0 km/h και ABS led

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
dimitris36
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 26 Μάιος 2013, 12:47
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από dimitris36 »

γεια σας φιλοι , χθες παρουσιασε το εξης προβλημα το φειρεζ μου. οπως ημουν στην εθνικη ξαφνικα αναψε το λαμπακι του abs και εμεινε σταθερα αναμενο και ο χιλιομετρητης σταμτησε να δουλευει και εδειχνε 0 km/h.

οταν σταματησα σε φαναρι το abs δεν δουλευε και οι τροχοι μπλοκαραν. οταν εσβησα το διακοπτη και εβαλα μετα ξανα μπρος δουλευε σαν να μην τρεχει τιποτα αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια!

σημερα ξεκιναγα καλα και μετα απο λιγο μια επισης απο τα ιδια! σε καποια φαση στην αττικη οδο μου αναψε και το πορτοκαλι led του κινητηρα.

σταματησα εσβησα παω να βαλω μπροστα και μου εμφανισε το 42 στην θεση του ρολογιου. διαβασα το manual με τα error code αλλα δεν εβγαλα ακρη.

αν μπορει καποιος ας βοηθησει!
ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

Συνεργειο οπωσδηποτε μια και μιλαμε για φρενα ο αισθητηρας του abs ειναι (αισθητηρας ταχυτητας) , λογικα θα δειχνει ακριβως τι εχει απλα δε το ειδες.Αλλα το 42 και με λαμπακι abs on , οι αισθητηρες εχουν καποιο θεμα.

Προσπαθησε να μη πηγαινεις πανω απο 25-30χλμ αν γινεται , γιατι παλι μπορει να σου μπλοκαρουν οι τροχοι.Στη θεση θου θα επαιρνα την οδικη να τη παει στο συνεργειο!!

dimitris36
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 26 Μάιος 2013, 12:47
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από dimitris36 »

οι τροχοι δεν μου μπλοκαραν το θεμα ειναι απο τι και γιατι προκαλειται το μηδεν στο καντραν και το λαμπακι του abs που απενεργοποιειται το abs? το 42 το εβγαλε μονο μια φορα! ολες τις υπολοιπες παθαινα μονο το λαμπακι του abs και το 0κμ/ω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Δευ 10 Ιουν 2013, 22:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Oxι συνεχόμενες παραθεσεις!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

dimitris36 έγραψε: οταν σταματησα σε φαναρι το abs δεν δουλευε και οι τροχοι μπλοκαραν. οταν εσβησα το διακοπτη και εβαλα μετα ξανα
Συνεργειο , μπορει να συμβει...οταν οι αισθητηρες δινουν λαθος σημα να κλεισουν τα εμβολα , λογικο ειναι ο αισθητηρας ταχυτητας να έδειχνε και αυτος οτι να ναι :mrgreen:

dimitris36
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 26 Μάιος 2013, 12:47
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από dimitris36 »

οκ θα το κανω αμεσα σε ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

Περιμενουμε ενημερωση σου , για να μάθουμε ολοι , μονο μη τρεχεις.....normal :wink:

Eλπιζω να θελουν καποιο ισως καθαρισμα οι αισθητηρες ή καποια φυσα (του σενσορα) να μη κανει καλη επαφη και να σου κανει αυτα τα κολπα.Θα σου ελεγα για το διακοπτη του πλαινου σταντ , αλλα εκει η μηχανη θα εσβηνε αμεσως.Για αυτο η βλαβη 42 δινει το 07/21 στο διαγνωστικο , το μεν πρωτο αφορα τον αισθητηρα του abs και το δευτερο στον αισθητηρα του πλαινο σταντ. Αλλα εσενα αναβει και το λαμπακι του abs , οποτε τα ειπαμε...

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

jskf16 έγραψε:
dimitris36 έγραψε: οταν σταματησα σε φαναρι το abs δεν δουλευε και οι τροχοι μπλοκαραν. οταν εσβησα το διακοπτη και εβαλα μετα ξανα
Συνεργειο , μπορει να συμβει...οταν οι αισθητηρες δινουν λαθος σημα να κλεισουν τα εμβολα , λογικο ειναι ο αισθητηρας ταχυτητας να έδειχνε και αυτος οτι να ναι :mrgreen:
@jskf16 συγγνωμη????????
να κλεισουν τα εμβολα απο μονα τους, χωρις καποια πιεση σε μανετα-ποδοφρενο και κατ' επεκταση στην αντλια??????
τι ειναι??????........ ρομποτ με εντολη αυτοκαταστροφης ειναι?????? +:Brick wall=+:](*,)
μαγνητικα ειναι τα φρενα με ABS??????

@dimitris36 ρε φιλε, πηγαινε κοιτα τα φρενα σου, γιατι οπως και να 'χει φρενα ειναι.......
και επειδη εχεις μαθει με ABS ισως συμβει και καμια ατυχη στιγμη με πιθανο μπλοκαρισμα απο περισσοτερη δυναμη στο φρεναρισμα...... αλλα μονο του δε φρεναρει.....
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

Επειδη καποιος αισθητηρας του δινει λαθος σημα , υπαρχει περιπτωση ...στο φρεναρισμα το ποιο πιθανο να μεινουν τα εμβολα μεσα , δεν ειναι και δυσκολο :mrgreen: .Και στο φιλο μου εδω το jericho ετσι εγινε :( (αν και ειχε θεμα με τη μοναδα του abs)....αλλα τωρα οκ!

Για να λενε στη Yamaha οτι στο 42 με βλαβη ενδιεξης του abs , παμε συνεργειο και δεν αναπτυσουμε ταχυτητα αλλα κινουμαστε με τη συγκεκριμενη που ειπα , κατι θα ξερουν 8)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από manos_mas »

Δυσκολο μου φαινεται και μενα να κλεισουν τα εμβολα και να μπλοκαρουν μονοι τους οι τροχοι .
Απλα δεν εχεις ΑΒS
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Brick wall=+:](*,) ......πουθενα δεν ειπα οτι θα μπλοκαρουν οι τροχοι ,μαλλον δε καταλαβαινετε.Δεν αναπτυσουμε ταχυτητα γιατι απο ενα σημειο και πανω ενεργοποιείται το abs δε θελουμε με βλαβη και τυχον με ενα τυχον φρεναρισμα να συμβει η ενεργοποιηση του καλη κακη δε ξερουμε ή οχι ενεργοποιηση του μεσα απο τους αισθητηρες οι οποιοι εχουν και το προβλημα.Δε ξερουμε κουβεντα κανουμε.Ο αισθητηρας ταχυτητας ειναι αυτος που ενεργοποιει το ολο συστημα και φερεται η μοναδα αναλογως.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από Jericho »

Επειδή το ανέφερε ο jskf16, το χα γράψει κ στο σχετικό θέμα : Μου χε κολλήσει το ABS του πίσω φρένου και μάγκωσε το πίσω φρένο εν κινήσει.

Γι αυτό προσεκτικά και συνεργείο άμεσα.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από jskf16 »

Να σαι καλα που το πες :!: :/abwave::)

dimitris36
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 26 Μάιος 2013, 12:47
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από dimitris36 »

Jericho έγραψε:Επειδή το ανέφερε ο jskf16, το χα γράψει κ στο σχετικό θέμα : Μου χε κολλήσει το ABS του πίσω φρένου και μάγκωσε το πίσω φρένο εν κινήσει.

Γι αυτό προσεκτικά και συνεργείο άμεσα.
μα δεν μου μπλοκαρε κανενας τροχος εν κινησει, απλα εννοω οτι φρεναροντας το φρενο μπλοκαρε τους τροχους αντι να λειτουργησει το abs.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

Jericho έγραψε:Επειδή το ανέφερε ο jskf16, το χα γράψει κ στο σχετικό θέμα : Μου χε κολλήσει το ABS του πίσω φρένου και μάγκωσε το πίσω φρένο εν κινήσει.

Γι αυτό προσεκτικά και συνεργείο άμεσα.
ρε παιδια...... ειμαι πολυ χαζος.... το ξερω......
αλλα δωστε μου μια ξεκαθαρη εξηγηση....... γιατι θα τρελαθω....(τουλαχιστον, ετσι οπως τα λετε..... εγω το νοημα που βγαζω, ειναι πως φρεναρει μονο του...)

μπλοκαρει μονο του το φρενο εν κινησει, χωρις να το πατησεις, αν εχει χαλασει το ABS???????

ή απλα οταν πατας φρενο μπλοκαρει????

το δευτερο το καταλαβαινω......
το να φρεναρει μονο του, δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα......
αν μη τι αλλο, ειναι απαραδεκτο αν συμβαινει.......
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

dimitris36
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ 26 Μάιος 2013, 12:47
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: 0 km/h και ABS led

Δημοσίευση από dimitris36 »

οταν παταω φρενο μπλοκαρει!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 12 Ιουν 2013, 08:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΣΚΟΠΕΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες