μπαταρια

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

Θελω να πω, οτι δν θα χρειαστει να βγαλει ντεποζιτο ή να ξεσυνδεσει σωληνακια. Ετσι φτανει στην μπαταρια για να την φορτισει
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από sakisart »

sakisart έγραψε:Ωραίος SoR θα το δοκιμασω.Σήμερα είδα ( δε το ήξερα ) κάτω από τη σέλα έχει ένα πριζακι 12v από τον 1ο ιδιοκτήτη. Λετε μπορώ κι από εκεί να φορτίσω; Για ποιο λόγο να το είχε βαλει;
Παιδια επανέρχομαι στο θέμα .Όντως το πριζακι είναι για φορτιση μπαταριας, πήρα τηλ τον προηγούμενο κάτοχο και το είχε βαλει γιατί δε κινούσε το χειμώνα τη μηχανη.Τη φορτισα προχθες.Είναι πολύ βολικό παιδιά βγάζεις μόνο τη σέλα και ξεμπερδευεις, μιας κι εγώ εδώ στη β.Ελλάδα που είμαι με το κρύο την μετακινώ ελάχιστα το χειμώνα.

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από necromanthus »

Μιας και το θέμα είναι επίκαιρο λόγω χειμώνα, να παραθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία που ίσως βοηθήσει όσους ακόμα αναρωτιούνται με το ποια μπαταρία να επιλέξουν.

17/12/12 Αλλάζω την μπαταρία με την μαμά GS GT12B-4. Σήμερα, 27/11/18 αγόρασα πάλι την ίδια μπαταρία για 65€. Οπότε χοντρικά η μαμά μπαταρία μου στοίχισε €65 / 6 χρόνια = eur10.83 / χρόνο.

Πολύ σημαντικό να αναφέρω οτι η μοτοσυκλέτα κάνει περίπου 6500km το χρόνο τα περισσότερα μαζεμένα από Μάρτη ως Σεπτέμβριο. Τους μήνες που δεν θα πολυκινηθεί γίνεται συντήρηση της μπαταρίας με το φορτιστή του lidl τουλάχιστον μια φορά ανά δύο μήνες :/abwave::)

isaias1983
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 10 Ιουν 2015, 18:52
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από isaias1983 »

Παιδιά καλησπέρα!
Δεν είχα βαλει μπρος τη μηχανή όλο το χειμώνα.fazer fz6 του 2006!
Πήρα καινούρια μπαταρία σήμερα,την έβαλα πάνω!
Ανοίγω το διακόπτη κ το kill switch κ όταν πατάω τη μίζα κάνει απλά ένα δυνατό κλικ κ τίποτα άλλο...τι μπορεί να φταίει??
Έβαλα κ έβγαλα όλα τα φισακια κ βιδωσα αρκετά δυνατά τη μπαταρία μήπως έφταιγε αυτό αλλά τίποτα....
Καμία ιδέα???

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλησπέρα,

μπορεί να είναι καρβουνάκια μίζας.
κάνε την εξής πατέντα


1) σβηστή μηχανή
2) βάλε 1η (με σβηστή μηχανή)
3) σπρώξε την μηχανη μπροστα μέχρι να κομπλάρει, βάλε 1η πάλι και ξανασπρώξε (κανε το 2-3 φορές).
4) βγάλε νεκρά και γύρνα τον διακόπτη στο όν και βάλε μπροστά.

ΑΝ πάρει, θα είναι τα καρβουνάκια μίζας. Θα ήταν η ώρα τους και με την ακινησία θα "φρακαραν" στην μίζα. κανα 100αρικο αλλαγή θα έχουν.
Με την παραπάνω πατέντα, θα κερδίσεις 7-8 μιζιές, μετά δεν θα πιάνει.



παμε στα άλλα τώρα, έβαλες GS ή YUASA ή καμια πορτοκαλί/κιτρινη/πράσινα made in απο τα βάθυ τις Κίνας;
αν εβαλες οικονοική μπαταρία, πες οτι δεν λειτουργεί στη μοτο σου και πάρε μια πιο ποιοτική (μπας και δεν χάσεις το 40-50αρικο και βάλεις αλλα 30-40ε και παρεις μια καλή). Με τις κινέζικες παρουσιάζουν διάφορες χαζομάρες
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες