περι μπροστινου

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

περι μπροστινου

Δημοσίευση από JokeR »

εχω διαβασει πολλα πραγματα μεσα εδω ρωταω συνεχεια εχω φτασει σε σημειο να τραβαω τα βυζια μου και γενικα δε ξερω τι να κανω... περασα σημερα απο yamaha της περιοχης (ονοματα δε λεμε) να παρω μια προσφορα για service μπροστινου το κοιταξε ο μηχανικος μου λεει καταρχας θες ρουλεμαν, λαδια μπροστινου μπορει και ελατηρια (ειναι αγρατζουνιστα τα παξιμαδια απο τα καλαμια, που μου λεει πως μπορει να μην εχουνε αλλαχτει ποτε) του λεω ωραια πες μου τιμες και του λεω με ohlins ελατηρια και λαδια και μου λεει...
145 ελατηρια
30 λαδια
ρουλεμαν 80
τσιμουχιες ξυστρες 80
εργασια 60 + φπα = 409
εχω καποιες αποριες:

1) διαβαζω εδω ολοι πως βαζουνε κωνικα ρουλεμαν...
εδω οι αποψεις δυηστανται.... του λεω του μηχανικου θελω κωνικα ρουλεμαν και μου απανταει ΓΙΑΤΙ???? εχουνε σταματησει να τα βαζουνε στις μηχανες απο το 2000" ρωταω και κολλητο φιλο μηχανικο (στη piaggio) και μου λεει και αυτος το ιδιο του τυπου αν βαλω τα κανονικα ρουλεμαν γτ θα μου βαρινει το τιμονι και τρωνε σκαλωματα μου λεει
διαβαζω εδω ολοι ειναι υπερ των κωνικων... για πιο λογο???? μια σαφεστατη απαντηση θελω να ακουσω απο ατομα που εχουνε δοκιμασει κανικα και κωνικα ρουλεμαν

οταν αλλαξω ρουλεμαν πρεπει να παρω και τσιμουχιες η βαζω τις υπαρχουσες? απο εκει και περα αμα πρεπει να παρω βαζω τις γνησιες η πουλανε και οι εταιριες που παραγουνε τα ρουλεμαν (καλη ωρα τα skf που εχω δει)

2) τα λαδια του μπροστηνου αλλοι μου λενε 5αρι αλλοι 10αρι και αλλοι 15 αρι λαδακι στο πιρουνι.... ζυγιζω 100 κιλα χωρις εξοπλισμο εαν παιζει ρολο....

3)ελατηρια ολοι λενε ohlins και διαβαζα στο φορουμ πως τα προτειμουνε οι παραπανω λογο της διαφημησης και γενικα λανσαριστηκαν πολυ καλα στην ελλαδα διαβαζω πως υπαρχουνε κιαλλες μαρκες οπως wilbers matris wp κτλ κτλ τι παραπανω προσφερουνε τα ohlins απο τις αλλες επωνυμες εταιριες, για τα matris εχω ακουσει τα χειροτερα

4) τσιμουχιες ξυστρες καθε φορα που θα αλλαζω λαδια θα πρεπει να αλλαζονται αυτα???

5)σωλινακια υψηλης πιεσης αξιζει μια τετοια μετατροπη??? γενικα απο τα φρενα μου δεν ειμαι ικανοποιημενος ειδικα τα μπροστα...


και κατι ασχετο που παρατηρησα σημερα που επλυνα τη μηχανη....καταρχας να πω, οδηγαγα εθνικη και χρειαστηκε να κοψω πολυ αποταμα ταχυτητα απο τα 180 σε 0 χλμ, και μου ηρθε μια εντονη μυρωδια τρυμενου σιδερου, σταματησα στην ακρη να δω τα φρενα και να ριξω μια ματια στα μεταλικα μερη μπας και ειχε προκληθει καποια ζημια... δεν ειχε τπτ οποτε σηνεχισα το δρομο μου και σημερα λοιπον παρατηρησα εχει που ειναι η δισκοπλακα (μπροστα) στη μια δισκοπλακα πως ειχε τρυφτει σε σημειο οπου δε παταει στο τακακι, μπορει καποιος να διευκρινησει απο τι μπορει να προκληθηκε???

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από Solomon »

Α ρε ψηλε,δε τα βλέπες όταν το παιρνες να λακισεις!
Πάμε λεπον
1)τα κωνικα είναι ένα μεγάλο θέμα. Υποτίθεται κ ισχύει κιόλα ότι έχουν αυξημένη διάρκεια ζωής. Παίζει να βαραίνει ελαφρώς το τιμόνι αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.τα μαμα έχουν πχ διάρκεια ζωής(φυσιολογικής χρήσεως,όχι σουζιδια κ πεζοδρόμια αβερτα)50.000χλμ,τα κωνικα 80.000,δε ξέρω αν είσαι τόσο χιλιομετροφαγος που αξίζει να ψαχνεσαι κ να προβληματίζεται.έτσι κ αλλιώς στις 50.000όλο κ κάτι άλλο θα χρειαστει κ πιθανώς να τα ξαναλαξεις
2,3,4,5)ναι από τη στιγμή που βάζεις χέρι στο μπροστινό τα αλλάζεις ολα,τσιμουχες ξυστρες λαδακια ελατήρια.για ελατήρια βάλε κάτι που το χουν δουλέψει αρκετοί κ θα σαι σίγουρος ότι είναι οκ,κοινώς ohlins.εκτός κι αν έχεις χρήμα για πειραματισμούς. Ιξωδες ψαξου λίγο,αλλά μην ξεφυγεις πολυ από τις προδιαγραφές της γιαμαχα αν θες all round χαρακτήρα.
Αυτα τα ολίγα από μένα,προσωπική γνώμη πάντα.ας πούνε κ τα παιδιά γνωμες κ αποφασίζεις

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από leras »

ειχα αλλαξει ρουλεμαν με μαμα
στα 20000 τα ξεφτυλισε ξανα
εδω και 30000 χλμ φοραω κωνικα κοyo
το μηχανακι μεχρι και εντουροδιαδρομη εχει κανει
και απο λακουβες τις σημαδευω!!!! :D
προβλημα δεν ειχα

ασε που θα κατεβεις ρετσινα (πειραια) και θα τα παρεις μονος σου με κανα 20-30 ευρο

τωρα για τις τιμες που αναφερεις αν ψαχτεις τουλαχιστον στα ανταλακτικα θα βρεις ποιο φθηνα πιστευω

δεν περνας και απο τον Σταματη για μια δευτερη γνωμη-προσφορα??
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από JokeR »

οταν λες σταματη??? ποιον απο ολους?

στο πειραια βρηκα εναν βρισκω τα skf 16+14=30 € τα ρουλεμαν(δε λεω οδο για να μην ειναι διαφημηστικος λογος διαγραφη ποστ)
οταν θα βγαλω τα ρουλεμαν υπαρχουνε τσιμουχιες που πρεπει να παρω? παιρνω απο yamaha η skf απο εκει που θα παρω τα ρουλεμαν?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τρί 30 Απρ 2013, 15:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μην κανετε αμεσες παραθεσεις!!!!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από leras »

http://www.koyo.gr/default.asp?V_DOC_ID=2004

Σταματης Καραμανωλης
Αντιπροσωπευτικο συνεργειο Yamaha
Νοταρα 65 Πειραιας
2104175780

πηγαινε μια βολτα οταν εχεις καιρο

το σιγουρο ειναι οτι δεν θα σε δαγκωσει :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από JokeR »

αυτος ειναι ο μαστορας της λεσχης σωστα? εχω διαβασει πως κανει εκπτωση σε μελη της λεσχης με την επιδηξη της καρτας μονο που εγω δεν εχω γινει ακομα μελος της λεσχης οποτε δεν εχω καρτα της λεσχης

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από Jericho »

Γίνε μέλος :P

Όσο για τις τσιμούχες, υπάρχει κωδικός με τσιμούχα και κωδικός χωρίς τσιμούχα. Διάλεξε το κάτω με τσιμούχα και αν γρασσαριστούν σωστά και όμορφα, δε θα χεις θέμα.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από FotisFz1 »

πολυ τσιμπημενες οι τιμες που σου εδωσε
ακου 30 ευρω τα λαδια??
τι θα βαλει μεσα χρυσαφι??
1 λιτρο λαδι παιρνει κ το πιο ακριβο δεν κανει πανω απο 12 €

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από JokeR »

και ης σημερον ημερα η μηχανη αφηχθη εξω απο ενα μαγαζι της περιβοητης YAMAHA (ιερο το ονομα της κυριε) να αλλαχτουνε τα ποδια της τα μπροστινα για να μπορει και παλι να περπατησει ξανα χωρις κρακα κρουκα απο τη δημιουργια του διαβολου σκουρια και κακοσηντηρηση του προηγουμενου ιδιοκτητη.... διαβαστηκαν λοιπον τα ιερα λογια του θεου μηχανηκου Σταματη Καραμανωλη και υποθηκαν οι λεξεις OHLINS springs 08711-85, ohlins forkoil 10w, τσιμουχιες ξυστρες YAMAHA KOYO κωνικα ρουλεμαν και μετα φωναξε δυνατα ΓΡΑΣΟο0ο0ο0ο0ο....

η τιμη παντως ητανε θεϊκη απο αλλον πλαντητη με αυτα που ειχα ακουσει απο καποιους αλλους

τεσπα αρκετα σας επριξα περι θεους και διαβολους..... ο μαστορας εκανε θεϊκη δουλεια τοποθετηθηκαν αψογα τα πραγματα η μηχανη στριβη σα διαολος <>1 <>1 <>1 (ασχετα εαν δεν εχω λαστοιχα :{}\/? αλλα στριβει...) τον συστηνω για ολους παιδια.... συντομα θα ξαναπαω και για βαλβιδες....

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από lefteris489 »

χχαχαχα...γειά σου ρε Sonid με τις περιγραφές και τις "προσευχές" σου :/abwave::)
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: περι μπροστινου

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Όταν αγόρασα κ εγώ το μηχανάκι ήθελε ρουλεμάν.
Μία φορά αγόρασα τα εργοστασιακά 60ευρώ μάλιστα αλλά για κάποιο λόγο είχε ακόμα κενά το τιμόνι όσο κ να το πέδεψα. Ένα άκυρο πρωινό βγαίνω από τον οαεδ της θεσσαλονίκης και ακριβώς απέναντι είναι ένας παππούλης που πουλάει ρουλεμάν! 4 ευρώ το πάνω 5 το κάτω ή το αντίθετο, κωνικά ήταν. η πλάκα νομίζω έκατσε ελαφρώς πιο ψηλά αλλά όλα βίδωσαν κανονικά.
Τσίκλι νταν Fazerara

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες