xenon τεχνικές ερωτήσεις

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειμαι της αποψης να μη τα βαλεις :roll: πολυ αγχωμενο σε κοβω :mrgreen: .......... , πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο να στα δειξει/πει απο κοντα γιατι απο εδω δε γινεται και ευκολα.....Να ξερεις οτι στα xenon λογω των amper μπαινει (εχουν) νεα καλωδιωση και το σημαντικοτερο ρελε+ασφαλεια , αυτα που λες τα εξηγησα παραπανω πως γινεται και ειναι σχεδον στιγμιαιο , η τελικη αποφαση δικη σου :wink:

Επισης τα Ballast πανω γιατι δεν ειναι και ολα απολυτα ιδια , γραφουν τα amper σε καθε κατασταση....αλλα ειναι και περισσοτερο απο αυτα που λες και αλλα λιγοτερο!
sakisart έγραψε:Πιο πάνω ανέφερε ο φίλος jskf16 4,5amper για τη μία λάμπα 9 και οι δύο. Είδα σε λάμπα xenon κατά την προθέρμανση λέει 6.8amper και μετά κατεβαίνει σε 3.5.Αρα σε δύο λάμπες κατά την προθέρμανση (έστω για λίγο ) σχεδόν 14amper πολλά δεν είναι;
To 4,5 και το 9 ειναι για της ΑΛΟΓΟΝΟΥ που εισαι τωρα , με 110 watt ισχυ μονιμα στα 9amper.Ζητας και τραβας απο το υπαρχων κυκλωμα 9amper συνεχεια , φαντασου τωρα τι ζορι τρωει το καλοκαιρι , που ζητανε ρευμα και αλλα πραγματα....Τα xenon θα ειναι στα 70watt ισχυ και 6 amper max και για τα 2 φαναρια μαζι , καμια σχεση με το πως εισαι τωρα!

Αν θες να βαλεις xenon βαλε , αλλα μη τα βαλεις να αναβουν και τα 2 μαζι!

PS.Τωρα που το θυμηθηκα , ελπιζω οταν αναβεις τη μεγαλη σκαλα , στο φαναρι οπου και την εχεις να σβηνει το ενα νημα
(2 νήματα εχει η Η4 λάμπα) της ιδιας λαμπας (φαναρι) ωστε να αναψει η μεγαλη ? Για τσεκαρε το!? Ελπιζω να με καταλαβες.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από pilotos7 »

Τωρα με αυτο που του ειπες τον αποτελειωσες.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από sakisart »

PS.Τωρα που το θυμηθηκα , ελπιζω οταν αναβεις τη μεγαλη σκαλα , στο φαναρι οπου και την εχεις να σβηνει το ενα νημα
(2 νήματα εχει η Η4 λάμπα) της ιδιας λαμπας (φαναρι) ωστε να αναψει η μεγαλη ? Για τσεκαρε το!? Ελπιζω να με καταλαβες.
Το 2ο νήμα ανάβει μονο στο σινιάλο και στα μεγάλα φώτα αν εννοείς αυτό.

Παραπάνω όντως με αποτελειωσες χαχαχα έλεγες ότι με τα xenon σε δύο φανάρια θα είμαι 5.8Α άρα εντάξει και μετά θα έβαζες μόνο το ένα φανάρι ότι μου είπαν και στη yamaha δηλ. :D
Πάντα φιλικά !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από jskf16 »

-Aσε το σινιαλο , οταν πατας το διακοπτη για μεγαλα αναβουν ταυτοχρονα και τα 2 νηματα της λαμπας? Αυτο δες!

-Ειπα να βαλεις επειδη θες αισθητικα να σου αρεσει που οντως τα εχουν αρκετοι ετσι , αλλα λογω του φοβου σου και και και και....σου ειπα βαλε στο ενα φαναρι.Απο την αρχη ειπα προσωπικα στο ενα θα εβαζα! :mrgreen: :mrgreen: :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από Arhs »

Φιλαρακι μου εντελως φιλικα και παρακολουθοντας την συζητηση ολη εγω θα σου πω το εξης εμενα μου αρεσει που στο μηχανακι μας αναβει μονο το ενα φαναρι το κανει ιδιαιτερο και ειναι σημα κατατεθεν του ας το πουμε κ ετσι ειναι αυτο που το κανει ξεχωριστο ρε αδερφε....και να σου πω και το αλλο γουσταρω αμα μου λενε ρε φιλε σου εχει η λαμπα και τους λεω οτι η αλλη πλευρα ειναι για την μεγαλη σκαλα... +:Whistle=+::- :/abwave::)

ΥΓ:βαλε ενα ξενον στην κανονικη του την Η7 και θα εισαι υπερκομπλε η νυχτα μερα δεν χρειαζεται τιποτα αλλο το φαζερακι εχει παρα πολυ καλα φωτα απο την μανα του :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από sakisart »

Ναι ανάβουν ταυτόχρονα αλλιώς δε θα είχα μεγάλα φώτα :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από jskf16 »

Πρωτον συμφωνω με τον Αρη , και δευτερον να ξερεις sakisart ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να αναβουν ταυτοχρονα στο ιδιο φαναρι και τα 2 νηματα , αυτο πρεπει να το φτιαξεις αμεσα και δε κανω πλακα!!!! Ειναι εντελως ΛΑΘΟΣ φτιαγμενο απο ηλεκτρολογικης αποψης!

Επειδη μου απαντησες με χαρα :mrgreen: σου λεω οτι το σωστο ειναι την ωρα που πατας το διακοπτη για τα μεγαλα πρεπει να αναβει το νημα που χτυπαει στα κατοπτρα για τη μεγαλη δεσμη , ταυτοχρονα ομως το αλλο νημα σβηνει.ΠΟΤΕ δεν ειναι ταυτοχρονα αναμμενα :!:

Αυτο που σου περιγραφω εκτος οτι ειναι σωστη λειτουργια μιας Η4 ειναι και ηλεκτρολογικα σωστο!
Αυτος που το εφτιαξε ετσι , ειναι..... :mrgreen: +:Boo hoo!=+::-({|=

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από sakisart »

Θα το ξανακοιτάξω μήπως έκανα λάθος. Πατώντας τη μεγαλη σκάλα φεγγει πιο έντονα και θεωρισα ότι ανάβουν και τα δυο νηματα.Απλώς στραβωνει όταν κοιτάω τη λάμπα και δεν είναι εύκολο να το δω . Αλλά καλώς που μου το είπες δεν το γνώριζα ώστε να το ξανακοιτάξω .Να πω την αλήθεια δεν κοίταξα τη λάμπα απλώς είδα ότι φεγγει έντονα στη μεγάλη σκάλα και είπα οκ

EDIT: Λοιπόν στα μεσαία φώτα είναι ανοιχτό το μπροστινό μέρος της λαμπας, οταν πατάω τα μεγάλα όντως σβήνει το μπροστά και ανάβει το πίσω μέρος της λαμπας. Άρα είμαι οκ σωστά;
Να πω την αλήθεια δεν το γνώριζα νόμιζα είναι και τα δυο ανοιχτά.
.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από jskf16 »

Aπο το πλαι κοιτα το φαναρι ,μη στραβωθεις! Ναι ειναι οκ , αφου σβηνει το αλλο νημα οκ , αλλως κινδυνευεις απο υπερβολικη θερμανση του φαναριου και του καλωδιου στο ταυτοχρονο αναμα, γιατι εκει πλεον περνας τα ορια στο διπλο!

ntontos
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 22 Δεκ 2015, 00:42
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από ntontos »

Καλησπέρα παιδιά πηρα ενα κιτ xenon και θα θελα να ρωτήσω πως γίνεται να περάσω την λάμπα στο φανάρι και να την ασφαλισω με το σιδερακι ασφαλείας?
Λόγω οτι η λαμπα Η7 δεν εφαρμόζει με τον μαμα πλαστικο ανταπτορα και αποτέλεσμα η λαμπα να χει κενό και να παίζει μεσα στο φανάρι ....

kicko
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ 2016, 22:17
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: xenon τεχνικές ερωτήσεις

Δημοσίευση από kicko »

Φιλε στο επόμενο θέμα που ανοιξα πρόβλημα με φώτα πορείας στο τέλος θα δεις την λύση που βρηκα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες