Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Γεια σε όλους! Ελπίζω να γράφω στη σωστή ενότητα του forum! Είμαι καινούριος στο Fazerclub και ζητώ εκ των προτέρων την κατανοήσή σας αν είμαι σε λάθος ενότητα! Any way, πριν από 2 μήνες περίπου αγόρασα ενα FZ6 n του '07, (μεταχειρισμένο φυσικά όπως καταλάβατε). Ενώ το μηχανάκι είχε ABS, αυτό δε δούλευε, είχε μπλοκάρει και το μηχανάκι ήταν σα να είχε μόνο συμβατικά φρένα. Ούτε εγώ ούτε ο μηχανικός μου που το δοκίμασε πριν το αγοράσω μας περασε από το μυαλό ότι μπορεί να μη δούλευε το ABS μια και τα λάστηχα που είχε ήταν τόσο "φαγωμένα" που φοβόσουν να πατήσεις δυνατά φρένο για να μην κοπούν τα λινά. Ετσι όταν το πήρα και το "μάζεψα", είδαμε το πρόβλημα...! Επειδή όπως έμαθα εκ των υστέρων στην κεντρική μονάδα του ABS έχει ένα υγρό το οποίο πρέπει να αλλάζεται κάθε 10.000χλμ ή κάθε 2 χρόνια, γιατί έχει κολλώδη σύσταση και κολλά τα εμβολάκια, αυτό ο προηγούμενος δεν το είχε αλλάξει ποτέ με αποτέλεσμα να έχουν κολλήσει τα εμβολάκια και να μη δουλεύει το ABS! Η YAMAHA προτείνει αλλαγή της μονάδας= κόστος 1500 ευρώ =, ευτυχώς ο μηχανικός μου είναι "τσακάλι" και κατάφερε να βρει να το επισκευάσουμε, ώστε τελικά το κόστος ήταν ούτε 100 ευρώ! Το μόνο που μου είπε είναι ότι χρειάζεται που και που να ενεργοποιείται το ABS ώστε να κινούνται τα εμβολάκια καθώς και ότι κάθε 5000χλμ πρέπει να κάνω εξαέρωση! Το έχω πάρει εδώ και 3 βδομάδες το μηχανάκι μου και δε μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πλέον πρόβλημα! Αυτά τα γράφω για όποιον άλλο έχει το ίδιο πρόβλημα ή έχει ABS και θέλει να ξέρει για τη συντήρησή του! Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

marmar έγραψε:Επειδή όπως έμαθα εκ των υστέρων στην κεντρική μονάδα του ABS έχει ένα υγρό το οποίο πρέπει να αλλάζεται κάθε 10.000χλμ ή κάθε 2 χρόνια,
Αυτό πρώτη φορά το ακούω .Τα έχει αλλάξει και κανείς άλλος ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Theod »

Ούτε εγώ έχω ξανακούσει ποτέ για υγρά στην μονάδα του abs... +:Think=+::-k

Μπας και εννοούσε αλλαγή στα υγρά των φρένων και δεν κατάλαβες καλά ??? :roll:

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Περα απο τα υγρα φρενων στην μοναδα του ABS δεν εχει τιποτα αλλο.
Απλα ο μηχανικος σου ηθελε να σε εντυπωσιαση και να σου δειξει ποσο διθεν καλος μηχανικος ειναι και οτι διθεν ηθελε ολη η μοναδα αλλαγη και αυτος καταφερε να σου αλλαξει μονο τα υγρα φρενου και οτι γλυτωσες χαρη σε αυτον τα 1500ευρω που θα εδινες.

Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Λέτε να ήταν αυτό; Πάντως όταν του έκανε στην αρχή εξαέρωση, στα φρένα, το μπροστινό φρένο όταν το πατούσες ήταν "κόκκαλο" από σκληρότητα και έμενε μπλοκαρισμένος ο τροχός για πάνω από 2 ώρες, μέχρι που γυρνούσαν προφανώς τα υγρά πίσω και ξεμπλοκάριζε. Πάντως η YAMAHA πρότεινε αλλαγή γιατί το πήγαμε εκεί το μηχανάκι. Ο πίσω τροχός συνέχιζε να λειτουργεί ως συμβατικός. Δεν ξέρω τι να πω και εγώ τα έχω χαμένα, ούτε το είχα ξανακούσει αυτό, ούτε περίμενα να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Από τότε πάντως δε μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό το ABS και επίτηδες το ενεργοποιώ συχνά. Υπάρχει περίπτωση τα υγρά των φρένων, λόγω ακινησίας, να κόλλησαν τα εμβολάκια,(λόγω φυσιολογικής οξείδωσης των υγρών); Και στην εξαέρωση και στην αλλαγή υγρών ήμουν μπροστά και δεν είδα να κάνει κάτι λάθος,(με την όποια πείρα έχω ώστε να μπορώ να καταλάβω αν κάτι δε γίνεται με το σωστό τρόπο)! Πέραν αυτών όλα καλά με το "θηριάκι" μου και πολύ το ευχαριστιέμαι...! Πάντως αν κάποιος αντιμετώπισε κάποιο παρόμοιο ή άλλο πρόβλημα με το ABS ας το αναφέρει να δούμε "ακαδημαϊκά" αν όντως υπάρχει θέμα με το συγκεκριμένο σύστημα ή απλώς έτυχε σε μένα (που ίσως είναι και το πιθανότερο)...! Ευχαριστώ παιδιά που ασχοληθήκατε με το θέμα!

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από barimagas »

Και σε εμενα ετυχε σταματησε να δουλευει στον μπροστα τροχο, στον πισω μια χαρα. Το εφτιαξα στον γνωστο προς πειραια, και τωρα ξαναχαλασε παλι στον μπροστα. Παντως τρως γερη σφαλιαρα οταν ενω φρεναρεις σε γλιστερη κατηφορα εχοντας κατα νου οτι αφου εχει abs ολα καλα, ξαφνικα μπλοκαρει και κλειδωνει το τιμονι! ευτυχως αφησα την μανετα και ξαναπατησα οποτε το εσωσα κανα 2 φορες με μονο επακολουθο την αυξηση των παλμων της καρδειας, κοινως χε..μο. Πηρα τηλ μου ειπε πως μπορουμε ακομα πιο βαθεια να το ψαξουμε πριν την αντικατασταση ολοκληρης της μοναδας. Και οτι ισως κατι το μπλοκαρει κατι οπως τα led , τα xenon.

Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Άρα κάτι συμβαίνει με τη μονάδα του ABS. Εμένα μου άνοιξαν την κεντρική μονάδα και την καθάρισαν από τη "μάκα" που είχε πιάσει, έτσι μου είπαν, και με διαβεβαίωσαν ότι αν αλλάζω τα υγρά κάθε 10.000χλμ δε θα έχω ποτέ ξανά πρόβλημα! Ίδωμεν.......

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Όποιος ενδιαφέρεται (και δεν βαριέται...) μπορεί να ρίξει μια ματά στο service manual, έχει αρκετές λεπτομέρειες για την λειτουργία του abs.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα το πω απλα :mrgreen: ....οι αισθητηρες στους τροχους ειναι συνδεμενοι με την ηλεκτρουδραυλικη μοναδα του abs οπου και αυτη με τη σειρα της ειναι συνδεδεμενη με το κυκλωμα των φρενων , μολις οι αισθητηρες αντιληφθουν καποια διαφορα στους τροχους (γωνιακη ταχυτητα) , τοτε δινεται η εντολη στον εγκεφαλο του abs οπου μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα ανοιγει ,με αποτελεσμα να διοχετευει μερος απο τα υγρα των φρενων στην αντιστοιχη δαγκανα.

...αν και μιλαει για συνδυαζομενη πεδηση , δε πειραζει , η αρχη λειτουργιας του abs ειναι MIA.

Link

Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Πολύ καλό το βίντεο και κατατοπιστικό! +:Think=+::-k Πως όμως εξηγείται το γεγονός ότι ενώ δε δούλευε το ABS, το λαμπάκι στον πίνακα οργάνων δεν ήταν αναμμένο ενώ όταν άνοιγα τη μίζα έκανε κανονικά τον έλεγχο και έσβηνε ύστερα! Συγνώμη αν ρωτάω χαζομάρες αλλά υποτίθεται, ότι πρόβλημα και να συναντήσει στη λειτουργία του το σύστημα αν δε δουλεύει θα πρέπει να σε ειδοποιήσει ανάβοντας η λυχνία, έτσι; Συγνώμη που ρωτάω τόσα, αλλά ρωτώντας μαθαίνεις περισσότερα.....! Ευχαριστώ.... :idon'tknow:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Aκριβως , οπως επισης πρεπει να ηταν καταγεγραμμενο και στη μνημη ως βλαβη , ηταν ? Εσυ το ειδες ? Καποια απο αυτα που αναφερεις ή σου ειπαν προσωπικα μου φαινονται περιεργα . Το ΑBS δε χαλαει και φτιαχνει ετσι ευκολα οπως λετε...κατι αλλο παιζετε :roll:

Το μονο σωστο σχετικα που διαβασα και ισχυει ειναι οτι κανεις ποτε δε καθαριζει τα εμβολα της δαγκανας , απλα ριχνουν σπρει φρενων που δε κανει δουλεια , βλεπεις να λυσεις τη δαγκανα και να καθαρισεις τα εμβολα ειναι ενας α χρονος και δε το κανουν.Ενω στη πραγματικοτητα αυξανεις τη ποιοτητα του φρενου και τη ζωη στις τσιμουχες της δαγκανας.Για εμενα ειχαν κολλησει τα εκει εμβολα και η μοναδα του ABS δεν εχει καμια σχεση με ολο το γεγονος!!!!

Αν θες κανε κατι να μου πεις , βαλε τη μηχανη στο διπλο σταντ , αν δεν εχεις στο πλαινο και στρεψτην προς τα εσενα με το πισω τροχο στον αερα.Βαλε 1η ταχυτητα (αν ειναι στο πλαινο βαλτην απο πριν ) μεσα και ανοιξε το γκαζι καμποσο , οχι τερμα , και πες μου τι κανει το λαμπακι ?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

και ομως εχει βγει οδηγια απο την ΥΑΜΑΗΑ που λεει αλλαγη υγρων φρενων υποχρεωτικα στα μηχανακια με ABS καθε 2 χρονια γιατι υπαρχει αυτος ο κινδυνος καταστροφης της μοναδας.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα υγρα φρενων ανεκαθεν ηθελαν/θελουν αλλαγη καθε 2 χρονια εκτος εαν τα βρασουμε....οποτε παμε για αλλαγη νωριτερα :)

Άβαταρ μέλους
marmar
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2011, 19:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από marmar »

Jskf16 το έκανα και δεν έγινε τίποτα. Βέβαια δεν την "έσπασα" την πρώτη, αλλά την άνοιξα αρκετά. Θα έπρεπε να δω κάτι; +:Think=+::-k Πάντως όταν το πήρα το μηχανάκι μου είπαν ότι την είχε τη βλάβη στη μνήμη και φυσικά την έσβησαν αφού το επισκεύασαν. Για να πω την αλήθεια μου είπαν ότι καθάρισαν τα εμβολάκια από τη μάκα που είχαν χωρίς να πουν αν αναφέρονταν στις δαγκάνες ή στη μονάδα. Όμως είμαι σίγουρος, αυτό μου το είπαν, ότι άνοιξαν την κεντρική μονάδα και εκεί υπήρχε το πρόβλημα. Μηχανικός βέβαια δεν είμαι, (θα το έχετε καταλάβει ήδη, χα, χα) και οι γνώσεις μου σε αυτό τον τομέα χτίζονται κάθε μέρα και περισσότερο...και χάριν των δικών σας συμβουλών και απόψεων! Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Βεβαια επρεπε , απο τη στιγμη που οι τροχοι εχουν διαφορα ταχυτητας , η ενδειξη του abs επρεπε να αναψει!! Μηπως εχεις καψει καμια ασφαλεια του abs ....για τσεκαρε το παλι!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης