μπροστινό abs

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

μπροστινό abs

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά τελευταία πήρα ένα s2 .Δοκίμασα τα φρένα εντάξει το πίσω abs πιάνει εύκολα. Το μπροστινό δεν κατάφερα να το ενεργοποιήσω. Το πάτησα αρκετά με μικρή ταχύτητα πήγαινα 10-20km /h αλλά σταματάει η μηχανή χωρίς να πιάνει το abs. Θέλει τόσο πολύ πάτημα για να πιάσει;

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από tsialis »

Καλημέρα. Δοκίμασε σε χώμα και όχι στον δρόμο πάντα με χαμηλή ταχύτητα. Πρόσεξε μήν σου φύγει και μπείς σε άλλες περιπέτειες.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από Solomon »

Μην δοκιμάσεις σε χώμα , ούτε να το ψειρίσεις περαιτέρω. Εφόσον δεν σου ανάβει η λυχνία όλα λειτουργούν φυσιολογικά. Οοοοταν θα χρειαστεί και θα μαγκουρώσεις τα φρένα θα το καταλάβεις. Απο κει και πέρα αμα δε το χεις και πολύ μη ψάχνεσαι γιατι θα βγείς κουρεμένος :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από manos_mas »

Καλό είναι να το δοκιμάσεις γιατί τα fazer έχουν γνωστό πρόβλημα με το abs. Καλύτερα τώρα και να ξέρεις αν δουλεύει πάρα να μην δουλεύει και όταν το χρειαστεί να σε πουλήσει. Βρες έναν γλιστερο δρόμο. Τόσους έχουμε. Επίσης η ενεργοποίηση προλαβαίνει το πιθανό κόλλημα της μονάδας.
Αν είσαι νέος εδώ μέσα διάβασε το σχετικό θέμα.
Κάθε 2 χρονια υγρά αλλαγή.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από jskf16 »

Το abs δουλευει πανω απο τα 30 χλμ , εκει που το δοκιμαζεις δε κανεις τιποτα.Ενα αποτομο φρεναρισμα σε οχι καλο δρομο απο θεμα τριβης θα το καταλαβεις , οχι σε χωμα.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από sakisart »

Λοιπόν παιδιά τα κατάφερα και το ενεργοποίησα δύο φορές λίγο πριν τον προορισμό που πήγαινα,βόλευε το οδόστρωμα. Αναβόσβηνε η κόκκινη λυχνία του abs μετά την ενεργοποίηση (είναι φυσιολογικό; )
Μετά όταν έφυγα από τον προορισμό όταν έβαλα μπρος ήταν κλειστή η λυχνία. Το ερώτημα μου είναι όταν ενεργοποιηθεί αναβοσβήνει για λίγο η ένδειξη abs;

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από manos_mas »

Πολλές φορές αναβοσβήνει όταν ενεργοποίηται. Σημείωση έχεις Led στο πίσω φανάρι;

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από sakisart »

Να πω οτι τη μηχανή την έχω δυο βδομάδες περίπου.
Είναι αλλαγμένο το πίσω φανάρι από τον προηγούμενο κάτοχο (έχω και το μαμά) πρέπει να είναι led είναι με διαφανές περίβλημα το φανάρι.
Διάβασα όλα τα άρθρα σχετικά με το abs Μάνο και είδα είχε αναφερθεί ότι αν έχει xenon(δεν έχω ) ή led πίσω μπορεί να αναβοσβήνει μετά από φρενάρισμα, είναι σίγουρο αυτό; Για ποιο λόγο να συμβαίνει αν είναι αυτο;
Να κάνω και άλλες δοκιμές με φρεναρισματα;

Edit: Έκανα ένα ερώτημα σε αντιπροσωπία της yamaha και μου είπε ότι μόνο σε περίπτωση που σπινιαρε ο πίσω τροχός και χάθηκε το βήμα έπρεπε να αναβοσβησει η λυχνία του abs αλλιώς ίσως να θέλει καθαρισμό.
Μου είπαν να το δοκιμάσω με 60km/h περίπου και αν το φοβάμαι να το δοκιμάσουν αυτοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Τετ 11 Νοέμ 2015, 10:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: οχι άμεσες παραθέσεις

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από manos_mas »

Το ΧΕΝΟΝ δεν παιζει ρολο . Το led πισω ομως παιζει ρολο ( δεν εχει προβλημα ) . Απλα το led τραβαει ελαχιστο ρευμα σε σχεση με την κανονικη την λαμπα και ο εγκεφαλος του ABS θεωρει οτι εχει καμενη λαμπα πισω ή οτι εχει προβλημα η καλωδιωση. Ολα τα led το κανουν . Δεν χρειαζεται να κανεις πολλες δοκιμες απλα να αλλαζεις υγρα καθε 2 χρονια γιατι πιανουν υγρασια και η υγρασια κανει τα κινουμενα μερη της μοναδας του ABS να κολλανε και σε καποια διαστηματα να αναγκαζεις το ABS να ενεργοποιηται για να δουλευουν αυτα τα κινουμενα μερη και να μην κολλανε.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από sakisart »

Λοιπόν σήμερα έκανα πολλές δοκιμές ,μπορεί και 30 φορές να ενεργοποίησα το μπροστινό abs .Το δοκίμασα από 30km/h και όταν πήρα τον αέρα και με 50km/h. Δουλεύει κανονικά .Από τις ~30 φορές που ενεργοποιηθηκε περίπου τις 10 αναβοσβησε μετά η λυχνία. Ίσως να είναι το led πίσω φαναρι τελικά; Να βάλω το μαμά και να δοκιμάσω παλι; Τι να πω γιατί κάποιες φορές μόνο να ανάβει και τις περισσότερες οχι;
Αν υπήρχε πρόβλημα συνέχεια δε θα έπρεπε να αναβοσβήνει και όχι μια στις τρεις;

Στη yamaha μου είχαν από το τηλ όταν περιέγραψα το "πρόβλημα " ότι ή από το led-stop είναι ή χάνουν το βήμα οι δύο τροχοι,από τη στιγμή που δουλεύει και δεν ανάβει συνέχεια η λυχνία μην αγχώνεσαι μου είπαν. Επίσης κάθε βδομάδα να το ενεργοποιώ και να αλλάζω τα υγρά και εξαέρωση στην ώρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakisart την Τετ 11 Νοέμ 2015, 17:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από jskf16 »

...εγω λεω να χαλαρωσεις :roll:

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: μπροστινό abs

Δημοσίευση από sakisart »

Έχεις δίκαιο αλλά είναι το άγχος επειδή το πήρα τελευταία. :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Τετ 11 Νοέμ 2015, 20:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι άμεσες παραθέσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες