αξονας κίνησης

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
nivaio
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιουν 2012, 02:23
Επικοινωνία:

αξονας κίνησης

Δημοσίευση από nivaio »

καλησπερα σας παιδια,ειμαι απο πατρα κ ξεκιναω να κανω τν διαδρομη πατρα, μεσολογγι,ναυπακτο πατρα... κ καθως γυρναω παιρνω μια στροφη ανοιχτη κ αναγκαζομαι να κατεβασω ταχυτητα... κατεβαζω κ ακουω ενα γρρρρ... σταματαω ..! βαζω πρωτη κανονικα κ η μηχανη δε κουνιοταν... τπτ ... την παω στν μηχανικο, κ μ ειπε οτι ελειπε η ασφαλεια, ειχαν φαγωθει οι βολτες απο τν αξοναα.... πως στο καλο γινεται αυτο...? τρελαθηκα.... τι μπορω να κανω? τι πρεπει να κανω??? κατα τις 6 θα παω να τ παρω γιατι δε θελω να βρισκεται σε ξενα χερια κ μου ειπε οτι θα βαλει μια απλη ασφαλεια.. ανταλλακτικο...? τιμες? ... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από jskf16 »

...κανε μια αναζητηση :/abwave::)

nivaio
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιουν 2012, 02:23
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από nivaio »

βρηκα και ηδη εχω παρει αρκετες ιδεες... αλλα χαλαστηκα πολυυυ γαμωτοοο... ουτε 1 βδομαδα... να το χαρω..

gregfaz
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 15:51
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από gregfaz »

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι και εγώ ένας από τους παθόντες του ίδιου προβλήματος. Μάλιστα μπήκα στο φόρουμ ανήσυχος και χωρίς καν να συστηθώ ζήτησα πληροφορίες τις οποίες μου έδωσε με μεγάλη προθυμία ο jsfk16 και τον ευχαριστώ πολύ.
Οσο αναφορά τον τρόπο που επέλεξα να επισκευάσω το πρόβλημα ήταν κατέβασμα μοτέρ και αλλαγή αξονα κίνησης για 2 λόγους.
1. Δεν ένιωθα ασφαλής να κινούμε με την μηχανή με υψηλές ταχύτητες και να κάνω μία επισκευή διαφορετική από αυτή που θεωρώ καλύτερη.
2. Δεν θα ήθελα σε περίπτωση πώλησής της να μεταφέρω σε έναν άλλο οδηγό ένα πρόβλημα που αφορά την ασφάλεια

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από jskf16 »

Ωραιος ο gregfaz :!: ......και μην ευχαριστείς :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

gregfaz@
Οσο αναφορά τον τρόπο που επέλεξα να επισκευάσω το πρόβλημα ήταν κατέβασμα μοτέρ και αλλαγή αξονα κίνησης για 2 λόγους.

ποσο σου κοστισε????
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

gregfaz
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 15:51
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από gregfaz »

περίπου 900 σε εξουσιοδοτημένο. δεν βρίσκω το τιμολόγιο να σου πω ακριβώς αλλά τέτοια ποσά δεν τα ξεχνάς εύκολα. άστα να πάνε. εμείς να είμαστε καλά.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

φιλε εχει βγει ανακληση για τα fazer γι' αυτο το προβλημα....
λογικα... κι αν ειναι μοντελο μετα το '04, θα επρεπε να στο πει μονος του και να γινει με εγγυηση (δωρεαν)....
σκεψου, πως εγω περιμενω εγκριση γι το ιδιο θεμα, αν κι εμενα ειναι πιο παλιο μοντελο και μπορει να μην ισχυει....
οποτε... δε δινω μια.... καλυτερα να παρω ενα αλλο ιδιο και να εχω αυτο για ανταλλακτικα!!!!
θα σου ελεγα να παρεις ενα τηλεφωνο στα κεντρικα..... κι αν δικαιουσαι ανακληση και επισκευη με εγγυηση, να δεις μηπως μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω!!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από ghost »

βλαχο μου αρεσει γιατι εισαι ενημερωμενος,αν και το ειχα ξαναπει σε καποια συζητηση οτι πολλα 2004 και μερικα του 2005 εμφανιζαν αυτο το προβλημα και εμφανιζαν και πολλους κραδασμους στο τιμονι και μετα απο επισκευη ξανα τα ιδια,
ο βλαχος εδωσε την καλυτερη απαντηση για σαξε το θεμα καλυτερα πριν πλερωσεις :evil: :evil:
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από jskf16 »

vlachoFazeras έγραψε:φιλε εχει βγει ανακληση για τα fazer γι' αυτο το προβλημα....
Απο ποτε ? Δε νομιζω ...και δε ξερω και καποιον να το εφτιαξε δωρεαν μεσο καποιας ανακλησης :roll:

Ποια εγγυηση (??) δε παιζει αυτο για μια μηχανη του 04 (και τελειωμένη παραγωγικά) , 2012 εχουμε.
Μαλλον να ξεκθαρισουμε τις εννοιες και να μη ζηταμε υπερβολικα πραγματα +:Think=+::-k , η Yamaha ειναι γνωστη για τη πολυ καλη συμπεριφορα του afte sale service , αλλα ειπαμε...... :mrgreen:

gregfaz
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 15:51
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από gregfaz »

Πριν κανω την επισκευη ρώτησα και ανάκληση δεν υπήρχε πριν περίπου 2,5 χρόνια. Καλό είναι να ρωτήσει κανείς πάλι. Το μεγάλο κόστος βέβαια δεν είναι ο άξονας αλλά η εργασία.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

jskf16 έγραψε:
vlachoFazeras έγραψε:φιλε εχει βγει ανακληση για τα fazer γι' αυτο το προβλημα....
Απο ποτε ? Δε νομιζω ...και δε ξερω και καποιον να το εφτιαξε δωρεαν μεσο καποιας ανακλησης :roll:

Ποια εγγυηση (??) δε παιζει αυτο για μια μηχανη του 04 (και τελειωμένη παραγωγικά) , 2012 εχουμε.
Μαλλον να ξεκθαρισουμε τις εννοιες και να μη ζηταμε υπερβολικα πραγματα +:Think=+::-k , η Yamaha ειναι γνωστη για τη πολυ καλη συμπεριφορα του afte sale service , αλλα ειπαμε...... :mrgreen:
δε θελω να δημιουργησω προβλημα, λεγοντας κατι που δεν ισχυει.... και να αρχισουν ολοι να τρεχουν να ζητανε δωρεαν επισκευες......
απλα, ετυχε και βρεθηκα στη μοτοδυναμικη στον ασπροπυργο... (καπου το εχω ξαναναφερει.... +:Think=+::-k ) και μετα απο τυχαια αναφορα στο fazer μου και το προβλημα που ειχε προκυψει, το κοιταξε και μου εδωσε ''γραμμη'' να παω σε εξουσιοδοτημενο, ωστε να σταλει με την σωστη ιεραρχια το αιτημα!!!!!
τωρα, απλα περιμενω την εγκριση.....(επαναληψη :D )αν κι εμενα ειναι πιο παλιο μοντελο και μπορει να μην ισχυει....
οποτε... δε δινω μια.... καλυτερα να παρω ενα αλλο ιδιο και να εχω αυτο για ανταλλακτικα!!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από jskf16 »

Τωρα μιλησες ορθα :!: :D
αλλο εχει βγει ανακληση
αλλο αν υπαρχει ανακληση
αλλο εγγυηση
αλλο περιμενω την εγκριση

Μακαρι βεβαια να στο φτιαξουν δε το συζηταμε αυτο :wink: και περιμενουμε ενημερωση σου!


Υ.Γ.Ξερω τυπο που του το εφτιαξαν , επειδη ΟΛΟ γκρινιαζε και τους επρηξε τα παπαρ :twisted: ....υπαρχουν και αυτοι οι <<πελατες>>.Αλλα δε σημαινει οτι ειναι υποχρεωμενοι , ενω δεν εχει βγει ποτε ανακληση , ουτε επειδη δεν ΕΙΧΕ εγγυηση.Θελω να πω οτι πολλες φορες υπαρχουν τροποι και τροποι και ακομα και οταν κατι δεν ειναι εφικτο μεσα απο την εταιρια , μπορει με τον Α ή Β ΟΜΟΡΦΟ τροπο να πετυχεις πολλες φορες το σκοπο σου.

:/abwave::)

Dimmad
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ 25 Αύγ 2011, 00:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ - ΚΟΖΑΝΗ
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από Dimmad »

Δηλαδή πρέπει να γίνω γκρινιάρης για να μου επισκευάσουν κατι το οποίο ειναι ελαττωματικο???
Προτιμώ να πάρω τηλέφωνο το ΚΣΙΔΙΑΡΗ παρα να τους παρακαλάω!!!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
HTAN ENAS ALLA HTAN NINININININININININIJAAAAAAAA

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μεγαλο θεμα fz6

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: :lol: :lol:

Οχι βεβαια , απλα και εμεις παρα πολλες φορες και ειδικα στους μηχανικους εχουμε μια συμπεριφορα οχι και πολυ καλη , ακομα και για τα ποιο απλα πραγματακια :wink: Μη ζηταμε ομως απο την αλλη ανακλησης που δεν υπαρχουν και εγγυησης που εχουν ληξη. :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης