Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από fontas »

το πηγα σε μηχανικό εννοείτε να μου κανει την δουλεια.. Ναι μου εκανε εξαέρωση,αλλαγή υγρών και μου εκανε κατι με ενα καλώδιο που δεν καταλαβα τ γινόταν..(η μηχανη ειναι 5 ετών και 20.000χμλ και δν ειχα ασχοληθεί ποτε με τα υγρα φρένων) μεσα σε 20 λεπτα μου το ειχε ετοιμο και μεχρη στιγμής ολα κομπλε!!!

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

jskf16 έγραψε:Αλλο κολλημενη δαγκανα , αλλο να κολλησει το abs.Τα 30χλμ που λες εισαι στο οριο να μη πιασει , απο τα 25χλμ και πανω (δε θυμαμαι τωρα) πιανει.Αν εσυ πας με 30 και φρεναρεις οριακα πιανει δε πιανει , το λεω γιατι καμια φορα βλεπουμε 30 και μεχρι να φρεναρουμε (ειδικα αμα τεσταρουμε) εχουμε πεσει στα 20χλμ :mrgreen: .Θελει χλμ και φρεναρισμα πανικου και οχι φρενο ή φρεναρισμα , ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.

Το abs οταν λεμε μοναδα , χωριζεται σε 2 μερη το ηλεκτρικό μερος (περιφερειακά και αισθητήρες) της και το υδραυλικο , ετσι χοντρα χοντρα στα λεω.To tester τι τσεκαρει ? Ξερεις ?
Το τέστερ τσέκαρε το ηλεκτρικο. Αναβοσβησε λαμπάκι δλδ κανονικά. Επίσης δεν είχα errors στην μονάδα.

Ξεκίνησα να φρέναρα με πάνω απο 30. Ξέρω κ εγώ ότι θέλει πάνω απο 25χλμ σίγουρα αλλά πόσο πανικό πιά; Την έχω πάει κ σε γερό οδό στρωμα κ έχει κάνει "έντο" η μηχανή 30 πόντους, χωρίς να πατάω πισω φρένο, αλλά με λιγότερα χλμ. Εκεί κ λόγω διαφοράς ταχύτητας σε τροχούς δεν θα είχε πιάσει;

Εμένα το abs είμαι σίγουρος ότι δούλευε όταν την πήρα μεταχειρισμένη κ με 60000χλμ (είχε δουλέψει σε λάδια που είχα πατήσει) κ μόλις της άλλαξα τακάκια/υγρά, κόλλησε. Άκουσα/ΔΙάβασα ότι έχει ειδικό τρόπο εξαέρωσης αν έχεις ABS κ το έριξα εκεί σαν λάθος μου κ δεν το εχω επιβεβαιώσει ακόμη.

Τι να πώ οι τίμες είναι απο 140-180€ για τι πράγμα τελικα; Για καθαρισμό; Για εξαέρωση; Για τι; Αν όπως είπε το παιδί με αλλαγη υγρών μπορεί να ξεκολλήσει δεν μπορώ να την αφήσω σε μάστορα κ μετα να μου πεί ό,τι γουστάρει εκείνος κ να με χρεώσει κιολας ανάλογα. Η μηχανή εχει παει σε yamaha Κ μου τα μάσαγαν κ για την "μοναδα" κ γι'αυτό πήρα κ το τέστερ κ εκεί άρχισα να χάνω την εμπιστοσύνη μου.

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

fontas έγραψε:το πηγα σε μηχανικό εννοείτε να μου κανει την δουλεια.. Ναι μου εκανε εξαέρωση,αλλαγή υγρών και μου εκανε κατι με ενα καλώδιο που δεν καταλαβα τ γινόταν..(η μηχανη ειναι 5 ετών και 20.000χμλ και δν ειχα ασχοληθεί ποτε με τα υγρα φρένων) μεσα σε 20 λεπτα μου το ειχε ετοιμο και μεχρη στιγμής ολα κομπλε!!!
Δλδ μόνο τα εργατικα κ τα υγρα σε χρέωσε;

Αυτό με το καλώσιο που λές με πόνεσε χαχαχα Ρώτα βρε παιδί μου μπας κ βρουμε την υγειά μας κ οι υπόλοιποι!

P.S.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους κ όλες τις πληροφορίες γενικα. ΣΩΖΟΥΝ!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Μήπως με το καλώδιο ενεργοποιούσε επίτηδες το abs ώστε να γίνει εξαέρωση στην μονάδα ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Παιδια η καθε βλαβη ειναι ξεχωριστη , μη τα συγχεεται. Λεει ο αλλος εκανα εξαερωση και ολα καλα.Ναι ολα καλα γιατι η βαλβιδα του abs δεν ειχε κολληση τοσο πολυ !!!.Οποτε μη νομιζετε οτι σε ολα η λυση ειναι παντα ευκολη ή απλη.Αν η μοναδα μετα απο εξαερωση δε συνελθει θελει λυσιμο :!: Τροπος για την εξαερωση της μοναδας με καποιο ειδικο εργαλειο υπαρχει , αλλα γινεται και με το κλασσικο τροπο γιατι αν λυθει η μοναδα και δεθει , μετα θελει εξαέρωση λογω του αρκετου αερα που κραταει μεσα της.Το κοστος εκει ανεβαινει , αλλα για μια απλη εξαερωση και συμπληρωμα με υγρα φρενων+εργασια ποσο να ειναι ...??
Dennis_D έγραψε: Το τέστερ τσέκαρε το ηλεκτρικο.
Ακριβως!!! Τσαμπα το πηρες για εμενα.Γιατι η μηχανη εχει δικο της διαγνωστικο για το ηλεκτρικο μερος και απο την αλλη το πρβλημα ειναι στο υδραυλικο μερος της μοναδας , στο εσωτερικο της που εκει δεν υπαρχει καποιος αισθητηρας ωστε το tester να μπορει να <<διαβασει>> :wink:
:/abwave::)

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από fontas »

σε αυτο που λεει ο jskf16 εχει δικιο.. ο μηχανικός μου ειπε οτι την σώσαμε την μονοδα του ABS γτ πηγα γρηγορα για να το διορθώσω..με λιγα λογια απλα δεν ειχε χαλάσει η μοναδα απλα ειχε κολλήσει.. μου πειρε λεφτα μονο για την εργασια 10 ευρω..(και μου ειπε οτι ανα 10.000-15.000χλμ η ανα 2 χρονια καλο ειναι να αλλαζω τα υγρα για να μην εχω τετοια θεματα...και οτι ειναι επικίνδυνο γτ υπαρχει περίπτωση να κολλήσει ο πισω τροχος λογου ABS)

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Βγάλσιμο,καθάρισμα,επανατοποθέτηση,υγρά,εξαέρωση(εις) -->200
Μετα την τριτη εξαερωση συνηλθε.

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

Με τις υγείες μας!

Κ ένα θέμα... πόσο μπορεί να επηρεάζει η αλλαγή dot4 σε dot5;

Γιατί έχω φαγωθεί απο το πόσο ξαφνικά σκάλωσε το δικό μου κ απο τα καθαρά υγρα που έβγαλε κ θα το πλακώσω στις εξαερώσεις πριν το συνεργείο.

κ καλό πάσχα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Κυρ 28 Απρ 2013, 21:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθεσεις

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Jericho »

Μην βάζετε DOT 5, στα μηχανάκια, είναι σιλικονούχα υγρά και άρα μη υγροσκοπικά και η υγρασία του αέρα που απορροφά το κύκλωμα, δημιουργεί διαβρώσεις. Μόνο DOT 5.1 τα οποία λόγω μικρότερου ιξώδους είναι και πιο ABS friendly.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

Δικό μου λάθος. Εννοείται μόνο 5.1.

Οπότε με την κοινή λογική που το άλλαξα κ εγω, ότι είναι abs friendly εξαιτίας μικρότερου ιξώδους, δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε έτσι το πρόβλημα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Κυρ 28 Απρ 2013, 21:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: διαβαζετε τους κανονισμους - οχι αμεσες παραθεσεις

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Μπορει ηλεκτρικα (με κουμπακι) να απενεργοποιηθει το abs?

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Jericho »

Μπορείς να βάλεις ένα ρελέ πριν την ασφάλεια του, που θα του κόβει το ρεύμα, με διακόπτη στο τιμόνι. Προϋποθέτει κοπτική - ραπτική βέβαια.

Το θέμα είναι, γιατί να το απενεργοποιήσεις ?
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Το ειδα οπως λες με κουμπακι περσι το καλοκαιρι και μου εκανε εντυπωση.
Το παλικαρι το απενεργοποιουσε στο χωμα, χωματοδρομους σε νησι μη φανταστεις κατσαβραχα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Εδω κανουμε αμαν να εχουμε abs +:Brick wall=+:](*,) . Αμα θελεις βγαλε την ασφαλεια του , και κλεινει εντελως ..ουτε κοψε ουτε ραψε :mrgreen: .Προσωπικά δε θα το συνιστουσα!!

Σε χωματινα μοντελα ισως να το δεις να απενεργοποιείται απο το εργοστασιο μεσω διακοπτη , αλλα για ειδικες συνθηκες.Βλεπε ΚΤΜ 990 Adventure ABS.
fontas έγραψε:και μου εκανε κατι με ενα καλώδιο που δεν καταλαβα τ γινόταν..(η μηχανη ειναι 5 ετών και 20.000χμλ
Η καλωδιωση αυτη συνδεεται μεσω φυσας με τον εγκεφαλο του abs , ειναι για να παιρνουν αποτελεσματα (ενδειξης) ποιο ασφαλης , απο το να βγαινουν στο δρομο και να διακυνδυνευουν οι ιδιοι (οι γυρω) και η μηχανη.

Jericho έγραψε:Μην βάζετε DOT 5, στα μηχανάκια, είναι σιλικονούχα υγρά και άρα μη υγροσκοπικά και η υγρασία του αέρα που απορροφά το κύκλωμα, δημιουργεί διαβρώσεις. Μόνο DOT 5.1 τα οποία λόγω μικρότερου ιξώδους είναι και πιο ABS friendly.
Χαρη , DOT 4 λεει ο κατασκευαστης , αν θες να κανεις καποια αλλαγη σωνει και καλα :mrgreen: αντε βαλε 4αρια αγωνιστικα.Και επειδη με τα φρενα δε παιζουν ...καλυτερα βαλε οτι σου προτεινει ο κατσκευαστης!


Να θυμισω......Υγρα Φρενων
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Jericho »

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με 5.1, επαναλαμβάνω αλλαγή με 5.1 και ΟΧΙ με DOT5.

Έχουν 40 βαθμούς υψηλότερο σημείο βρασμού και άρα αρκετά μεγαλύτερη αντοχή στην θερμοκρασιακή καταπόνηση από τα φρένα και για αυτό χρησιμοποιούνται σαν αναβάθμιση. Επίσης λόγω μικρότερου ιξώδους ρέουν ευκολότερα στο κύκλωμα. Εκεί βέβαια πάμε σε θέματα Ρευστομηχανικής και θεωρία.

Δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως, τσεκαρισμένο.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες