Γρανάζια 43 16

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Καλησπέρα σε όλους. Ύστερα από αρκετές σκέψεις μιας κ ήρθε η ώρα να αλλάξω γρανάζια σκέφτομαι να βάλω πίσω αντί για 46άρι ένα 43άρια κερδίζοντας λίγο καλύτερο ταξίδι. Το έχει κάνει κανείς τι λέτε?
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από gkeres »

Γνώμη μου.. μήν το μακρύνεις κι άλλο... Εγώ έχω 15άρι μπροστά και είμαι μιά χαρά... μετά θα ψοφήσει κι άλλο στα χαμηλά!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από dudukas »

Δεν θα κερδισεις στο ταξιδι μαλλον θα χασεις γιατι δεν θα σηκωνει την 6η αρα θα ειναι μονιμα η με 5η η με κρεμασμενη 6η ειναι ηδη πολυ μακρυ αλλωστε....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να αλλάξω γρανάζωμα, πάντα με το μανέ ήμουνα, έχω οδηγήσει αλλουνού με ένα κοντό εμπρός και δεν μου άρεσε. Άποψή μου, δεν υπάρχει λόγος.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Τι να πω.. ήμουν πολύ ενθουσιασμένος στην ιδέα. σε ένα xt600 που έβγαλα 6 δόντια από το πίσω γρανάζι βγάζει 40 χιλιόμετρα παραπάνω στο γέμισμα (οικονομικότερο) κρατάει τις ταχύτητες δεν είσαι όλη την ώρα με το συμπλέκτη, φαντάστηκα ότι κάπως έτσι θα γινόταν κ στο φαζερ.. :|
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από Frezas »

Αν θες να το μακρυνεις, να το κανεις!
Αλλα ισως οχι 3 δοντια αλλα 1 ή καλυτερα 2, μιας και θες χαμηλες καταναλωσεις.
Παντα σε μια αλλαγη καπου χανεις, καπου κερδιζεις.
show must go on....

Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από Theod »

Με 6 !!!! δοντια λιγότερο μπορεί να έβγαζε καποια χιλομετρα παραπάνω στο γεμισμα αλλά προφανως δεν είχες μηχανακι - μαλλον παπι θα θυμιζε η επιτάχυνση της τελευταίας σχέση... :roll:

όπως σου λεει ο Φρεζας... το ΠΟΛΥ 2 δοντια πισω...Και πάλι θα κατεβάζεις 5η με το παραμικρό ενω η γνωστή τρύπα των FZ6 θα γίνει...πηγάδι, αλλά τέλος πάντων αν είσαι αποφασισμένος μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας πεις τα αποτελέσματα

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από Jericho »

Κανείς δεν αναρωτήθηκε τι μετράει ο χιλιομετρητής με την αλλαγή σχέσης μετάδοσης ?
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από Frezas »

Jericho, μακραινοντας τη μεταδοση υποθετω οτι θα δειχνει λιγοτερα Κμ το κοντερ. Δλδ εκει που πριν πηγαινες με 130, τωρα θα λεει το κοντερ 130 αλλα θα ειναι πχ. 125, αντιστοιχα θα προσθετει λιγοτερα και ο χιλιομετρητης.
Νομιζω αυτο θα συμβαινει γιατι θα γραφει το κοντερ τα ιδια Κμ με λιγοτερες στροφες στο κινητηρα. Εξ ου και η χαμηλότερη καναναλωση.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από gkeres »

Ο χιλιομετρητής στο μπροστά το γρανάζι δεν μετράει? Παίζει ρόλο και το πίσω...
Άσε που εγώ έχωντας αλλαγμένο το μπροστινό δέν με νοιάζει και πολύ αν θα μετράει σωστά ή όχι...
Και τουλάχιστον μέχρι τα 100χλμ/ώρα με ένα αμάξι δείχναμε τα ίδια χιλιόμετρα..!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Γρανάζια 43 16

Δημοσίευση από dudukas »

Φυσικα κ παιζει ρολο στην ουσια μετρας τις στροφες του τροχου βαση μαμα γραναζωματος εαν εσυ αλλαξεις το γραναζωμα ουσιαστικα αλλαζουν οι στροφες του τροχου γινονται ποιο λιγες αμα κοντυνεις η ποιο πολλες αμα μακρυνεις στις ιδιες στροφες του κινητηρα το μαμα κοντερ ειναι ρυθμισμενο ωστε στις τοσες στροφες του εμπρος γραναζιου να σου λεει οτι εχεις τοσα χλμ αλλα αλλαζοντας γραναζι δεν τα εχεις γιατι εχεις λιγοτερες η περισσοτερες στροφες στον τροχο :wink: οταν κοντενεις κλεβει προς τα πανω οταν μακραινεις κλεβει προς τα πισω.Οσο για το ΧΤ αυτο μετραει απο τροχο δεν το επηρεαζουν τα γραναζοματα αλλα θεωρο οτι το πολυ μακρυ κανει ζημια στην οδηγηση παρα καλο δεν εχεις οικονο μια οταν με το παραμικρο κατεβαζεις η πρεπει να το σκιζεις για να ανοιγει οποτε αμα θες μακρυνε το αλλα απο οτι ξερω τα fz6 ειναι ηδη μακρυα αρα θα το πεθανεις.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης