Έσπασε το αμορτισερ

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sotiris_geo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 26 Ιουν 2013, 17:51
Επικοινωνία:

Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από sotiris_geo »

Καλημέρα στην παρέα,
Χθες ήμουν 2καβαλος και φορτωμένος με σαμαρια και tankbag.Ημουν στην Πειραιώς και έπεσα σε μια λακκούβα και αφού σιχτηρισα δεν έδωσα σημασία και προχώρησα.Φτανω σπιτι παρκάρω και μετα απο ενα μισάωρο πάω να πάρω τη μηχανή και πρόσεξα ότι είχαν στάξει λάδια στην πίσω αριστερά πλευρά.Πλεον η ανάρτηση τερματίζει με το παραμικρό.Γενικά είμαι 115 κιλά και η μηχανή φορτώνεται συχνά.Εαν πάω σε κάποια ανάρτηση του εμπορίου θα μπορεί να αντέξει το βάρος και να το διαχειριστεί καλύτερα από την εργοστασιακη?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από jskf16 »

Η αναρτηση του εμποριου (απο τις γνωστες) θα ειναι μακραν καλυτερη ποιοτικα και οικονομικα !!! Πηγαινε αλλαξε την και δε θα το μετανιωσεις μη το σκεφτεσαι ιδιαιτερα αν κρατησεις τη μηχανη.Και καινουργια μηχανη να επαιρνα το πρωτο που θα αλλαζα θα ηταν οι αναρτησεις για εμενα , εσυ αργησες :mrgreen: :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
sotiris_geo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 26 Ιουν 2013, 17:51
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από sotiris_geo »

Τη μηχανή την αγόρασα πριν 2 μήνες και επειδή με την κοπέλα μου μας αρέσει πολύ να ταξιδεύουμε (είχα παλιότερα fazer).Απλα σκέφτομαι πως μπορεί να ανταπεξέλθει στο θέμα βάρους λογο ότι είμαι 115 κιλά και 60 η κοπέλα μου συν σαμαρια κτλπ.Επειδή γενικά τα οικονομικά μου δεν είναι πολυ καλα έχω βρει ένα μεταχειρισμένο ohlins στα 150€.Λετε να αξίζει τον κόπο η να πάω απευθείας σε καινούριο?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από jskf16 »

Το οhlins ειναι ohlins , oσα χλμ και να εχει κανει αναγκαστικα θα το πας για σερβις (αυτο ειναι το καλο του) οποτε στα 150 πρεπει να βαλεις + κατι ακομα για το σερβις του.Απο την αλλη αυτο που εχεις βρει ξερεις αν κανει για τα κιλα σου? :roll:
Αν οχι πας σε ενα καινουργιο και το παραγγελνεις με τις παραμετρους που αναφερεις εδω ωστε να σε καλυψει σε ολο το πακετο μονος , διπλος , εξτρα φορτια....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αρχικα βρισκεις μτχ μαμα αναρτηση με 100 130ε. Για μενα δν αξιζει..αρα πας σε αφτερμαρκετ.

Αν βρηκες μτχ ολινς με 150ε... Αν την παρεις κανε της ενα σερβις (αλλα 100 120ε). Γενικα θα ειναι λεφτα που θα τα ευχαριστηθεις. Προσωπικα εβαλα ελατηρια εμπρος ολινς κ πισω αμορτισερ ολινς κ πραγματικα ηταν τα καλυτερα λεφτα που πεταξα. Το πισω το πηρα καινουριο με ελατηριο για 100+ κιλα, ειμαι 105 . Αλλα ταξιδευω με στολες κλπ η φορτωμενος ή δικαβαλος..
Γενικα η μαμα αναρτηση ειναι για πεταμα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
sotiris_geo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 26 Ιουν 2013, 17:51
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από sotiris_geo »

Καλησπερα,
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις πληροφοριες!Εφοσον ηρθαν ετσι τα πραγματα πλεον κοιταζω μονο σε αφτερμαρκετ λυσεις.Μιλησα με τον Σπιλιωτη και μου προτεινε την Emc την οποια θα την κανουμε παραγγελια για τα κιλα μου (ειμαι 115 και ταξιδευω 2καβαλος και μες αποσκευες) με υδραυλικη ρυθμιση του ελατηριου στα 560 ευρω!Στο σαιτ του ομως και γενικα στα σαιτ με αναρτησεις (wilbers hyperpro emc) ειδα εναν αλλο τυπο αμορτισερ ο οποιος βγαινει στα 400 ευρω αλλα λογικα εχει ρυθμιση οπως η εργοστασιακη με κλειδι.Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο;Γενικα τη μηχανη δεν την κινηγαω πολυ ουτε πισταμ μπαινω ουτε ξυνω μαρσπιεδες.πιο πολυ με ενδιαφερει να μπορω να ταξιδευω φορτωμενος με ασφαλεια!

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από pilotos7 »

Την απλη βαλε φιλε μου ασε τα πολλα μπιχλιμπιδια δεν σου χρειαζονται

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικά , πίσω φοράω την απλή (ρύθμιση σκληρότητας με το κλειδί και ρύθμιση rebound με το χέρι).

τα υπόλοιπα είναι ανάλογα την τσέπη, την ευκαιρία που βρήκες και την ΧΡΗΣΗ που θα κάνεις.
ως χρήση εννοώ.. αν κάνεις φουλ ταξίδια δικάβαλος και τριβάλιτσος, τότε ίσως να χρειαζόσουν με τα επιπλέον μπιχλιμπιδια. ο λόγος; οτι ταξιδεύεις φουλ φορτωμένος , όταν φτάσεις στον προορισμό ξεφορτώνεις και απλά καβαλάς δικάβαλος. οπότε ίσως ήθελες ευκολία στην ρύθμιση.


εάν σε είχε βολέψει το μαμα αμορτισέρ, ένα απλό αφτερμαρκετ θα είναι η μέρα με την νύχτα.

τώρα σε αγορά μεταχειρισμένου, αν το βρεις σε καλή κατάσταση υπολογίζεις και το σέρβις που θα του κανεις (ο προηγούμενος μπορεί να το είχε 100.000χλμ ) δηλαδή 100-150ε -> 150 αγορά , 150€ σερβις = 300αρα συν τοποθέτηση.

με 350-450-500-600 βρίσκεις καινούριο και λογικά τοποθετημένο... its up to you!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από jskf16 »

Η υδραυλικη υποβοηση ειδικα οταν υπαρχει ειναι πολυ must σε σχεση με το γαντζοκλειδο! Ρυθμιζει ακριβως οσο θες ανα πασα ωρα.Εισαι φορτωμενος , φτανεις στο προορισμο ξεφορτωνεις ...2 κλικ λεμε τωρα εισαι ετοιμος στο φτερο για να συνεχισεις .Ειναι τρομερα λειτουργικο και χρησιμο για εμενα.

Μια χαρα emc , μια χαρα τα λεφτα χτυπα την και στην συνεχεια μη ξεχασεις το μπροστινο προσπαθησε και αυτο να το κοιταξεις μολις μπορεσεις!

Άβαταρ μέλους
sotiris_geo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 26 Ιουν 2013, 17:51
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από sotiris_geo »

Καλημερα,
Τελικα είμαι αναμεσα σε EMC και Ohlins χωρις υδραυλικη προφορτιση μιας και δεν το ειχα υπολογισει αυτο το εξοδο με κοστος 560 και 550 αντοιστιχα!Με το μαμα αμορτισερ δεν ειχα θεμα να το ρυθμιζω με το κλειδακι του οποτε με ειχε βολεψει!Βεβαια μιλησα και με τον αντιπροσωπο της wilbers και μου ειπε οτι η αναρτηση γινεται ακριβως στα μετρα μου συμπληρωνοντας μια φορμα αναλογα τη χρηση που κανω και με υδραυλικη προφορτιση εβγαινε στα 740 ευρω!Μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα με το θεμα της παραμετροποιησης αλλα τα χρηματα ειναι πολλα!

Άβαταρ μέλους
sotiris_geo
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 26 Ιουν 2013, 17:51
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από sotiris_geo »

Τελικα κατέξησα σε Ohlins την απλη χωρις υδραυλικες ρυθμισεις μιας και το κοστος ανεβαινε!Την περιμενω αυριο να μου ερθει μιας και μενω επαρχεια και παω απευθειας για τοποθετιση.Επομενη αναβαθμιση το μπροστινο αλλα πιο μετα να μαζεψω κανενα ψιλο :D :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από SoR_gr »

+:Applause=+:=D>
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Έσπασε το αμορτισερ

Δημοσίευση από ilias »

Κ Λίγο δίαιτα γιατί έχουμε λιτότητα..τι 115 κιλά ////δίαιτα φιλεεεεεεε
.....


Ακούς εκεί.....το σπάσε το ελατήριο.
.



+:Dancing=+:\:D/ :{} +:Boo hoo!=+::-({|=
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες