μπαταρία εκκίνηση

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
djchef13
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2016, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από djchef13 »

Ήρθε η ώρα να ζητήσω ταπεινά την πολύτημη βοήθειά σας σχετικά με την καλή μου! έχω ένα yamaha fazer 600 S2 μοντέλο 2008 και 17000km. είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα την είχα πάρει και στην Κύπρο όπου βρισκόμουν εκεί για κάποια χρόνια λόγω δουλειάς.Για να μην τα πολυλογώ τους τελευταίους 6 μήνες παρούσιαζει καποια θεματάκια ....
Λοιπόν έπαιρνε μπροστά παντα αμέσως ακόμα κ όταν ειχα πολυ καιρό να την βάλω αλλά το καλοκαίρι που μας πέρασε κ ενώ βρισκόμουν για δουλειά (σεζόν) στην Μιλίνα (παραθαλάσιο χωριό του πηλίου) και πηγαινοερχόμουνα (καμοια ώρα και απόσταση) ξαφνικά έμεινα από μπαταρία (δικιά της). εντάξει λέω μετά απο τόσα χρόνια κλάταρε.την φορτίζω μέχρι να πάρω άλλη όλα καλά . Ώσπου άρχισε να δυσκολεύετε στην εκκίνηση και μετά από ένα διάστημα ξαναέμεινα.- δεν σας είπα πως χωρίς λόγω κ ενώ δούλευε κανονικά στην διαδρομή μόλις σταματούσα για 2-3 λεπτά και την ξαναέβαζα μπροστά (με θερμοκρασία 85) δεν έπαιρνε με τίποτα . όταν έπαιφτε η θερμοκρασία στους 55 έπαιρνε πάλι .και καθε φορά εννοείτε που ήταν κρύα . - πήγα σε έναν μηχανικό ενός φίλου έκανε κάποιες μετρήσεις σε μπατάρια κ αντλία βενζίνης κ στην αρχή μου λέει χρειάζετε αντλια βενζίνης ενώ συνεχίζοντας να την παρακολουθεί κ ενώ όταν τη σβήναμε κ την ανείγαμε πάλι έπιρνε κανονικά μπροστά μου λέει κάνοντας πάλι μια μέτρηση στην μπαταρία οτί θέλω μάλλον ανορθωτή. αλλάζω μια μπαταρία και για μεγάλο διάστημα δεν παρούσίασε πρόβλημα (υποψιάστηκα κ λίγο το θέμα καυσίμου -μήπως είναι νερωμένο -)
και πριν 5 μέρες ενώ σταμάτησα για λίγο στο φαρμακείο κ πήγα να φύγω άντε [πάλι δεν έπαιρνε μπροστά.την άφησα αρκετή ώρα κρύωσε κ πάλι δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά ώσπου φάνηκε ότι ξελίγωσε κ αυτή την μπαταρία .με έσπρωξε ο πατέρας μου πήρε με δυσκολία επέστρεψα σπίτι μου κ από την επόμενη το πρωί δεν ξαναπήρε μπροστά και μπαταρία τέλος.
Συγνώμη για όλη αυτή την αφήγηση αλλά έπρεπε να εξηγήσω μπας κ βγάλουμε άκρη τι γίνετε. δεν είναι καιρός για να σκορπάμε λεφτά τζάμπα! 8)
ελπίζω να έχετε κάποια ιδέα τι γίνετε με την καλή μου.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από Solomon »

Αν κ δεν είχαν θέμα τα 2008 θα έλεγα να κοιτούσες σε κάποιον εξουσιοδοτημενο το tps της μηχανής μη τυχόν έχει παραδώσει πνεύμα. Γενικά δεν μπορώ να συμπεράνω κάποια συγκεκριμένη-γνωστή βλάβη απ τα λεγόμενα σου. Κατι ηλεκτρολογικο χαζο κατά πάσα πιθανότητα αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Ξεκινα με τα απλα.

Μετρηση της μπαταριας
Αν ειναι οκ η μπαταρια, τοτε καλο σφυξιμο των πολων της μπαταριας και ελεγχο των φυσων και του διακοπτη kill switch, μηπως εχει πιασει μακα μεσα.

Αν η μπαταρια ειναι ψοφια, τοτε κατι δεν παει καλα και ειτε δεν φορτιζει που σημαινει καποια βλαβη σε ανορθωτη / βολαν, ειτε καπου εχεις απωλεια.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από lyon »

οταν λες οτι αλλαξες μπαταρια και για μεγαλο χρονικο διαστημα δουλευε κανονικα τι εννοεις?
Για ποσο διαστημα δουλευε κανονικα? Επαιρνε μπροστα και ζεστη?
Εχει τιποτα μετατροπες-αλλαγες η μοτο στα ηλεκτρικα? Π.χ. φωτα ξενον, ή αναβουν και οι δυο λαμπες πορειας μονιμα,
ή αλλο φαναρι ουρας κλπ?
Σε ολες τις περιπτωσεις που δεν επαιρνε μπροστα η μιζα λειτουργουσε? (εστω με δυσκολια?)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

djchef13
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2016, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από djchef13 »

Για περίπου 4 μήνες άντεξε η καινούργια μπαταρία .ναι έπαιρνε κ ζεστή κανονικά μπροστά. Όχι δεν υπάρχει καμοια αλλαγή στα ηλεκτρολογικά της μηχανής εκτός από τις μπροστινές λάμπες φωτός (τύπου χενον) που όμως έχω τοποθετήσει από την αρχή που αγόρασα την μηχανή.
και η μίζα που αναφέρεις πάντα δουλευε κανονικά αλλά φαινόταν σαν κ δεν είχε αυτό το κάτι που θα του δώσει τη δύναμη να πάρει μπροστά.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από Solomon »

Χμμ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Δηλαδή άμα τη βάλεις τώρα με καλώδια θα πάρει μπρος? Η μίζα θα δώσει ζωντανά? Θα επιμείνω στη τηλεδιαγνωση μου περι αισθητήρα tps... ποια περιοχή είσαι? Αθήνα? Έχουμε σωστό μηχανικό σα λέσχη κ θα μπορούσες να ζητήσεις μια γνώμη

djchef13
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2016, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από djchef13 »

Ναι είναι ζωντανό και αν την σπρώξεις επίσξς παίρνει.Συγνώμη αλλά τι ακριβώς είναι ο αισθητήρας tpsκαι που ακριβώς βρίσκεται στην μηχανή. κ πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια .μόλις πήρα κ την μπαταρία από την φόρτιση και θα κοιταξώ αυριο πρωί να δω τι γίνετε πάλι.θα κανώ κ διαγνωστικό έλενγχο από το καντράν κ θα δω τι errors θα βγάλει.είμαι από ΒΟΛΟ .

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από lyon »

Απο οτι φαινεται η βλαβη δεν ειναι μονιμη στη μηχανη, που αυτο κανει και πιο δυσκολη την ανευρεση της.
Σε παρομοιο προβλημα (δεν παιρνει μπροστα) φταει το kill switch που ειναι κλασικη βλαβη για τα Fz6,
ενω πιο σπανια ο κεντρικος διακοπτης, βλαβες που δεν εχουν ομως σχεση με το αν ειναι ζεστη ή κρυα η μηχανη.

Ετσι οπως το καταλαβαινω συμφωνα με τα λεγομενα σου,
η μηχανη μερικες φορες παρουσιαζει διαρροη ή μεγαλη καταναλωση ρευματος απο καποιο εκ των φορτιων
με αποτελεσμα να ξελιγωνει την μπαταρια.

Η ηλεκτρολογικη σειρα-πορεια του ρευματος ειναι:
Μπαταρια->εκκινηση(μιζα)-> παραγωγη ρευματος απο 3φασικη γεννητρια-> υποβιβασμος και ανορθωση τασης στα 12 βολτ->
->διαμερισμος ρευματος στα επιμερους κυκλωματα και φορτιση της μπαταριας

Οπως καταλαβαινεις και μη εχοντας μονιμη τη βλαβη ειναι δυσκολο να τη βρουμε, καθως ειναι πολλα αυτα που μπορουν να
φταινε.
Τα ξενον που εχεις αναβουν και τα δυο ταυτοχρονα? Εχει παρατηρηθει οτι πολλα fz6 που εκαναν αυτη τη μετατροπη
εκαψαν πηνια.
Υπαρχει περιπτωση να δουλευε μονιμα ο ανεμιστηρας του ψυγειου και να μην το προσεξες?
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

djchef13
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2016, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από djchef13 »

Τα φώτα δεν δουλεύουν ταυτόχρονα όχι . Κ ο ανεμιστήρας Κ αυτός κανονικά μετά τους 102 βαθμούς . Το kill switch που αναφέρεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ είναι ;;

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ο κοκκινος διακοπτης που σβηνει το μοτερ σε περιπτωση αναγκης.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από lyon »

Nομιζω οτι μεχρι τωρα εχεις αποκτησει μια γενικη εικονα για την βλαβη.
Αυτο που πρεπει να κανεις απο εδω και περα ειναι να σταματησεις να ψαχνεις για τη βλαβη
και να ξεκινησεις να ψαχνεις να βρεις εναν καλο ηλεκτρολογο μοτοσυκλετων στο Βολο,
εναν καλο μαστορα που θα εμπιστευτεις και θα εμπιστευεσαι να πηγαινεις τη μοτοσυκλετα σου, αυτη ή οποιαδηποτε αλλη.
Μην τσιγγουνευτεις αλλα μην γινεις και το κοροϊδο κανενος. Μια καλη τεχνικη υποστηριξη ειναι σημαντικη.
Θα περιμενουμε να μας ενημερωσεις οταν με το καλο τελειωσεις με το προβλημα,
για τη λυση που βρηκατε.
Οτι αλλο θες να ρωτησεις ειμαστε εδω.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

djchef13
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2016, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από djchef13 »

Ναι έχεις δίκιο αλλά έμαθα να φροντίζω χρόνια τώρα μόνοσ μου τις αγαπημένες μου σε συνδιασμό με τεχνική υποστίριξη κ προσπαθώ ναα είμαι όσο το δυνατόν ενημερωμένος !! Λογικά είναι ηλεκτρολογικό το πρόβλημα που είναι κ η ποιο δύσκολη κατηγορία ιδίως για την επαρχία!! Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη κ ελπίζω να έχω σύντομα λύση στο θέμα μου..

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

ο ευκολος τροπος να τσεκαρεις ανωρθωτη (ηλεκτρονικη) και πηνεια, αν φορτωνουν την μπαταρια:
βαζεις μπρος και αναβεις φωτα
το αφηνεις στο ρελαντι και κοιτας την ενταση στα φωτα και στα οργανα
ανοιγεις γκαζι και κοιτας αν δυναμωνει η ενταση.......
αν εχεις πολλες στροφες ρελαντι, μπορει να μη δεις διαφορα...
οποτε χαμηλωσε το ρελαντι κοντα στις 1000 στροφες για να τσεκαρεις και μετα το ξαναβαζεις οπου ηταν....

αν δεις διαφορα στην ενταση, δινουν ρευμα και τα πηνεια και ο ανορθωτης.....
μετα πας να σου μετρησουν τι ρευμα δινουν, μπας και δινουν παραπανω και στην υπερφορτωνουν.....

υ.γ
οι μπαταριες πλεον κρατανε λιγοτερο απο τις μαμα...
ειδικα αν εισαι σε βαρια κρυα, την ακουνε πιο γρηγορα......

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: μπαταρία εκκίνηση

Δημοσίευση από GrDreamer »

Εμενα μου μυρίζεται ανορθωτης η καμια φισα μιας και είμαι παθών στο cbr.

Το καλύτερο ειναι να το πας σε εναν ηλεκτρολόγο μοτο αφου ζεσταθει καλα, να σου ελενξει την ταση. Εσυ απο μόνο σου μπορεί ς να ελέγξεις τις φισες .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης