Αρκετα σκληρό γκάζι.

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Αρκετα σκληρό γκάζι.

Δημοσίευση από Jim 95 »

Χαιρετω το φορουμ και ξαναρωτάω για τα φώτα σας.Έχω ενα s2 1.5 μήνα περίπου.Σήμερα πήρα για λίγο βόλτα ένα αλλο μηχανάκι (africa twin crf 1000) Ενταξει ξέρω οτι έχουν άπειρες διαφορές απλός αυτο που παρατήρησα είναι οτι έχω τζογο για να πίασει το γκαζι και μου φάνηκε και πάρα πολυ σκληρό σε σχέση με της αφρικάνας.Γενικά ειναι έτσι το γκάζι μας? η να πάω να δω τις ντίζες μου?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αρκετα σκληρό γκάζι.

Δημοσίευση από SoR_gr »

ξεκινάμε:

πόσα χλμ έχεις και τι συντήρησει έχεις κάνει έως τώρα.

μπορεί να θέλουν οι ντίζες σου λάδωνα/γρασσάρισμα ή αλλαγή. -> πέρσυ τις άλλαξα και έκανε κάνα 50αρικο γιατί είναι και η ντίζα επαναφοράς. εργασία δεν ξέρω, τις άλλαξε όταν εκανα το σερβις.

εγώ μια φορα τα 2-3 χρόνια λύνω τον διακόπτη προσεκτικα και γρασσάρω λαδώνω μόνος μου. Γενικά σε σχέση με TDM είναι πιο σκληρή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αρκετα σκληρό γκάζι.

Δημοσίευση από Solomon »

Τσέκαρε αυτά που σου λέει ο Sor, αλλά γενικά να έχεις υπόψη ότι τα κιβώτια της Yamaha είναι λίγο άθλια σ αυτό το θέμα με τους τζόγους. Κι απο την άλλην σύγκρινες με Honda που έχει κιβώτια βούτυρο, ούτε γκαπ ούτε γκουπ!
Παλαιότερα είχα καβαλήσει ενα S2 και ενα suzuki gsr φίλων στην ίδια βόλτα. Πολιτισμικό σοκ απο το κιβώτιο του suzuki!Ούτε τζόγοι, ούτε κοπανήματα και με μικρότερες διαδρομες.

Άβαταρ μέλους
Jim 95
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 25 Μάιος 2017, 22:54
Model: FZ6 S2
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Αρκετα σκληρό γκάζι.

Δημοσίευση από Jim 95 »

συγγνωμη που αργησα αλλα δούλευα.Λοιπον έχω 35000 χλμ. αλλα εχω κανει σερβις πρόσφατα(τακακια, φιλτρα, λαδια) Χθες μου φάνηκε η αλλαγή φοβερή σε σημείο να νομίζω οτι κάτι εχει το μηχανάκι. Αλλα μετα απο την σημερινή βόλτα το χέρι μου συνήθησε ξανα. Εχει λίγο τζόγο και είναι σκληρο αλλα υποφέρετε. Θα πάω και απο τον μηχανικό και θα σας ενημερώσω.

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αρκετα σκληρό γκάζι.

Δημοσίευση από junior »

Ο τζόγος είναι λογικός έχει ένα μικρό μέχρι να πιάσει το γκάζι όσο για την σκλήρυνση λαδωσε να δεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες