζορια για να γινει κατι τετοιο αλλα και παλι αν ειναι να σπασει δεν θα σπασει εκει!!οπως και να εχει η κοληση ειναι ελατωματικη!εγω ξεκινω νομικες διαδικασιες εναντιων της εταιριας οποιωσδηποτε εχει παρομιο προβλημα μπορει να επικοινωνησει μαζι μου η ακομα οποιοι εχουν παρομιο προβλημα να μαζευτουμε και να κινηθουμε μαζικα!οσοι περισοτεροι τοσο το καλυτερο!δεν χρειαζονται πολλα πολλα μονο να αποδειξουμε οτι το περιστατικο αφορα μοντελα του 07 και οτι δεν ειναι μεμονομενο!!

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από fazernick »

Ποσο λογικο ακουγεται πεφτεις , σπαει δεν αναγνωριζω τπτ..Δηλ το οτι τοσα μηχανακια πεφτουν και δεν σπανε σε τετοια σημεια ειναι τυχαιο?


Δηλ αν πεσεις με μονετλο 07' εστω με κανα Low side ή αποτομο φρεναρισμα με τους κ@λοδρομους που εχουμε και σπασει το παιρνουμε στο χερι???'Η το παιζεις 'Ελληνας αλλαζεις οτι εχει σπασει - 'η εχει ζημια και τους λες ΟΠΑ "τι εγινε παιδες εδω ,απο μονο του το εκανε" και πανε ολα οκ?!?!?!

Οπως ξαναεχω πει τρεμει η καρδια μου καθε μερα μην δω τπτ γιατι αν δω <>60 :evil: :{)): ...........

dimfaz1000
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2015, 10:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimfaz1000 »

Δυστηχως 3ο ασχημο post xaxaxa
Και εγω λοιπον στην παρεα τον ραγισμενων πλαισιων
μοντελο 2007
και η ιστορια εχει ως εξής
Τον δεκεμβριο αποφασισα να αλλαξω αλυσιδογραναζα μαζι με το σερβις των 45000 λαδια φιλτρο.
ανεβαζει λοιπον ο μηχανικος την μοτοσυκλετα στην ραμπα και τακτοποιει τα σχετικα τελειωνοντας παταει το πεταλι για να κατεβει η μηχανη και μενει <<κοκκαλο>>
<<εχουμε θεμα>> μου λεει <<σοβαρο>>.
ΡHΓΜΑ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΛΗΣΗ απο την δεξια μερια ισα ισα που ειχε σκασει το χρωμα μπροστα αλλα απο κατω ειχε αρχισει να σκιζετε
<<Αστο και θα δω τι θα κανω>> μου ειπε
Πραγματικα μιλησε με μοτοδυναμικη( συμπληρωνω το μηχανακι ειναι σε υπεραριστη κατασταση με τα σερβις του στην ωρα τους κ.τ.λ ,επισης ο εν λογω μηχανικος την κουραρει απο day 1) εδωσαν λοιπον το πρασινο φως για ανακληση- εγγυηση
το ανταλλακτικο εννοειτε δεν υπαρχει στον ασπροπυργο παραγγελια λοιπον απο εξω
Σημαντικη παρατηρηση :
Η αντικατασταση του πλαισιου πρεπει να πραγματοποιηθει σε διαστημα 1 μηνος απο την ημερα που θα γινει η αιτηση στο υπουργειο
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ
1)υπουργειο μεταφορων (συμπληρωνουμε μια αιτηση που ζηταμε αντικατασταση πλαισιου λογω αστοχιας υλικου ,η αιτηση συνοδευετε απο επιστολη της yamaha η οποια αναφερει καθαρα περι αστοχιας υλικου προσοχη οποιαδηποτε αλλη εκφραση μπορει να μην γινει δεκτη απο το υπουργειο )
2)ελενχος απο το μηχανολογικο τμημα του υπουργειου για την εν λογω ζημια οπου περνονται αποτυποματα του πλαισιου και συντασετε εκθεση (εκεινη την ημερα μου ειπαν και ποιον αριθμο πλαισιου θα κτυπησω στο καινουργιο πλαισιο)
Απο εκεινη την στιγμη μετραει ενας μηνας ακριβως για την τοποθετηση - επανελενχο της μοτο απο το υπουργειο και η συγκεντρωση ολων των απαιτουμενων δικαιολογιτικων για να βγει η καινουργια αδεια κυκλοφοριας.

Για να μην σας κουραζω παραθετω την εγκυκλιο απο την εφημεριδα της κυβερνησης :
http://www.yme.gr/imagebank/categories/ ... 762459.pdf


ταλαιπωρια λοιπον για εναν ολοκληρο μηνα επειδη το πλαισιο δεν ειχε τις αναλογες ενισχυσεις χαχαχαχα και ωρες ατελειωτες στα υπουργεια
σας ευχαριστω που μ'ακουσατε
καλημερα σ'ολους

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από InversionOfControl »

πρωτο χερι η μηχανη;
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

dimfaz1000
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2015, 10:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimfaz1000 »

οχι δεν ειναι πρωτο χερι
για να αποκτηθει περασε οτι τεστ μπορουσε να γινει εκτος απο οπτικο ελενχο χαχαχαχαχα

η μοτο ηταν απο αυτες που χαρακτιριζονται λαχειο
και εξηγω προσεγμενη σε γκαραζ και με λιγες ωρες λειτουργιας και καλοσυντηρημενη

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από InversionOfControl »

εισαι τυχερος με την ανακληση γιατι το θεμα με το ραγισμα βγηκε μονο στα 07 ... (εδω γελαμε...μονο)...

αν ειχε και στα επομενα μοντελα, το πιο πιθανο ειναι να ειχαμε την ιδια αντιμετωπιση οπως και στα βολαν...
μπορει και να διαβαζαμε καμια τραγικη δικαιολογια, οπως οτι κανει κρακ πριν σπασει και η μηχανη σταματαει ομαλα. <>3 :lol:
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

dimfaz1000
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2015, 10:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από dimfaz1000 »

Να τονισω κατι το οποιο μου διεφυγε και δεν ειναι γραμμενο πουθενα στο φορουμ
αλλαγη σκελετου για οποιαδηποτε αιτια (ανακληση/πτωση κτλ) το υπουργειο επιτρεπει εως 10 χρονια για να βγει καινουργια αδεια κυκλοφοριας

Άβαταρ μέλους
mikeviii
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2014, 15:12
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από mikeviii »

Οι ρωγμές ειναι πάντα σε εμφανή σημεία; εμένα που ειναι όλο ντημενο με φερινγκ;παίζει να εχω καμία ρωγμή και να μην φαίνεται;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ρωγμες στο πλαισιο του FZ1

Δημοσίευση από Solomon »

Μόνο στις κολλήσεις του πλαισιου εκει που ακουμπάνε οι προσαγωγοι σου.Μην περιμενεις να δεις χαραδρα.Ελαχιστο σκασιμο χρωματος κ τριχοειδη ρωγμούλα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες