Δίσκοι Συμπλέκτη

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από thanos8527 »

Καλησπέρα παιδιά!Σήμερα πήρε το fazerακι μου ένας φίλος που είναι πιό σχετικός με εμένα σε ότι αφορά τα μηχανολογικά και μου είπε οτι χρειάζομαι δίσκους συμπλέκτη.Ποιό είναι το κόστος?Υπάχουν και after market πιό ανθεκτικοί?Για να καταλάβετε,με πονάει το χέρι απο τον συμπλέκτη..τι wd40 έχω ρίξει,τί έχω παίξει με την ρύθμιση...κούτσουρο λέμε !ταλαιπωρία σκέτη!
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Άβαταρ μέλους
[vasilisfirewalker]
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 26 Απρ 2012, 16:36
Model: FZ6
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από [vasilisfirewalker] »

ντιζα κατα 90 % αν ηταν δισκοι θα πατιναριζε (ανεβαζε στροφες χωρις να πηγαινει βημα ) σχετικα με την ντιζα .... θα χαμηλωνε και ι διαδρομη της θα ειχε πολλα μποσικα,,, ελπιζω να βοηθησα,

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από thanos8527 »

θα πάω να την αλλάξω και να δώ τι γίνεται,γτ πραγματικα με ταλαιπωρεί!και εμφανίστηκε απο την μία στιγμή στην άλλη!
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Άβαταρ μέλους
[vasilisfirewalker]
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 26 Απρ 2012, 16:36
Model: FZ6
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από [vasilisfirewalker] »

για μενα λιπανε την οταν τη βαλεις πανω.. οι περισσοτεροι μηχανικοι δεν το κανουν γιατι θελει χρονο και ελεϊνη υπομονη, οταν βαριομουν παντως πολυ το εκανα !

RoadRunner
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 17:10
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από RoadRunner »

Παίδες σώστε με.Πήγα το μηχανάκι να μου σφίξουν λίγο την αλυσίδα και αφού το βλέπει ο μάστορας μου λέει ότι θέλω αλυσιδογράναζα.Η αλυσίδα σε κάποια σημεία είναι χαλαρή και σε άλλα σφιχτή.Μετά από προτροπή μου το έκανε και μία βόλτα και μου λέει ότι θέλει και δίσκους.Νταξ είχα μία υποψία ότι πατινάρει λίγο σε τίποτα γρήγορες αλλαγές αλλά το πρόβλημά μου είναι ο θόρυβος που κάνει στις αλλαγές.Και έκτη να βάλω ο θόρυβος και το τράνταγμα που κάνει είναι σαν να βάζω πρώτη.Τι λέτε και σεις ωρέ καρντάσια? +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από dudukas »

o θορυβος δεν ειναι αναγκαστηκα απο δισκους μπορει να ειναι κ απο ντιζα μιας κ ειναι σαν να την βαζεις καρφωτη αν εχει ξεχειλωσει με τα χρονια η ντιζα κ δεν απομονωνει σωστα :wink: εκτος κ πατιναρει οποτε αλλαζει το πραμα εκτος κ σου πατιναρει μονο στις αλλαγες οποτε ειναι κ παλι παιζει να ειναι απο ντιζα....αλλαξε μια ντιζα για αρχη κ βλεπεις εκτος κ εμπιστεβεσαι τυφλα τον μαστορα σου οποτε κ πας για δισκους......
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Dasio
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 13:16
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από Dasio »

RoadRunner έγραψε:Παίδες σώστε με.Πήγα το μηχανάκι να μου σφίξουν λίγο την αλυσίδα και αφού το βλέπει ο μάστορας μου λέει ότι θέλω αλυσιδογράναζα.Η αλυσίδα σε κάποια σημεία είναι χαλαρή και σε άλλα σφιχτή.Μετά από προτροπή μου το έκανε και μία βόλτα και μου λέει ότι θέλει και δίσκους.Νταξ είχα μία υποψία ότι πατινάρει λίγο σε τίποτα γρήγορες αλλαγές αλλά το πρόβλημά μου είναι ο θόρυβος που κάνει στις αλλαγές.Και έκτη να βάλω ο θόρυβος και το τράνταγμα που κάνει είναι σαν να βάζω πρώτη.Τι λέτε και σεις ωρέ καρντάσια? +:Brick wall=+:](*,)
τα αλυσιδογράναζα τα βλέπεις και ο ίδιος αν θέλουν.
το πατινάρισμα αφού και ο ίδιος λες ότι το κάνει έστω και λίγο σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα θες αλλαγή. υπολόγισε τα έξοδα, δες πόσα έχεις και προχώρα αναλόγως.
τα αλυσιδογράναζα αν θέλουν αλλαγή μην τα αμελείς, μπορεί να σου βγει καμία αλυσίδα στο δρόμο και να ψάχνεσαι, το έχω πάθει στην εθνική!!! λολ

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

σιγα ρε παιδες....ποσα χιλιομετρα εχουνε γραψει τα μηχανακια και πατιναρουν κιολας....????
εκτος και αν τους εχετε πιει το αιμα σε burn outs δεν παιζει το συγκεκριμενο σασμαν να θελει δισκους πριν τις 120.000 χιλιομετρα....
εξαρταται και την χρηση βεβαια....αντε πες 100.000
το πατιναρισμα το καταλαβαινεις με κοντρα σε μεγαλο πεζοδρομιο ή τοιχακι....
απο κει και περα....περι ορεξεως....
ντιζα αλλαγη καθε 15.000 για χρηση μεσα σε πολη....
καθε 30.000 για εκτος....
αυτο κανω εγω τουλαχιστον...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

RoadRunner
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 17:10
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από RoadRunner »

Ομολογώ ότι με βγάζετε από μεγάλο λούκι (δηλαδή παλούκι).Αυτό με την ντίζα δεν το είχα σκεφτεί καθότι άσχετος από μηχανές.Παίζει να είναι και αυτό γιατί απομονώνει τέρμα κάτω ο συμπλέκτης.
Για να λέει ο φίλος ότι οι δίσκοι αντέχουν τόσα χιλιόμετρα είναι τραγικά μεγάλη η διαφορά των 21000 που έχω εγώ από τα 100000χλμ.Το μάστορά μου δεν τον εμπιστεύομαι γιατί δεν τον ξέρω.Δεν το πάω σε μάστορα για αλλαγή λαδιών, φίλτρα, τακάκια και τα λοιπά εύκολα.Τα κάνω μόνος μου.Για αλυσιδογράναζα γνήσια μου είπε 200Ε μόνο τα ανταλλακτικά :shock:

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Όντως, για δίσκους συμπλέκτη...κομμάτι δύσκολο ή αν έχει λίγα χιλιόμετρα...κάτι δεν πάει καλά. Τουλάχιστον 80.000χλμ και πάλι αν χρειαστεί. Αλλιώς η ντίζα με ένα γρασάρισμα και είσαι σούπερ. Διαφορετικά...κάποιος δούλευε υπερωρίες τον συμπλέκτη.... Για τα αλυσιδογράναζα, 200ευρώ πληρώνω σε επίσημο για τα γνήσια, το παω, το αφήνω, ξεβιδώνει το ψαλίδι, λυπαίνει και γρασάρει και τσεκάρει ότι απαιτείται και το παίρνω πίσω, όλα μέσα δηλαδή, αλλά η μανίσια η αλυσίδα είναι πάρα πολύ καλή και με στοιχειώδη συντήρηση κρατάει πολλές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από dudukas »

Κοιτα γνωμη μου ειναι βρες ενα μαστορα εμπιστοσυνης κ μετα τα υπολοιπα τα βλεπεις παντος τα 21.000 χλμ ειναι λιγα κ για αλισιδογραναζα ποσο μαλλον για δισκους....φιλικα παντα πως υπολογιζεις την γνωμη ενος μαστορα που δεν εμπιστευεσαι??? χωρις να ξερω ποιος ειναι η τι δουλεια κανει ο συγκεκριμενος....πηγαινε καπου συστημενος η εστω καπου που να εχεις ακουσεις καλα λογια απο πολλα ατομα :wink: :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

RoadRunner
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2012, 17:10
Επικοινωνία:

Re: Δίσκοι Συμπλέκτη

Δημοσίευση από RoadRunner »

Να στε καλά λεβεντοτσολιάδες μου!Θα πάω και σε άλλον μάστορα.Αν έχετε να προτείνετε και σεις κανέναν περιοχή πειραιά θα το εκτιμούσα!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες