Καταλυτης

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
xristos 3D
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιουν 2014, 16:03
Επικοινωνία:

Καταλυτης

Δημοσίευση από xristos 3D »

Γεια σας παιδια εχω ενα φαζερ 600 του 04 και επειδη προς το παρον δεν εχω την οικονομικη ανεση να βαλω τελικα θελω απλα να καταργισω τον καταλητη....θα παρω καθολου δυναμη?θορυβο?
Οι μισοι μου λενε πως θα παρω χαμηλομεσαια και ψηλα θα ειναι ιδιο και οι αλλοι μισοι μου λενε πως το μηχανακι θα παρει χαμηλομεσαια και θα πεθανει ψηλα....ξερει κανεις στα σιγουρα?ευχαριστω πολυ.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από pilotos7 »

Στον race tech που ρωτησα μου ειπε οτι συνηθως με βγαλσιμο του καταλυτη παιρνουν χαμηλομεσαιες..

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Solomon »

Ρε συ ο καταλύτης είναι ενσωματωμένος στο μαμά τελικό κ δεν καταργείται. Μπορείς μόνο να τον σπάσεις όπου είναι κ μην αναστρέψιμη η κατάσταση. Σε κτεδ σίγουρα δεν θα περνάς (νόμιμα τουλάχιστον) κι από απόδοση κάτι θα πάρεις αλλά ψόφιο θα είναι πάλι.
Για μένα η καλύτερη επένδυση είναι το κοντεμα από γρανάζια αλυσίδα. Σε πρώτη φάση (κ φθηνή κάνα 50 αρικο) μόνο το μπροστά όπου θα δείς τρομερές διάφορες ειδικά χαμηλά που είναι τάφος. Σε επόμενη φάση κ για να γράφει και η 4η κάτω πας σε αλλαγή του πίσω με κάτι μεγαλύτερο. Απλά σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται αλλαγή και η αλυσίδα (περισσότεροι κρίκοι) οπότε ξεφεύγει σε κόστος.
Best value for money μπροστά γρανάζι. Κι άσε όσους κερνάς τσάι να αναρωτιουντε αν έχεις καταργήσει καταλύτη ή όχι

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ο καταλυτης δεν ειναι πανω στο τελικο.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Solomon »

Ναι έχεις δίκιο, για την κατάργηση του θέλει link pipe

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από SoR_gr »

οταν πηρα τις εξατμισεις πηρα και το decat που λεμε... όμως είναι για s1 και είναι λίγο μικρότερο απο το δικό μου. (σ2). Στο σ1 ταιριάζει όμως σύμφωνα με τον πωλητή.

αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ .

μερικοί λένε ή φιλτρο ή εξατμιση ή αν βάλεις και τα 2 θες και κομαντερ.

τώρα να βγάλεις μόνο καταλύτη δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει το μηχανακια μιας και ναι μεν θα ελευθερωθεί κάπως αλλα θα παραμένει "κλειστο" λόγω τελικών.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Ήθελα να 'ξερα αν γνωρίζεται τι άλλο απελευθερώνεται καταργώντας τον καταλύτη και τι επιπτώσεις έχει στην υγεία...
Απλά προβληματιστείτε λίγο... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από pilotos7 »

Γνωριζουμε..Απο την τουρμπινα κατευθειαν ολα εξω τα ειχα για 5 χρονια.
Παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει φυτρωσει κανα ποδι στο κεφαλι..

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Οκ δεν το συνεχίζω... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Jericho »

Αν δε σας νοιάζει για την πάρτη σας, λυπηθείτε τουλάχιστον τους άλλους που θα αναπνέουν βενζόλιο και λοιπούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από jskf16 »

pilotos7 έγραψε:Γνωριζουμε..Απο την τουρμπινα κατευθειαν ολα εξω τα ειχα για 5 χρονια.
Παντως μεχρι τωρα δεν μου εχει φυτρωσει κανα ποδι στο κεφαλι..
.......αθροιστικα ειναι αυτα , σε μερικα χρονια εσυ , εγω ο αλλος δε ξερουμε (μαλλον ξερουμε=καρκινος)πως θα επιδρασουν αυτα και αλλα τοσα πανω μας!Μην επιβαρυνετε την ηδη επιβαρυμενη κατασταση και αλλο :( +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Jericho έγραψε:Αν δε σας νοιάζει για την πάρτη σας, λυπηθείτε τουλάχιστον τους άλλους που θα αναπνέουν βενζόλιο και λοιπούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες.
τι λες και συ τωρα... περιεργε... ε περιεργε :D :lol:
να μην παρει 2 αλογα το 600αρακι ? να μην ανεβασει 5 db για να ακουγεται περισσοτερο?
μα που ζεις? στη Σουηδια? :lol: <>3 8)
αφου ξερεις πως θα παει η ιστορια...θα σου πουν για το φορτηγο η το λεωφορειο που βγαζει περισσοτερα...
που αν ειχαν φορτηγο η λεωφορειο θα σου ελεγαν για το εργοστασιο...που αν ειχαν εργοστασιο,
θα σου λεγαν για τη φουκοσιμα... :lol: 8)
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από Jericho »

Που αν είχα τη Φουκουσίμα...

...θα σου λεγα εγώ τι θα γινόταν :P

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από JokeR »

οταν ειχα παει στον racetech μου ειχε πει πως αν βγαλω το καταλυτη θα χρειαστει και κομαντερ γτ θα μπερδευει στις χαμηλες και στις ψηλες θα σκυλιαζει... (ουτε εξυπναδας το παιζω ουτε τπτ αλλο) αυτο μου ειπε αυτο λεω...


γνωμη μου ειναι κανε αυτο που θεωρεις καλυτερο.... απλα να ξερεις στους νομους της βελτιωσης ΠΑΝΤΑ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ... με εξατμιση φιλτρο και decut & commander αυτο που εχω καταφερει ειναι γκαζι και στις χαμηλες και στις ψηλες ακομα παραπανω αλλα το ντεποζιτο στα 200 km αδιαζει...

xristos 3D
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιουν 2014, 16:03
Επικοινωνία:

Re: Καταλυτης

Δημοσίευση από xristos 3D »

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας παιδια...

Solomon έγραψε:Ρε συ ο καταλύτης είναι ενσωματωμένος στο μαμά τελικό κ δεν καταργείται. Μπορείς μόνο να τον σπάσεις όπου είναι κ μην αναστρέψιμη η κατάσταση. Σε κτεδ σίγουρα δεν θα περνάς (νόμιμα τουλάχιστον) κι από απόδοση κάτι θα πάρεις αλλά ψόφιο θα είναι πάλι.
Για μένα η καλύτερη επένδυση είναι το κοντεμα από γρανάζια αλυσίδα. Σε πρώτη φάση (κ φθηνή κάνα 50 αρικο) μόνο το μπροστά όπου θα δείς τρομερές διάφορες ειδικά χαμηλά που είναι τάφος. Σε επόμενη φάση κ για να γράφει και η 4η κάτω πας σε αλλαγή του πίσω με κάτι μεγαλύτερο. Απλά σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται αλλαγή και η αλυσίδα (περισσότεροι κρίκοι) οπότε ξεφεύγει σε κόστος.
Best value for money μπροστά γρανάζι. Κι άσε όσους κερνάς τσάι να αναρωτιουντε αν έχεις καταργήσει καταλύτη ή όχι

τι γραναζι να βαλω μπροστά δηλαδη?θυμασε νουμερο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες