R1 parts στο fz1 μου

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Εκει.......


εργασία ? 500€
εξατμα? 320€ race guns
φιλτρο αερα? 60€ DNA
commander 3 ή v? pc3 και ignition module 560€
φλατζα? 20€yamaha
εκκεντροφοροι? 200€
καυσαναλυσεις? 400€. 200€ έκαστος ο ένας δεν αξίζει ούτε 50€
εχεις αλλαξει κ χωνια στο φιλτροκουτι ή πεταλουδες? φιλτροκουτι έχω ανοίξει ,χώνια και πεταλούδες Μαμά χωνια κερδίσεις ψιλά αλλα ο στροφαλος είναι βαρυτερος στο fazer οπότε δεν βρίσκω το λόγο όσο για πεταλούδες δεν ξέρω δοκίμασα μια φορά και τις έβγαλα τελείως αλλα είχα ένα μεγάλο κόψιμο στον κινητήρα, άμα τις κόβεις η βάλεις ivans κάτι πρέπει να σου δίνει αλλα θα υστερεί αρκετά στις χαμηλές που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει θέμα εκει

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

konstantinosgr10 έγραψε: εργασία ? 500€ γιατι τοσα πολλα?τι εργασιες αφορουν αυτα τα 500€?
εξατμα? 320€ race guns
φιλτρο αερα? 60€ DNA
commander 3 ή v? pc3 και ignition module 560€ ποσο το pc κ ποσο το ig.module?απο ελλαδα ή net?
φλατζα? 20€yamaha ελα ρε!!!τοσο φθηνη ειναι?λεει να την βαλεις ετσι σκετη χωρις pc3 ή θες καυσαναλυση κτλ?κ αν ναι,αφου την βαλεις βλεπεις καπου διαφορα?
εκκεντροφοροι? 200€ αουτς!!!
καυσαναλυσεις? 400€. 200€ έκαστος ο ένας δεν αξίζει ούτε 50€
εχεις αλλαξει κ χωνια στο φιλτροκουτι ή πεταλουδες? φιλτροκουτι έχω ανοίξει,χώνια και πεταλούδες Μαμά....
χωνια κερδίσεις ψιλά αλλα ο στροφαλος είναι βαρυτερος στο fazer οπότε δεν βρίσκω το λόγο....
όσο για πεταλούδες δεν ξέρω δοκίμασα μια φορά και τις έβγαλα τελείως αλλα είχα ένα μεγάλο κόψιμο στον κινητήρα.... άμα τις κόβεις η βάλεις ivans κάτι πρέπει να σου δίνει αλλα θα υστερεί αρκετά στις χαμηλές που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει θέμα εκειοκ,αυτο ρυθμιζεται ειτε μεσω του pc3 ή μεσω γραναζωματος +:Whistle=+::-
συνολο 2000€....κ δεν εχεις το μηχανακι που περιμενες να εχεις....κριμα ρε γμτ..... :(
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Για να αλλάξεις φλαντζα είναι η καύσεως πρέπει να κατέβει μοτέρ που παει ταρίφα 350 στους περισσότερους συν 150 αλλαγή τεντωτιρα που απο ότι είχα μάθει έχει κάνει και η yamaha κάποια ανάκληση,ρύθμισμα βαλβιδων και λάδια με την γκαράζ κερδίζεις συμπίεση άμα κατεβάσετε μοτέρ κουλι δεν αξίζει μόνο για την φλαντζα κανείς όλο το πακετο

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

καταλαβα....ειπα κ γω...500αρα για μια αλλαγη φλατζας....παντως παει πολυ ρε γμτ......
εγω το εχω ξαναπει....αν θα εκανα ξανα tuning θα ηταν.....

-εξατμα(εχουμε :mrgreen: )
-πεταλουδες ivan ή copperdawg
-φιλτρο k&n(εχουμε :mrgreen: )
-φιλτροκουτι ανοιγμα
-pc v
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Και γιατί δεν αγόρασες ένα R1 εξαρχής....διότι ορισμένα πράγματα στη βελτίωση έχουν και όρια...κατά την άποψή μου κακώς θέλησες να πας τόσο βαθειά...ποιά μηχανή είχες στο νού σου να κερδίσεις στην κόντρα?
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Καταρχάς είχα r1.με το r1 δεν πας πάνω απο 160 σταθερά ταξίδι όρθιος(και πόση ώρα να είσαι σκυμενος)(εχω ζελατινα 200 όρθιος)και δεν είχα στο νου μου να περνάω κανένα μηχανάκι γουστάρω το fazeraki και το γουστάρα με ποιο πολλυ δύναμη αυτο είναι όλο θέλω να ανοίγω το γκάζι και να τρελενεται!!!

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Μάλιστα. Θες δηλαδή μια μηχανή να πηγαίνεις ταξίδια με πάνω από 160χ.α.ω. όρθιος, αλλά να τρελένεται όπως ένα R1 όταν ανοίγεις το γκάζι...ντάξει, από ένα σημείο και μετά το FZ1 μπορεί να προσεγγίσει αυτό που ζητάς, αλλά ας αγόραζες κινητήρα R1 κατευθείαν και να τον κούμπωνες επάνω στο FZ1. Πιο φθηνά θα σου έβγαινε.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από Arhs »

Να κανω τωρα μια σχετικη ερωτηση με το θεμα αλλα ακυρη λιγο...
Μιας και ειδα πανω να λετε ''και γιατι δεν εβαλες ενα μοτερ απο Ρ1''
γινεται αυτο οι βασεις ειναι ιδιες?το πλαισιο μπορει να κρατησει ενα τετοιο μοτερ και δεν θα εχει προβλημα?
Και κατι αλλο το 600 μπορει να φορεσει μοτερ απο 1000?
Φανταζομαι το 800 σιγοθρα μπορει μιας και ειναι ιδιο μοτερ!! :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Το θέμα είναι να πάρεις μια μηχανή που να ξέρεις τι θέλεις. Οι αλλαγές από την stock κατάσταση σε οτιδήποτε άλλο, σε βάζει σε άλλους ατραπούς...κι εκεί πρέπει να ξέρεις το κάτι παραπάνω ή να διαθέτεις αρκετά λεφτά...αλλιώς...τσάμπα όλα...
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

λοιπον βρηκα τον ανθρωπο που ρυθμιζει το μηχανακι οπως πρεπει.θα σας ενημερωσω, σε πρωτη φαση εχει ρυθμιστει ο χαρτησς καυσιμου.ο ανθρωπος καθισε 7 ωρες πανω απο το μηχανακι μου.τωρα εχει παραγγειλει αλλα δυο πυρομετρα γιατι χρειαζομαστε ενα σε καθε κυλινδρο για να ρυθμιστει το αβανς με ασφαλεια να τσεκαρουμε θερμοκρασια σε καθε κυλινδρο γιατι οι διαφορεσ φτανουν 50-70 βαθμους απο κυλιδρο σε κυλινδρο και ενας να υπερβει το οριο ειναι αρκετο για το μεγαλο μπαμ!!!!οποτε καθε κυλινδρος και το δικο του πυρομετρο.το μηχανακι εχει ξυπνισει για τα καλα απο τις τρεις τρωει πολυ καλη σφαλιαρα(οι πεταλουδες ξυλωθικαν τελειως πολυ σουζα,το μηχανακι μενει πανω οταν ξαναανοιγεις το γκαζι κατι που δεν αφηναν οι πεταλουδες να γινει ανοιγαν πολιτισμενα)εχω ακομα βεβαια καποια θεματακια που ελπιζω να λυθουν με το αβανς εχω ενα μεγαλο γκομπιασμα οταν ανοιγω αποτομα το γκαζι απο ρελαντι ως τις 2250.και ενα ανεπεστιτο κρατιμα απο 5000-7000 πολυ δυνατοτερο το μηχανακι σε αυτες τις στροφες απο μαμα αλλα εχω ακομα λιγο θεματακι μολις τελειωσω θα βαλω χαρτες a/f ροπης,θα ενημερωσω παντως για ρυθμισμα μην ακουτε κανεναν πολλα τα λαθη σκεφτιτε υπαρχουν ατομα εκει εξω που ρυθμιζουν μηχανακια χωρις wide band(καυσαναλυτη).στις 7000 και πανω το μηχανακι ανεβαζει τρελα r1 φαση!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstantinosgr10 την Δευ 02 Μάιος 2011, 22:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

μοτερ απο r1 μπαινει αλλα μπλεκεις δεν εχω ιδεα τι παιζει με εγκεφαλο με ηλεκτρονικες και παιζει και τι μοτερ θα βρεις!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

:?
μαλιστα.....
:?

konstantinos,
η αληθεια ειναι οτι "ξανοιχτηκες" πολυ οσον αφορα αβανσ,εκκεντροφορους κτλ με αποτελεσμα να θες οχι απλα μια ρυθμιση χαρτη/καυσαναλυση αλλα αβανς/πυρομετρα κτλ.....
γνωμη μου εξατμα/φιλτρο/προγραμμα/πεταλουδες κ ησουν υπερκομπλε......
αυτα τα xtra που εκανες θα πρεπει ο αλλος να δουλευει στο r&d τμημα της yamaha για να καταφερει να στα κανει να δουλεψουν σωστα κ αξιοπιστα κ να αποδωσουν τα αναμενομενα.....
γνωμη μου.....τεσπα,περιμενουμε νεοτερα σχετικα με χαρτες,ποιος τελικα σου εκανε σωστη δουλεια κ κοστος....

:)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Φίλε Κούλη απο την στιγμή που έχω ήδη pc3 Kai ignition module για να τα εκμεταλευτω πλήρως χρειάζεται να μπω στο τρυπακι και να το κάνω με όλα τα σωστά όργανα για να μην έχω πρόβληματα.θα μπορούσα να βάλω ένα πυρομετρο χωρίς να ξέρω τι θα γίνει στο μηχανάκι μου μετα απο μερικούς μήνες κάτι το οποίο δεν θέλω αν και πολλοί το κάνουν για αυτο το ψάχνω τόσο και αφου μπήκα στο χορό θα χόρεψω όσο καλύτερα γίνεται. το κόστος του ρυθμισματος είναι στα 200ε όσο περνούν οι πιο πολλοί μόνο που ο άνθρωπος είναι ώρες πάνω απο το μηχανάκι σου και ΕΣΥ δίπλα του(αν θες)θέλω να τελειώσει το μηχανάκι και θα σας πω ονόματα και όλα απλά θέλω να είμαι 100%σίγουρος για να μην σας λέω μ@@&&κιες.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

βρε ναι δεν αντιλεγω....αλλα αλλο να πας να σου ρυθμισει καποιος σωστα ενα pc με ign.module
κ αλλο να πρεπει να σου ρυθμισει τα προαναφερθεντα + εκκεντροφορους/αβανς κτλ.....
τι θα σε πειραζε να εχεις ενα pc(σωστα ρυθμισμενο)/εξατμα/φιλτρο/πεταλουδες? :mrgreen:
μια χαρα θα πεταγε το εργαλειο...... :wink: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από ghost »

παντως πιστευω οτι εχεις δωσει πολλα χρηματα,ελπιζω μονο να στο ρυθμισουν σωστα γιατι αν οχι θα πηγαινει χειροτερα. :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
ξερει ο κουλης +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης