Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
chiefpa
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2008, 10:20
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από chiefpa »

καλησπέρα παιδιά θέλω να με ενημερώσετε οποίος γνωρίζει το παρακάτω πρόβλημα μου!!! ξεκίνησα από το σπίτι κανονικά, πήγα γύρω στα τρία χιλιόμετρα μια βόλτα και πάρκαρα την μηχανή χωρίς κανένα πρόβλημα, και μετά από κανένα δίωρο που έφυγα βάζω μπροστά και με το που βάζω 1η ταχύτητα αφήνω συμπλέκτη και βλέπω ότι η μηχανή δεν ξεκινάει καθόλου λες και είχε νεκρά δοκιμάζω και με την 2α , 3η ,4η ,5η ,6η μήπως και ξεκινούσε και τίποτα σε όλες οι ταχυτητες το ιδιο, το μοτερ λες και δουλευε με νεκρα στο ρελαντι!!!!!
τι μπορεί να έχει συμβεί???????
και αν το έχει πάθει κανείς ποσό περίπου στοιχίζει
ευχαριστώ πολύ περιμένω νέα σας..

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re:Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!

Δημοσίευση από Vallinor »

Κατι σε ασφαλεια παξιμαδιου μου ακουγεται.... τωρα για κοστος αναλογα με το ποσο ζημια εχει γινει !
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από jskf16 »

....μμμμ , αν ψαξεις εδω μεσα για το μπροστινο παξιμαδι & την ασφαλεια του πολλα θα βρεις , συμφωνω και εγω μαλλον για παξιμαδι εισαι και το κοστος θα δειξει :mrgreen:

Γραφε με μικρα!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από ilias »

αι περνα κ απο εδω αν θες να μας πεις 2 λογια για σενα



Νέα μέλη

:/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

chiefpa
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2008, 10:20
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από chiefpa »

καλημέρα αν και είδα λίγο δεν βρήκα κάτι εκτός και αν δεν έψαξα καλά, όταν εννοείς θα δείξει ποσό θα κοστίσει έχεις το νου σου περίπου κανένα νούμερο, μην πάθουμε και κανένα εγκεφαλικό !!!!!!!!! ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Ρε παιδιά, έχουμε μηχανάκια τα οποία είναι άθραυστα, αλλά έχουν ένα-δυο ψιλά πραγματάκια που πρέπει να ελέγξουμε. Ε του π... αν βαριόμαστε να διαβάσουμε λίγα λεπτά.
Τα 600 (τα s1 κυρίως) έχουν το θέμα με το tps, το παξιμάδι της τελικής μετάδοσης, το kill switch, το καδενάκι που ακούγεται (που δεν είναι θέμα), και δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι άλλο.
Πέρα απο αυτά, δεν παίζει κάτι άλλο, οπότε τα τσεκάρουμε και είμαστε οκ...Είναι αμαρτία να την πατάνε κάποιοι ακόμα... +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από manos_mas »

Η ασφαλεια του παξιμαδιου του μπροστινου γραναζιου της αλυσιδας ειναι . Γνωστο θεματακι ( καποιος ειχε ανεβασει και την οδηγια της ΥΑΜΑΗΑ ) . εμενα μου ειχε συμβει πεφτοντας η μηχανη σταματημενη να δουλευει στο ρελαντι . Κοστος μονο η ασφαλεια . το ιδιο μαλλον κοστος θα ισχυει και σε σενα εφοσον σου εγινε σταματημενο και οχι σε καμια καλη γκαζια. ( αν θυμαμαι υπαρχει ενα thread στο οποιο το παλικαρι αναφερει οτι πηγε για αξονα τελικης μεταδοσης καθος του ειχε "φαει" το πολυσφηνο. Αλλα ειμαι 99.9 % σιγουρος οτι εσυ θα την βγαλεις καθαρη με 5 euria mono
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

chiefpa
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2008, 10:20
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από chiefpa »

μακάρι φίλε μου να είναι αυτό που λες και να πέσεις μέσα 99,9 τις εκατό !!!! σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες θα μιλήσω την δευτέρα με το Παπαγεωργίου να δω τι θα μου πει και θα σας ενημερώσω!!!!!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από leras »

καντο μονος σου να σου φυγει το αγχος
3 αλενοβιδες ειναι να βγει το καπακι και να δεις το γραναζι να χασκει
εκτος αξονα :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

chiefpa
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2008, 10:20
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από chiefpa »

καλησπέρα ,το έκανα και είναι όπως το είπες το γρανάζι χάσκει ούτε ασφάλεια πάνω ούτε παξιμάδι!!!! προσπαθώ να βγάλω άκρη να ανεβάσω και φωτογραφίες

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από manos_mas »

ο αξονας ελπιζω οτι ειναι ενταξει .... τσεκαρες ?
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

chiefpa
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2008, 10:20
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από chiefpa »

φίλε μου το τσέκαρα και νόμιζα ότι ήταν όλα ένταξη η αυλακώσεις που μπαίνει το γρανάζι ήταν οκ !!!! αλλά μίλησα με ένα παιδί από το φόρουμ πολύ εξυπηρετικός και μου είπε να κοιτάξω το σπείρωμα εκεί που βιδώνει το παξιμάδι ,στο δεύτερο τσεκάρισμα είδα ότι ο άξονας δεν έχει καθόλου σπείρωμα και είναι γύρω γύρω λείος οπότε δεν την γλίτωσα πιστεύω!!!!!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από manos_mas »

δωσε μου ενα μειλ σου με P.M.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....


gregfaz
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 15:51
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με κιβωτιο ταχυτητων εμεινε!!!!!!!!!

Δημοσίευση από gregfaz »

chiefpa έγραψε:φίλε μου το τσέκαρα και νόμιζα ότι ήταν όλα ένταξη η αυλακώσεις που μπαίνει το γρανάζι ήταν οκ !!!! αλλά μίλησα με ένα παιδί από το φόρουμ πολύ εξυπηρετικός και μου είπε να κοιτάξω το σπείρωμα εκεί που βιδώνει το παξιμάδι ,στο δεύτερο τσεκάρισμα είδα ότι ο άξονας δεν έχει καθόλου σπείρωμα και είναι γύρω γύρω λείος οπότε δεν την γλίτωσα πιστεύω!!!!!
Καλησπέρα φίλε μου
Από τις περιγραφές σου καταλαβαίνω ότι σου συνέβει το ίδιο με έμενα.
Αυτό σημαίνει αλλαγή στον άξονα κίνησης και προυποθέτει κατέβασμα κινητήρα το οποιο θα σου προτείνει το συνεργείο που ανέφερες ότι θα πας και είναι το σωστό. Καλό θα ήταν να επιλέξεις ποιος θα κάνει μία τετοια εργασία δηλαδή μηχανικό που να εμπιστεύσαι. Το κόστος είναι υψηλό. Υπάρχουν και άλλες λύσεις αλλά δεν στις προτείνω (εγώ δεν θα ένιωθα ασφαλής). Επίσης πολύ πρόσφατα άλλαξα γρανάζια- αλυσίδα μαμά μαζί και το ύπουλο παξιμάδι και την ασφάλειά του προληπτικά. Σε περίπτωση που κάνεις μία επιλογή διαφορετική απο την ενδεδειγμένη καλό θα ήταν να σκεφτείς τι θα κάνει ο μηχανικός όταν θα χρειαστεί να αλλάξεις γρανάζια- αλυσίδα.
Κάτι ακόμα για όλη την παρέα εδω νομίζω ότι είναι μη αποδεκτό να παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα πλέον αφού είναι γνωστό. Ο μηχανικός πρέπει να κάνει προληπτικό έλεγχο στο service. Να αναφέρω ότι έχω το S1 2004 και ο φίλος έχει το s2 δηλαδή κάποια χρόνια εμπειρία για το μοντέλο απο τους μηχανικούς. Κάπως μοιάζει με άλλες βλάβες όπως πηνία στα 1000ρια και η αντιπροσωπία πιθανόν τα χαρακτηρίζει μεμωνομένα. Νομίζω ότι αν μαζέψει κανείς όλα τα περιστατικά να προκύψει λόγος για κάτι πιο δραστικό π.χ(ανάκληση). Επειδή λοιπόν τυχαίνει σε καθέναν ξεχωριστά, δεν αναφέρονται τα περιστατικά στα κεντρικά από τα συνεργεία, πληρώνουμε χοντρά, ακόμα συμβαίνουν και κανείς δεν ξέρει τίποτα.
Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά μπάφιασα πια στην ανευθυνότητα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης