Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από Theod »

Νομίζω ότι ο Αλκίνοος έχει δίκιο...Δεν είναι δυνατόν να σπάσουν μπότες από την δύναμη του φρεναρίσματος.
Ή υπήρξε κάποια εξαιρετικά σπάνια αστοχία υλικού ή έσπασαν από αυτό που ακολούθησε το φρενάρισμα...

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από Vallinor »

Και εμενα μου φαινεται αρκετα λογικα το να μην ειναι εφικτο να σπασουν οι μποτες απο το αυτου καθεαυτου φρεναρισμα..... Βεβαια δεν γνωριζω πολλα αλλα η δικη μου λογικη αυτο λεει
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από ghost »

καλααααα μαλλον εγω και αλλοι 10 συν τους 2 γαλλους μηχανικους που ειχαν ερθει απο εξω δεν ειδαν καλα,
το μπαμ θα μας πειραξε οπως και τα πρωτα φαζερ 2004 που εκοβαν της βιδες πλαισιου απο κραδασμους λογω κινητηρα...............................και αλλα πολλα.................τελος παντων :/abwave::)
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από alkinoos »

Μιλας για 2 εντελως διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους που δεν εχουν κ καμια σχεση.
Κ επειδη η μηχανικοι ηταν Γαλλοι θα επρεπε να μου λεει κατι?
Αν ηταν Αλβανοι οι Πολωνοι θα ειχαν βγαλει διαφορετικο συμπερασμα???
Δηλαδη αυτοι οι Γαλλοι ηρθαν κ τι ειπαν? Εβγαλαν καποιο συμπερασμα για το θεμα η απλα κατεγραψαν το γεγονος, εβγαλαν 5-10 φωτογραφιες κ εφυγαν? Γιατι συνηθως αυτο κανουν.
Εσυ τι ακριβως εκανες στην παρεα τους?
Εισαι μηχανικος, δουλευεις σε καποιο συνεργειο, εχεις δικο σου συνεργειο, εισαι το παιδι που τους εφερε τους καφεδες , εισαι ο μεταφραστης??? Τι ακριβως?
Απλα πεταξες "2 γαλλοι κ 10 ατομα" κ περιμενεις τα λογια σου να εχουν βαρυνουσα σημασια??? Γιατι? Επειδη απλα το λες εσυ?
Εγω επιμενω πως αυτο που λες δε γινεται για κανεναν λογο. Απλη φυσικη 1ης λυκειου ειναι.Τιποτα περισσοτερο.

Κ κατι ακομα επισης.
Επειδη τα δικα σου τα ματια ειδαν καποιες κομμενες βιδες σε καποιο πλαισιο κατασκευης του 2004 πρεπει να γινει κανονας για ολους τους υπολοιπους κ να μην αγοραζουν μοντελα του 2004???
Μηπως το επιχειρημα σου δεν εχει λογικη???

Εδω ολοκληρη SUZUKI που αποδεδειγμενα τα gsxr της κοβουν πλαισια κ οχι απλα βιδες, ουτε τα απεσυρε ουτε καν ανακλιση δεν εκανε κ επειδη 10 ατομα 2 Γαλλοι κ εσυ ειδατε δυο μποτες κομμενες σε πεσμενη μηχανη βγαλατε πορισμα???
Μαλλον εισαι λιγο υπερβολικος.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Κύριοι αν θέλετε μπορείτε να παραθέτετε τα επιχειρήματά σας περί μηχανικής, φυσικής και ό,τι άλλο για όσες σελίδες θέλετε. Μόνο μην καταλήξουμε σε προσωπική αντιπαράθεση του στύλ ''εγώ πατάω ένα κουμπάκι και αυτόματα μου γίνεται μεγαλύτερη από τη δική σου''. Είναι κρίμα για το θέμα που από μόνο του είναι αστέρι... :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από Tigrisss »

οι μποτες (πληθυντικός) στραβωσαν απο φρεναρισμα? και μαλιστα σε μηχανακι χωρις upside down...
δηλαδη αν επεφτε σε λακουβα τι θα γινοταν? αν ειναι δυνατον.....

εμενα πιο πολυ ελληνικη κομπινα μου μυριζει παρα αστοχια υλικού, πόσο μαλλον τοσο δυνατο φρεναρισμα. Aσε που σε φρεναρισμα πανικου χωρις ABS απλά πεφτεις....
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από tsaves »

για να ειμαι ειλικρινης δεν διαβασα ολο το post γιατι βαρεθηκα,εδω στα χανια βαλαμε δαγκανα τετοια σε ενα φαζερ
κ επιανε η κατω βιδα της δαγκανας κανονικα κ φτιαξαμε ενα ανταπτορα μονο για να πιασει η πανω βιδα...
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από JokeR »

μιας και ανεβαινει καποια αλογα η μηχανη μου μπηκα στο τρυπακι για μια ωραια αναβαθμηση φρενων πηρα σημερα κατι προσφορες οπου μαρεσαν.... λοιπον εχουμε και λεμε....

δαγκανες s2/tdm
βασεις για να μπουνε οι δαγανες στο s1
σωλινακια υψηλης χειροποιητα μονο μπροστα
τοποθετηση και υγρα ολα μαζι 210 ευρα απλα ψαχνομαι και για καλητερη τρομπα αλλα δε ξερω τι να κανω

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από pilotos7 »

Τρομπα απο r1 βαλε κανα 50 ευρω εχει μεταχειρισμενη.
Η τρομπα φρενου απο το r1 εχει ιδια μανετα με το fazer 600 ή πρεπει να αλλαξω μανετα;Ρωταω γιατι εχω αγορασει ρυθμιζομενες μανετες για το S2 και δεν ξερω αν κανουν.

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από JokeR »

απο ποιο ρ1 κοιταζω?

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από pilotos7 »

Νομιζω 03-04.
Ξερει καποιος αν τα fz1-fz6-r1 εχουν ιδιες μανετες?Και αν ναι ποιας χρονολογιας μοντελα?Βασικα του φρενου με ενδιαφερει.

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Δαγκανες απο S2 σε fazer 04-06

Δημοσίευση από leras »

r1 03 τρομπα φοραω εγω σε 600αρι
απ οτι ξερω οι μανετες δεν ειναι ιδιες
killed by death !!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες