Ηρθαν οι μανετες....

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν έχει άδικο. ο λόγς είναι οτι οι αφτερ μαρκετ μανέτες , όταν πατάς τέρμα συμπλέκτη, βρίσκει στον διακόπτη των φλας.

εχω πάρει κάτι cnc απο το ebay με 18ε. αν σκεφτεις οτι απλα εχουν ξεθωριάσει δεν εχει παρουσιαστεί κάτι.
προσωπικά τις έχω βάλει , και εχω ρυθμίσει ντίζα συμπλέκτη να αποσυμπλέκει πολύ ψηλά (δλδ οταν σχεδόν αφήνω τέρμα την μανέτα. Νομίζω ο μαμά αποσυμπλέκει στην μέση της διαδρομής.

Έτσι "πατιέται" καλα ο συμπλέκτης . Το μόνο πρόβλημα ήταν τον πρώτο καιρό που δεν με βόλευε αλλά το συνηθισα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
billis21
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από billis21 »

Το δεν κανει καλη αποσυμπλεξη η μανετα τι θα πει γτ θα καραφλιασουμε τελειως....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από Solomon »

Η διαδρομή της μανέτας δεν επαρκεί για να αποσυμπλεκει πλήρως ο συμπλέκτης. Μη φανταστείς ότι πατημενος ξεκινάει η μηχανή, αλλά έχεις πρόωρη φθορά στις δίσκους κ θόρυβο, δυσκολία-σκαλωματα στις αλλαγές

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από SoR_gr »

Billυ, έτσι όπως το ακούς δεν στέκει.

πρακτικά όμως το σχήμα της αφτερμαρκετ μανέτας βρίσκει πάνω στον διακόπτη. Αυτό εννοεί ο ποιητής με συνέπεια να μην γίνεται σωστά αποσύμπλεξη.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
billis21
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από billis21 »

Α ωστε ετσι. Ενταξει ετσι κ αλλιως το 50% της διαδρομης της μανετας ειναι νεκρο οποτε αν τον ρυθμισεις λιγο πιο ψηλα τον συμπλεκτη θα ειναι οκ.
Εμενα οι δικες μου δεν εχουν τετοιο θεμα ευτυχως με τον διακοπτη :P .

wickerman
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ 24 Ιούλ 2017, 19:09
Model: FZ6
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από wickerman »

το ρυθμισμα του συμπλεκτη γινεται απο το διακοπτακι πανω με τους αριθμους η απο καποιο αλλο σημειο μιας και δεν γνωριζω θελω να αλλαξω μανετες αλλα ρωτησα το μηχανικο μου και μου ειπε αυτο ακριβως αυτο για τον συμπλεκτη και μπηκα σε σκεψεις!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από SoR_gr »

Για το fz6, η ντίζα συμπλέκτη ρυθμίζεται απο:

1. Ρεγουλατόρο κάτω απο ντεπόζιτο και φιλτροκούτι (βασικό ρύθμισμα).
2. Σύντομο ρύθμισμα , απο τον ρυθμιστή της μανέτας.
Τώρα αν η μανέτα (συνηθως οι αφτερ μαρκετ) εχει και 2ο ρυθμιστή (1 έως 6 συνήθως) είναι άλλο θέμα ή αλλιώς η "3η" δυνατότητα ρύθμισης

στην περίπτωση ρύθμισης 2 , μη φανταστεις οτι θα τον ρυθμίζεις όπως θες. λίγο πάνω λίγο κάτω ερχεται. Εαν βάλεις μανέτες και την ρυθμισεις πιο ψηλα (που λέμε....) λογικα με ρύθμισεις μανέτας θα είσαι οκ. Πιθανόν να είσαι στο "τερμα" των ρυθμίσεων.
Στο δικό μου έβαλα τις μανέτες, ρυθμισα απο ρυθμίσεις μανέτας (βαρελακι και στην αλλη 1 εως 6) και μετα απο καιρό που άλλαξα ντίζα λόγω φθοράς, την ρύθμισα απο την 1 ρύθμιση(ρεγουλατόρο) .
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από Jericho »

Έχει κανείς κανένα link πρόχειρο για κινέζικες αναδιπλούμενες - folding, αλλά ΟΧΙ επεκτεινόμενες ;

Γιατί στο τελευταίο φόρτωμα σε καράβι, βρήκα το πρωί σπασμένη τη μανέτα του συμπλέκτη...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από SoR_gr »

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... 7&_sacat=0


για κοίτα στο παραπάνω
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Ηρθαν οι μανετες....

Δημοσίευση από Jericho »

@SoR_gr

Όλες οι σπαστές είναι και επεκτεινόμενες δυστυχώς, έχω φάει όλο το eBay...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες