Αμορτισερ R6 σε fazer???

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
Απάντηση
alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

Το εχει κανει κανεις? Το εχει ψαξει κανεις? Μου ηρθε φλασια πριν λιγο! Εχω καπου ενα πεταμενο αμορτισερ απο ρ6 του 2002-2003 με μονο μια ωρα λειτουργια. Το μηχανακι ετρεξε σε αγωνες κ αλλαχτηκε απο την αρχη το αμορτισερ. Ειχα σκοπο να το εβγαζα στο σφυρι σημερα αλλα ξαφνικα μου ηρθε η φλασια! Λογικα πρεπει να μπαινει! σωστα? δε το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει καμια γνωμη???

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από Saridakis »

αλκινοε...
το ξερω οτι εχεις τρελαθει να το κανεις πιο ωραιο πιο μουρατο και πιο καλο απο το δικο μου...

αλλα δε θα το κανεις...!!!

αλλαξε πλευρο.... :p

kir
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 23:14
Model: -
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από kir »

Θα σε απογοητεύσω αλλά δεν νομιζω και να καταφέρεις να το περάσεις να κερδίσεις τίποτα. Πούλα το αμορτισέρ και βάλε κάτι Aftermarket

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από jskf16 »

ξερω οτι δε μπαινει....αλλη διαδρομη αλλο μηκος :)

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

Saridaki ξερουμε κ οι δυο οτι απλα δε σε βλεπω μπροστα μου. Δεν υπαρχεις φιλε μου. Βαλε κανα κοκκινο τιμονι κ κανα κιτρινο αυτοκολητο κανα λαμπακι να αναβοσβηνει κ μετα τα ξαναλεμε!
Δεν θα βαλω αφτερμαρκετ αμορτισερ αν δεν ειμαι σιγουρος για την γεωμετρια της μηχανης.
Γιαννη, για αυτο ακριβως το λογο (αλλη διαδρομη κ αλλο μηκος) ρωταω. Για την εφαρμογη που το θελω μπορει κ να κατσει κουτι. Μη ξεχνας οτι ηδη ειμαι 3 ποντους πιο χαμηλα μπροστα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από jskf16 »

....κοιτα με τους 3 εισαι πολυ οριακα...θες λιγο ακομα...αλλα αφου το εχεις εκει, παιξε μια και δοκιμασε :D

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από Saridakis »

alkinoos έγραψε:Saridaki ξερουμε κ οι δυο οτι απλα δε σε βλεπω μπροστα μου. Δεν υπαρχεις φιλε μου. Βαλε κανα κοκκινο τιμονι κ κανα κιτρινο αυτοκολητο κανα λαμπακι να αναβοσβηνει κ μετα τα ξαναλεμε!
Δεν θα βαλω αφτερμαρκετ αμορτισερ αν δεν ειμαι σιγουρος για την γεωμετρια της μηχανης.
Γιαννη, για αυτο ακριβως το λογο (αλλη διαδρομη κ αλλο μηκος) ρωταω. Για την εφαρμογη που το θελω μπορει κ να κατσει κουτι. Μη ξεχνας οτι ηδη ειμαι 3 ποντους πιο χαμηλα μπροστα.

ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΤΑ ΟΛΙΝΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΔΙΝΟΥΝ 3.5 αλογα....

Κοκκινο τιμονι φιλε με μπερδευεις με αλλον....μια χαρα ασημι εχω...

τα φωτακια ξερεις για τι ειναι...

οταν ειμαι μπροστα να με βλεπεις καλαα...... :{}\ :{}\ :{}\


Καλα γιατι δε βαζει το ολινς που πουλαει ο αλλος?
θες ντε κ καλα να υψωσεις το κωλο?
www.fz6-forum.com

καποιοι εχουν βαλει απο ρ1 αλκινοε...

τωρα πως...πιστευω ξερεις καλυτερα εσυ...

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

Μωρη δασκαλα με τα χρυσα μαλια, μωρη Αλικη, βρε απαραδεκτε με το ασημι τιμονι, εδω κοιταμε πως θα κατεβασουμε το κωλο περιπου 1,5 ποντο κ εσυ μου λες να τον ψηλωσω??? χαχαχαχα!!! Τι εισαι εσυ ρε!!! Το αμορτισερακι το ειδα που μου εβαλες ρε, αλλα δε μου κανει. Δεν εχει ρυθμιση υψους. 250 ειναι πολλα για την δουλεια που το θελω. Με τοσα λεφτα κανω ενα revalving στο μαμησιο βαζω κ μερικα χιλιοστα πιο κοντο WP ελατηριο κ ειμαι αρχοντας. Το θεμα ειναι πως θα γλιτωσω λεφτα. Ξερεις οτι δεν ειμαι τσιγκουνης στις μηχανες μου αλλα αν ειναι να μου παει οσο ενα ρ1 κ να ειναι χαρβαλο σα το δικο σου... Αστα να πανε καλυτερα!

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από Saridakis »

ναι αλλα ολινς με λιγοτερο απο 250 και ειδικα με τη ρυθμιση υψους ..δυσκολο...


τα καβασακια στο 636 εχει ρυθμιση ...

εσυ που εισαι πατεντιαρης , κοιτα αν μπορεις να το βαλεις..

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

του 636 δε μου αρεσει το βαρελακη του. Πεταει σα τσουτσα. Κατσε να ερθει η ωρα κ θα δω τι θα κανω. Ο καιρος γαρ εγγυς!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από jskf16 »

πωωωωωω και που να γινεις 60χρονων :mrgreen: ..κ@λογερος :lol: :lol: ...μες την περιεργειααα :twisted: :lol:

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

Τελικα μπαινει. Οσο για το υψος των μπροστινων αν κ ειναι πιο κοντα απο τα μαμα καλαμια, εκανα τοσο καλη δουλεια με τις τιμονοπλακες που το υψος εχεις επηρεαστει ελαχιστα μπροστα. Ολα βαινουν καλος εως τωρα. Ειμαι παρα πολυ κοντα στο τελειωμα.

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

το εβαλα σημερα. το μονο που χρειαζεται ειναι ενα ελαφρυ κοψιματακι στο πλαστικο κατω απο την σελα για να χωρεσει το βαρελακι του αζωτου κ αντικατασταση του επαν σινεμπλοκ με αυτο του fazer γιατι το ρ6 εχει διαφορετικη διαμετρο βιδας. Το κατω μερος ειναι ακριβως ιδιο κ δεν χρειαζεται καμια απολυτος μετατροπη.

alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Αμορτισερ R6 σε fazer???

Δημοσίευση από alkinoos »

Σορρυ που δεν ενημερωσα πιο πριν. Ελαβα ενα πμ απο τον kivraz οπου κ απαντησα τα εξης.

Το αμορτισερ δουλευει. Το ελατηριο του ρ6 ειναι πολυ μαλακο για τα φαζερ.
Στο ρ6 εχει υπομοχλια που πολλαπλασιαζουν ουσιαστικα την σκληροτητα του ελατηριου βαση της τριγωνομετρια τους κ τα σημεια στηριξεις. Στο φαζερ το αμορτισερ εδραζεται απευθειας πανω στο ψαλιδι κ δεν εχει καποια υποβοηθηση. Αυτο σημαινει οτι το ελατηριο του φαζερ ειναι απο κατασκευης του πολυ πιο σκληρο αποτι του ρ6. Αν δε το αλλαξεις η μηχανη χαμηλωνει πολυ στο πισω μερος κ γινεται βαρκα.
Ουσιαστικα κανεις δουλεια με το αμορτισερ του ρ6 συνδιασμενω με το ελατηριο του φαζερ.
Ακομα κ με το μαμα ελατηριο γινεται δουλεια αλλα δεν κερδιζεις κατι, απλα εχεις μια μαμα αναρτιση ρυθμιζομενη. Αν ομως δωσεις αλλα 100-120 ευρω κ αγορασεις ενα καλο ελατηριακη wp ohlins hyperpro κλπ τοτε θα εισαι κομπλε.
Δε θελει καμια πατεντα για να μπει. Απλα λιγο προσεκτικο κοψιμο του μαμησιου undertail ετσι ωστε να γινει χωρος για το δοχειο του αμορτισερ κ ανοιγμα της διαμετρου της τρυπας του επανω πυρου.
Με ενα απλο τρυπανι το εκανα εγω.Δεν ειναι τιποτα.

Επισης να συμπληρωσω οτι το μηκος των αμορτισερ ειναι ιδιο κ δεν χανει καθολου υψος η μηχανη.
Ενα αλλο που διαπιστωσα στη μαμησια αναρτιση ειναι οτι εαν λυθει το αμορτισερ κ μεινει το κατω στελεχος ελευθερο μπορει να κοντινη κανα δυο χιλιοστα κ να χαμηλωσει ο κωλος της μηχανης κανα ποντο με σκοπο την επιθυμιτη ρυθμιση του sag της αναρτισης σε περιπτωση που εχει χαμηλωσει κ μπροστα. Το εψαξα για την δικια μου περιπτωση που εχω αλλαξη τα μπροστινα με αναποδα.
Στου ρ6 δε μπορει να γινει αυτο το τορνιρσμα γιατι το κατω στελεχος του αμορτισερ ενσωματωνει το ρυθμιστικο της αποσβεσης. Συνεπως καταληξα στο οτι αν θελω να δουλεψω το πισω αμορτισερ του ρ6 πρεπει Α) η να αλλαξω ελατηριο με αφτερμαρκετ για fazer το οποιο για το δικο μου μηχανακι το χρειαζομαι κ 1-2 χιλιοστα πιο κοντο η Β) να βαλω απευθειας το ελατηριο του fazer στο αμορτισερ του r6, εαν φυσικα το επιτρεπει η κατασταση του κ τα χιλιομετρα του.

Δε ξερω τι κανουν στα ξενα φορουμ μιας κ δεν πολυψαχνομαι αλλα αν εχει βρει κανεις κατι, ας κανει το κοπο να βαλει κανα link στο εδω ποστ ωστε να υπαρχει μια πιο συγκεκριμενη εικονα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης