προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από dudukas »

Το οτι εμεινε Γιαννη δεν ειναι απαραιτητο απο φλοτερ δηλαδη υπαρχει κ περιπτωση το φλοτερ να εδινε σωστη εντολη κ το οργανο λογο υγρασιας/βραχηκυκλωματος να εδειχνε οτι ηθελε....Οσο για την αντλια συμφωνω μαζι σου ΜΟΝΟ καινουρια οι μεταχειρισμενες ειναι ρισκο.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Vallinor »

Μιλησα με τον μηχανικο που ειχα Ελλαδα και μου ειπε πως συνηθως ειναι το φλοτερ Ειναι ξεχωριστο κομματι αλλα πουλιεται μαζι με την αντλια και η τιμη περιπου 600-700 ευρω.... Πραγμα που δεν υπαρχει περιπτωση να το πληρωσω. Οποτε μου ειπε να παω στην ΥΜΑΗΑ εδω Τσεχια και να δουν τι εχει... Αν ειναι το φλοτερ μου στελνει αυτος ενα απο Ελλαδα μεταχειρισμενο και τελειωνει εκει η υποθεση... Διαφορετικα παμε για αντλια
σχετικα με το κατραν.. ειναι οργανο ενδειξης οποτε απλα αναμεταδιδει οτι πληροφοριες παιρνει απο αλλου. Για τον καθαρισμο επαφων μου ειπε πως αν ηταν οι επαφες δεν θα εδειχνε καθολου..
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από dudukas »

συμφωνω απλα στο λεω επειδη μου το εχει κανει μετα απο νυχτα που εμεινε στην βροχη οχι το μαμα ενα koso που ειχα βαλει κ μετα με ενα φουλαρισμα συνηρθε κ δεν το ξαναεκανε βεβαια ερηξα κ αντισκουριακο στην φισα που ειχε αρκουδες απ οτην υγρασια κ στου κοντερ κ περισσοτερο αυτη του φλοτερ :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από jskf16 »

Vallinor , οτι σου ειπα.... :wink: , μονο που ακρίβυνε :mrgreen:

duduka , αλλο το koso ρε αρχηγε (ειναι καλυτερο :mrgreen: ),..... 8)

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από dudukas »

ναι ρε παιδι απλα μου το ειχε κανει καποια φορα κ ο μαμα δεικτης πριν μετα απο ταξιδι σε ΠΟΛΥ βροχη μετα το καθαρισμα ολα οκ δεν εχει εδω κ 2 χρονια κανει κιχ για το μαμα κοντερ μιλαω.....Εμενα στο αμαξι που εχω θεμα δουλευει μονο κατω απο το 1/4 ποιο πανω δειχνει μονιμα αδειο...Εκει δεν περνει τιποτα γιατι το καθαρισμα δεν του εκανε τιποτα εναι καθαρα προβλημα φλοτερ αλλα στου Κωστα του το εκανε μια φορα κ τωρα ειναι οκ αρα πιστευω οτι ηταν θεμα συνδεσμολογιας...Υποψην οτι ενω το οργανο στο φαζερ εδειχνε οτι ηθελε το λαμπακι της ρεζερβας αμαξε κανονικα σε εμενα.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από jskf16 »

Κατι που ξεχασα να σου πω , το τεποζιτο ειτε στη μηχανη ειτε στο αυτοκίνητο αποφεύγουμε οσο μπορουμε να το αφηνουμε αδειο.Η αντλια βενζινης απο αυτη μας τη χρηση μπορει να παθει ζημια , οπου πολλες φορες απο εκει οφειλεται δυστυχως.Προσπαθουμε να ειμαστε τουλαχιστον λιγο απο τη μεση και πανω.

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Arhs »

http://www.car.gr/parts/view/3679474/
Vallinor εχει εδω μια τρομπα βενζινης μεταχειρο βεβαια στα 180 λογικα θα την ριξει και αλλο αμα του πεις δεν χανεις κατι να ριξεις ενα τηλ :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Vallinor »

Φιλαρακια δεν ξερω τι ακριβως παιζει... Ο δεικτης επεσε στην μια γραμμη κανονικα... μετα απο λιγα κμ πηγε στις 2 και μετα ξανα στην μια.... ελεγχω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξαναμεινω και απλα περιμενω να δω αν θα αναψει η ρεζερβα... αν αναψει τοτε απλα ετυχε και εφαγε κολλημα... Διαφορετικα θα το παω στην ΥΑΜΑΗΑ εδω να δω τι θα μου πουνε αυτοι... ισως να ειναι διαφορετικα τα πραγματα εδω απο οτι Ελλαδα.....
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από jskf16 »

Ετσι ειναι η αντλια πολυ υπουλη οπως και η μπαταρια , πολυ ευκολα σε ξεγελαει .Μπορει να επανελθει αλλα οταν θα σε αφησει θα σε αφησει εκει που δε θα θες :mrgreen: . Μη προσπαθεις να το αποφυγεις , κανε οτι νομιζεις , αλλα τσεκαρε το οσο γινεται ποιο σιγουρα.

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Vallinor »

Καταλαβαινω απολυτα Γιαννη απλα το θεμα ειναι οτι η αντλια δεν εχεις κανενα προβλημα και λειτουργει κανονικοτατα. Η ενδειξη δεν ειναι απολυτα ακριβης...

Περιμενω να δω τι θα γινει καθως τελειωνει η βενζινη και θα σας δωσω νεα απο το μετωπο
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Vallinor »

Λοιπον παιδες εχουμε νεα απο το μετωπο....
Πηγα για ελεγχο της μηχανης στην Υαμαχα της Τσεχιας και τσεκαραν αντιλια και ειπαν οτι ολα ειναι τελεια
Τσεκαραν καλωδιωσεις και ολα ηταν τελεια... το προβλημα εντοπιστηκε στο πολυοργανο (κατραν) Αντικατεστησαν το κατραν με ενα αλλο και ολα ηταν μια χαρα....
Αξιοσημειωτο ειναι πως λιγες μερες πρωτου μου κανει αυτα τα σκηνικα διαπιστωσα την περιβοητη τρυπα πανω στο κατραν απο την μαμημενο συμπλεκτη και σαν αποτελεσμα ειχε την υγρασια στο κατραν...
Επισης ελεγξαν και την καδενα που ακουγεται και ειπαν πως ειναι οκ και μπορω να κανω πολλα χιλιομετρα ακομα
Το κοστος για ολο αυτο ειναι περιπου 50 ευρω..... Το θεωρω πολυ οποτε σημερα που θα παω να την παρω θα προσπαθησω να το κατεβασω μιας και μου ειχε πει το μεγιστο 40 ευρω

Επομενο βημα ηταν να παρω τηλ τον μηχανικο μου στην Ελλαδα οπου με επιβεβαιωσε πως αυτο ειναι ενα σεναριο που ειναι αρκετα πιθανο αλλα σε καμια περιπτωση δεν αλλαζουμε κατραν μιας και εχει 20000 κορωνες (περιπου 800 ευρω)
αλλα θα κοιταξουμε για μετεχειρο..
Στην ερωτηση μου αν φτιαχνεται μου ειπε πως πολυ πιθανον γιατι δουλευουν ολα απλα δεν κατεβαινει κατω απο τις 2 παυλες... αρα μαλλον θα ειναι καποιο πυκνωτακι..
Την επομενη βδομαδα ερχομαι Ελλαδα οποτε και θα το παρω μαζι μου για να το δωσει στον Ηλεκτρονικο του
Ελπιζω ολα να ειναι ΟΚ και να εχουν αισιο τελος...

ΥΓ Ξερεις κανενας πως βγαινει το κατραν και που ειναι η φυσα που πρεπει να ξεσυνδεσω ?

Ευχαριστω εκ των προτερων
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Vallinor »

Λοιπον οπως και ειπα εβγαλα το κατραν και το πειρα Ελλαδα. Το αφησα στην μηχανικο μου (επισημος ΥΑΜΑΗΑ) οπου το εδωσε σε εναν ηλεκτρονικο που συνεργαζεται. Εκοψε το καπακι γιατι δεν ανοιγει και αλλαξε το καμμενο πυκνωτακι. Στεγανωποιησε απο μεσα την τρυπα αλλα το κοψιμο που εκανε. Κολλησε ενα φυλλο καρμπον σε ολη την πισω επιφανεια του κατραν και ολα κομπλε...
Κοστος 50 ευρω... υψηλο αν σκεφτεις πως ενα πυκνωτακι δεν κοστιζει ουτε μισο ευρω αλλα εδω πληρωνεις τεχνογνωσια και μπροστα στα 800 τα 50 ειναι ΤΖΑΜΠΑ !
Live for nothing or die for something??

Atairiastos7
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 24 Σεπ 2013, 17:07
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από Atairiastos7 »

Καλησπέρα. .. Μπορούμε να προσδιορίσουμε αν ποιο είναι το πρόβλημα.. Πχ αν είναι κοντέρ η φλοτερ ;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα στον δεικτη βενζινης fazer fz6 ''08

Δημοσίευση από SoR_gr »

"Εκοψε το καπακι γιατι δεν ανοιγει και αλλαξε το καμμενο πυκνωτακι"


απο οτι λέει το πρόβλημα ήταν σε μέρος της πλακέτας του καντράν, ηλεκΤΡΟΝΙΚΗΣ φύσεως πρόβλημα δλδ.
(άλλο ηλεκτρολόγος/ηλεκτρολογικό και άλλο ηλεκτρνικός/ηλεκτρονικό )
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης