Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Αν είχε καμμένη ασφάλεια δε θα έπρεπε να μη δουλεύει το ABS; Εμένα λειτουργεί κανονικά στο δρόμο! Θα το ξανατσεκάρω μήπως δεν άνοιξα αρκετά το γκάζι, "λόγω φόβου"!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marmar την Πέμ 14 Ιούλ 2011, 19:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

...σωστα , αλλα με το να μου λες οτι δεν αναβει η λυχνια , αλλα αφου ειναι οκ στο δρομο ολα jet!

Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Το τσέκαρα πάλι σήμερα. Το "ζόρισα" λίγο περισσότερο, άναψε στιγμιαία και έσβησε μετά! Παίζει να μη το είδα την πρώτη φορά που το έκανα μια και ο "φόβος" μου με έκανε να κοιτάζω πιο πολύ τον πίσω τροχό μια και το είχα σηκώσει στο πλαϊνό σταντ γιατί δεν έχω κεντρικό! Πάντως έμεινε αναμμένο, πολύ λίγο.Στιγμιαία θα έλεγα! Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές.... και εύχομαι να λειτουργεί "ρολόι" από δω και πέρα.............! :isalutu:


jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Εχω και γω θεμα με το ΑΒS (S2)...
Δεν δουλευει κανενα ουτε μπροστα ουτε πισω... :(
Τα υγρα μου φαινονται ψιλο μαυρα και θελουν αλλαγη.Το εχω παρει προσφατα μεταχειρισμενο.
Θα ζητησω και ενα καθαρισμα στα εμβολακια οπως λεει ο jskf16.
Ξεκιναω με αυτα και βλεπουμε γιατι αν θελει καθαρισμα η μοναδα... :cry: :cry: :cry:

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

καλησπερα παιδια... το ίδιο "κολλημα" έπαθα κ εγώ. Αλλάζοντας τακάκια μπροστά κ υγρα φρένων, με πολύ καλη εξαέρωση αλλα με απειρία απο abs κατάφερα κ μαγκωσε μάλλον. Πέρα απο το "ξεσκάλωμα" στην yamaha έχει βρεθέι κάνας άλλος τρόπος στο ενδιάμεσο; Π.χ. μπορείς να κάνεις εξαέρωση στην μονάδα του abs? Υπάρχει τέοιο πράγμα καταρχήν;

ΣΗμειώστε ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αλλαγη των υγρών. Δλδ πως γινεται να κολλάει έτσι στο μπάμ κ ενω είχε πιασει το σύστημα κ 10 μερες πχ πριν την αλλαγή των υγρών αρα κ δεν ήταν "ξεχασμένο";;;;

Σε Yamaha πήγαν κ μου είπαν ότι επεμβαίνουν στο πρόβλημα κ η λύση θα είναι οι μάστορες εκεί αλλα πώς γίνεται να χαλάει τόοοσο ευκολα;

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

το εχουμε ξαναπει το θεμα αυτο . το προβλημα δεν ειναι ηλεκτρολογικο η ηλεκτρονικο
Κολλανε τα μηχανικα μερη της μοναδας του abs.αν εχει ασχοληθει ο μαστορας σου με τις μοναδες αυτες , μπορει να στην ανοιξει , καθαρισει και να στο φτιαξει με μικρο σχετικα κοστος . ( 120-140 ευρω )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manos_mas την Κυρ 03 Μαρ 2013, 19:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Αυτό με τη μονάδα του abs είναι πλέον κοινό μυστικό για όλα τα yamaha. Μόλις προχθές άλλαξα λάδια στο παπί στο γνωστό κατάστημα της βόρειας ελλάδας και ο Δημήτρης εξηγούσε σε ένα παρικάρι με fjr οτι του είχε κολλήσει, και είτε ήθελε αλλαγή (τρελό κόστος) είτε μπορούσε να του το επισκευάσει ο ίδιος, καθώς το έχει ξανακάνει στο παρελθόν σε tdm, fazer 600 και 1000.
Επομένως όσοι έχετε abs, ανά τακτά χρονικά διαστήματα τσαρούχωμα τα φρένα σε κανέναν δρόμο που εμπιστεύεστε για να μην έχετε θεματάκια αργότερα.

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

Ναι γενικά το έχω καταλάβει ότι κάτι τρέχει με το abs :) χαχαχα

Θα ρωτήσω εδώ γιατί με τρώει ότι την πάτησα τόσο εύκολα μιας κ ξαναλέω ότι το δούλευα το abs.

Υπάρχει πουθενά μέσα στο site κάνα Link για service manual fazer 600 με abs του 2006;;;
Όσο το έψαξα δεν το βρήκα, ουτε κ στο site του boneman

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδια κ θα επανέλθω με το αποτέλεσμα

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

στειλε μου ενα mail να στο στειλω
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

Μπορείς να μου στείλεις το manual στο εμαιλ μου toxic5842@gmail.com ?

σε ευχαριστώ πολύ.

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Και γω καθαρισα μοναδα (200 ευρω) και μεχρι τωρα ολα οκ.
Θελει οντως τσαρουχωμα για να δουλεψουν τουλαχιστον μια φορα το μηνα και αυστηρα αλλαγη υγρων στα 2 χρονια οπως λεει το manual.
Η ''υγρασια'' που εχουν τα υγρα φρενων στη συσταση τους μαζι με την μη χρηση του συστηματος προκαλουν το κολλημα της μοναδας :wink:

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Jericho »

Ούτε η αλλαγή υγρών, σε συχνά διαστήματα, ούτε το μέρα παρά μέρα τσαρούχωμα βοήθησε σε μένα.

Κόλλησε μπλοκαρισμένο το πίσω εν κινήσει, στην αρχή νόμιζα οτι κόλλησε η πίσω δαγκάνα, αλλά τελικά η διάγνωση έδειξε κολλημένη μονάδα.

Ανεπίτρεπτη βλάβη και στα FZ6 και στα FZ1. Αν έτρωγα καμιά τούμπα με 100 km/h την ώρα που άρχισε τα "S" η ουρά, άντε να αποδείκνυα μετά ότι έφταιγε το ABS.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Eιναι εντελως για το π :evil: , μου αρεσει που υποτιθεται οτι σε καθε γυρισμα του κλειδιου ή εκκινηση του κινητηρα κανει και self-diagnosis +:Brick wall=+:](*,) .Ετσι οταν ολα ειναι καλα η λυχνια του abs σβηνει , ηθελα να ηξερα τι σκ*τ* ελεγχει :?:

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Jericho »

Ελέγχει μονάδα και κύκλωμα αισθητήρων και όχι το pressure modulator, δηλαδή την αντλία του ABS. Αυτή έχει απλά on/off λειτουργία όταν πάρει ρεύμα απ' τη μονάδα του ABS. Κανένας τρόπος λοιπόν να διαγνώσει η μονάδα κολλημένο έμβολο.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης