led λάμπες

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

led λάμπες

Δημοσίευση από sakisart »

Έχει δοκιμάσει κάποιος; Στη συνάντηση στην Καβάλα είχε ένα παιδί αλλά μέρα δε μπορείς να καταλάβεις πώς φεγγει. Φωτίζει άραγε καλά ή θα πηγαίνουν οι δέσμες φωτός όπου να ναι;
Επίσης δε ξέρω στην Η4 τι γίνεται γιατί στην αλογόνου έχει δύο νήματα. Συμβαίνει κι εκεί το ίδιο;

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από pilotos7 »

Απλα στην μικρη σκαλα αναβουν π.χ τα 2 λεντ και στην μεγαλη και τα αλλα 2

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από Solomon »

Πρόεδρα γράψε μας την εμπειρία σου με τις led που φοράς!!!

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από sakisart »

Δουλειά αν κάνουν είναι το θέμα. Μη βάλω δηλ και στραβωνουν ή γενικά δε φέγγουν καλά στο συγκεκριμένο κάτοπτρο του φαναριού.
Ο Σωκράτης Led εχει; :)
Σωκράτη δε το ήξερα να σε ρωτήσω. Νομιζα xenon ηταν.
Είχα δει ένα παιδί από fazer β.Ελλάδος που είχε.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από pilotos7 »

Μια χαρα ειναι βαλε.
Να στραβωνουν σιγουρα οχι γτ ριχνουν πιο εστιασμενο το φως απο οτι το χενον

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από Solomon »

Είναι ωραίες από θέμα φωτός κ γρήγορες στο σινιαλο που δεν είναι οι ξενον. Αλλά στραβωνουν ας έχουν πιο εστιασμένη δέσμη πάλι φωτίζει τα δέντρα. Συν ότι είναι πανάκριβες οι καλές με τις ψυκτρες

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Led λάμπες λοιπόν..
+ τοποθετούνται σχετικά εύκολα (από εξειδικευμένο τεχνικό όμως, όχι diy) κι οι ψύκτρες (που υποχρεωτικά πρέπει να υπάρχουν) δεν φαίνονται, κρύβονται εύκολα..
+ Έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και πολύ δυνατό-καλό “άσπρο” φως (όπως των αυτοκινήτων)
+ Δεν καταναλώνουν (τραβάνε) ρεύμα (όπως οι xenon) από την μπαταρία και δεν καταπονούν τα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας
+ Ανάβουν-λειτουργούν όπως ΑΚΡΙΒΩΣ είναι της μαμάς τα φώτα και με αστραπιαίο σινιάλο
+ Υπάρχει πληθώρα επιλογών και για όλα τα βαλάντια, η οποία συνεχώς επεκτείνεται και σίγουρα είναι το μέλλον στο φωτισμό γενικότερα
- Η τιμή τους για πλήρες σετ (2 ψείρες, 1 Η4 & 1 Η7) σε καλή ποιότητα είναι περίπου στα 120,00€.. εμένα τόσο μου κόστισε με την τοποθέτηση για καλές κινέζικες πρόπερσι.. Τώρα μπορεί οι τιμές να έχουν πέσει κι άλλο, δεν το έχω ψάξει..
- Η διασπορά του φωτός είναι το μεγάλο πρόβλημα, δεν ταιριάζει καλά με τους “καθρέφτες ” του Fazer, οι οποίοι είναι προσανατολισμένοι για λειτουργία με λάμπες πυρακτώσεως ή έστω xenon.. Θέλει δοκιμές και ρυθμίσεις για να φέρεις τη δέσμη όσο καλύτερα μπορείς.. τη φέρνεις σε πολύ καλό επίπεδο και το φως θα είναι ΠΟΛΥ δυνατό.. Ένα πράγμα μάλλον δεν θα πετύχεις: ομοιόμορφο φωτισμό..
:/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από sakisart »

Ειδα στο διαδίκτυο λάμπες που έχουν ανεμιστηρακι απο πίσω,χωρίς ψύκτρες. Δε ξέρω αν ειναι νέου τύπου.

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από christos_____ »

Έχει κάποιος να μας προτείνει κάποιο πακετάκι από το ebay ας πούμε που να το έχει δοκιμάσει?Γιατί έχει πάρα πολλές επιλογές.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν έχω βάλει, αλλά αν έβαζα θα κοιτούσα αυτές με τις μεγάλες ψυκτρες σαν αυτακια που είναι. Τα ανεμιστήρακια είναι καλύτερα μεν, αν χαλάσει κολλήσει καεί όμως πάει η λάμπα χαιρέτισε

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Συν οτι, οσο γλυτωσεις απο καταναλωση ρευματος στην λαμπα...μην το τραβαει το ανεμιστηρακι...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από pilotos7 »

Στο κρυπτον χ φοραω τετοια λαμπα Η4 με ανεμιστηρακι.
Επειδη ειμαι καγκουρας και εχω και κοσο που εχει ενσωματωμενο βολτομετρο απο θεμα καταναλωσης ρευματος δεν καταναλωνει τπτ ουτε με την μεγαλη σκαλα που ειναι συνολικα 40 βατ.
Τωρα στο θεμα του σκορπισματος της δεσμης.
Εμενα η λαμπα οταν κουμπωσει τα λεντακια "κοιτανε" πανω κατω.
Σε φιλο και σε καποια αλλα κρυπρον που φορανε λαμπες λεντ αλλα με τα λεντακια οταν ειναι κουμπωμενη η λαμπα να "κοιτανε" δεξια αριστερα εχουμε παρατηρησει οτι εχει διαφορα στον φωτισμο και σκορπιζουν την δεσμη.
Βεβαια το καθε φαναρι ειναι διαφορετικο αλλα ειναι μια παρατηρηση που καναμε...

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από sakisart »

Σημερα μιλούσα μ'εναν φίλο που εβαλε led με το ανεμιστηρακι σε ενα zx10r και του έκαψε πηνία. Ισως να ηταν τυχαίο και να έφταιγε κατι αλλο.Αυτός θεωρεί οτι πιθανόν να ήταν απο τις λαμπες. Δε ξέρω.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από jskf16 »

Να πω κατι :?: Τα μαμα ειναι τα καλυτερα φωτα τελικα :mrgreen: .Ακολουθωντας τη μοδα δυστυχως και εφαρμοζοντας την με λαθος τροπο , δυστυχως εχουμε και μη επιθυμητα αποτελεσματα.Και δε φταινει οι led λαμπες αλλα η δικη μας χρηση.Πολυ κακη επιλογη για εμενα οι led σε συμβατικα φαναρια , ολα ειναι λαθος.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν ειναι τυχαίο.

τα καβασακια δεν σπανε δεν χαλάνε, ειδικα τα μοντέλο ζ750-ζ10χρ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες