Πρόβλημα στα φώτα!!

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Παιδιά τώρα που επέστρεφα στο σπίτι διαπίστωσα ότι τρεμόπαιζε συνεχόμενα το μπλε φως της μεγάλης σκάλας των φώτων !
Όταν άφηνα το γκάζι έσβηνε όταν το τραβούσα ξανά τρεμόπαιζε .Το δοκίμασα αρκετές φορές και έκανε το ίδιο .
Μέχρι που πριν φτάσω στο σπίτι έμεινε μόνιμα αναμμένο .Όταν το έβαλα στο γκαράζ αντιλήφθηκα ότι η αριστερή λάμπα αυτή που έχει και την μεγάλη σκάλα ήταν σβηστή εντελώς και το λαμπάκι της μεγάλης σκάλας παραμένει αναμμένο .Έπαιξα το σινιάλο ,τον διακόπτη των φώτων ,αλλά τίποτα .Κούνησα λίγο τα καλώδια αριστερά του φαίρινκ και της λάμπας τίποτα .Ανέβηκα πάνω στην μηχανή μάρσαρα με νεκρά και καμιά φορά διαπίστωνα στον τοίχο ότι στιγμιαία άναβε η λάμπα και έσβησε το λαμπάκι .Παιδιά μπορεί να με βοηθήσει κανείς ???? Τι έπαθε η κούκλα μου..... :cry:
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από koulis »

φανταζομαι εβαλες xenon,ε?στο μαστορα κ γρηγορα :wink: δεν ειναι κ οτι καλυτερο τετοιες μερες που θες να βολταρεις να μενεις απο μηχανη :)
:/abwave::) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Όχι δεν έβαλα τίποτα .Πριν λίγο έβγαλα το καλωδιάκι της πατέντας και το μπλε λαμπάκι έσβησε και ανάβει μόνο όταν πρέπει .Ωστόσο και πάλι δεν μου ανάβει η λάμπα ούτε στην μικρή ούτε στην μεγάλη σκάλα .Δευτέρα θα πάω στον μάστορα να το δει .Καμία ιδέα μέχρι τότε ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εχθές μου έσβησαν και τα δύο φώτα .Πριν μου σβήσουν μου είχαν ανάψει και τα δύο κανονικά μόλις το είχα βάλει μπρος αλλά όταν κουνούσα αριστερά δεξιά το τιμόνι έσβηνε και άναβε η αριστερή λάμπα .Δεν έδωσα σημασία και ξεκίνησα για το σπίτι .Στον δρόμο έμεινα από φώτα ,ότι και να κούνησα τίποτα :evil: Τώρα ήρθα Σέρρες για Πρωτοχρονιά . Με έχει στεναχωρήσει πολύ το θέμα αυτό μόλις γυρίσω Αθήνα θα το πάω σε έναν μάστορα να το δει.
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
george metzalis
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ 31 Ιαν 2008, 09:58
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από george metzalis »

:arrow: ALIEN-3-

Έβγαλες την λάμπα να δεις μήπως έχει καεί μια απ'τις δύο σκάλες;
Σε ρωτάω γιατί κι εμένα πριν μιάμιση βδομάδα μου κάηκε η μικρή σκάλα της αριστερής και από τότε μου κάνει "νερά" η μεγάλη και το μπλέ λαμπάκι.Είμαι και'γω για συνεργείο γιατί δε βγάζω άκρη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το μπλέ λαμπάκι στο καντράν (μεγάλη σκάλα) ανάβει εφόσον ανάψει και η λάμπα ΄ή
πέρνει απλά εντολή απ'το διακόπτη και το σινιάλο;;;
Ξέρεις από vespa???

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Η λάμπα δεν έχει καεί γιατί μου άναβε και μου έσβηνε για δευτερόλεπτο όποτε ήθελε .Το μπλε λαμπάκι στην αρχή άναβε συνέχεια είτε είχα επιλέξει την μικρή σκάλα είτε την μεγάλη .Μόλις έβγαλα το καλωδιάκι της πατέντας το μπλε φως άναβε όποτε έκανα σινιάλο η επέλεγα την μεγάλη σκάλα από το διακόπτη. Φως στην αριστερή λάμπα δεν είχα όμως ούτε στην μικρή ούτε βέβαια στην μεγάλη .Τελευταία φορά που το οδήγησα μου είχαν σβήσει και οι δύο λάμπες και έμεινα χωρίς φως .Το μπλε λαμπάκι δεν ανάβει καθόλου πλέον .
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από jskf16 »

....εσυ απο οτι θυμαμαι ξαναειχες προβλημα με τα ηλεκτρικα +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Την προηγούμενη φορά τελικώς ήταν ένα φυσάκι που υπάρχει αριστερά στην μάσκα και δεν ήταν καλά κουμπωμένο .Το κούμπωσα και λύθηκε το πρόβλημα μου .Τώρα δεν ξέρω με έχει μπερδέψει το μηχανάκι γιατί όλο και κάτι διαφορετικό με κάνει .Μήπως όταν έκανα την πατέντα δεν μόνωσα κάτι καλά...... Αλλά είχε φάει τόση βροχή και υγρασία και δεν μου είχε κάνει τίποτα .Και τώρα μου το έκανε ενώ είχε πολύ καιρό να φάει βροχή ,υγρασία και έχω κάνα μήνα να το πλύνω .Όταν επιστρέψω Αθήνα θα ρίξω μια ματιά στα φισάκια μήπως και είμαι τυχερός ,αλλιώς θα το πάω στον μάστορα γιατί χωρίς φώτα δεν γίνετε να το οδηγώ
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Πρωτα κοιταξε τις ασφαλειες στη μηχανη σου που ειναι για τα φωτα!
Στη συνεχεια με ενα σπρει επαφων (που περιεχει αλκοολη) ψεκασε τη φυσα που παει στη λαμπα , οπως και τις υπολοιπες φυσες οπως εκανες με του καντραν.Ολα τα παραπανω τα κανουμε εφοσον οι λαμπες ειμαστε σιγουροι οτι ειναι οκ!
Αν ολα τα παραπανω τα κανεις και συνεχισει το ιδιο +:Boo hoo!=+::-({|= :mrgreen: ....καποιο καλωδιο εχει χαση την επαφη του με το διακοπτη/κλειδαρια που σημαινει επισκεψει στο συνεργειο :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Αυτό θα κάνω ,ελπίζω να το γλιτώσω το συνεργείο .Από του χρόνου τώρα που θα γυρίσω από την άδεια :D
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Παιδιά σήμερα που γύρισα από την άδεια ασχολήθηκα με το fazeraki .Κοίταξα για αρχή τις ασφάλειες και διαπίστωσα ότι είναι καμένη αυτή του φως .Έλειπε και η εφεδρική .Και έβγαλα από το βεντιλατέρ που ήταν και αυτή 20άρα για να το δοκιμάσω .Η δεξιά λάμπα άναψε κανονικά Η7 .Σβήνω την μηχανή συνδέω το καλωδιάκι τις πατέντας και βάζω μπρος .Ανάβουν και οι δυο αλλά τρεμοπαίζει η αριστερή Η4 και αναβοσβήνει το λαμπάκι της μεγάλης σκάλας .Μέχρι να την σβήσω την μηχανή μου έκαψε και αυτήν .Πήγα αγόρασα άλλες δύο (δυστυχώς δεν είχε άλλες) τις τοποθετώ κανονικά και βγάζω το καλωδιάκι της πατέντας .Δουλεύει κανονικά και πάλι η δεξιά Η7 .Πηγαίνω σπίτι το βάζω στα διπλά και εκεί που νόμιζα ότι έφταιγε το καλώδιο της πατέντας λέω κάτσε να ανάψω την μεγάλη σκάλα να δω . Ανάβει τρεμοπαίζει 1-2 δευτερόλεπτα και έσβησε .Ευτυχώς δεν μου έκαψε την ασφάλεια διότι δουλεύει η δεξια Η7 .Τι λέτε ότι φταίει ? +:Think=+::-k Υπάρχει περίπτωση να φταίει η λάμπα ? Βγαίνει εύκολα χωρίς να λύσω πλαστικά?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από jskf16 »

...ηταν η μια ασφαλεια εν τελει , η λαμπα βγαινει πανευκολα δε λυνεις τιποτα , αλλα ανοιξε το διακοπτη της μεγαλης σκαλας και καθαρισε τον /ψεκασε τον , βαλε σωστες καινουργιες ασφαλειες οπως και λαμπες! Οπως επισης ελεγχο στις φυσες και στα εκει καλωδια.

Το οτι καιγεται η ασφαλεια καπου βραχυκυκλωνει , εμεις απο εδω τι εχεις κανει εσυ εκει :mrgreen: δε το ξερουμε :wink:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Θα ασχοληθώ και αύριο λίγο και αν δεν βγάλω άκρη θα το πάω σε κάποιον μάστορα. Ξέρει κάποιος κάνα καλό κοντά στο Μοσχάτο?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Τελικώς και ενώ το είχα παρατήσει το θέμα λόγο δουλειάς ,εχθές ήμουν σε έναν φίλο βενζινά και έβαζα καύσιμα και μου ήρθε αναλαμπή και του λέω φέρε μου μια Η4 να δοκιμάσω .Και όλα δουλεύουν ρολόι +:Dancing=+:\:D/ μικρή - μεγάλη σκάλα :mrgreen: Οπότε όλα τα παραπάνω χαζά μου τα έκανε η λάμπα όσο παράξενο και αν μου φαίνεται .Μια ερώτηση αυτή που είχα ήταν 35w και έβαλα μία 55w θα έχω κάνα πρόβλημα ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στα φώτα!!

Δημοσίευση από Theod »

35W συμβατική (αλογόνου) λάμπα δεν φοράει το FAZER και απορώ πως βρέθηκε τέτοια εκεί... 55w είναι η μονή Η7 και 55w-60w η διπλή Η4. Kαι αυτά είναι διεθνώς ισχύοντα και τυποποιημένα νούμερα για όλα τα οχήματα... εκτός αν μιλάς για xenon και δεν το έχω καταλάβει... +:Think=+::-k

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες