ελατηρια ohlins

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

σιγουρα θα εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα θα ηθελα μια αποψη... ελατηρια ohlins μπροστα. εχει βαλει κανεις?? μερικες αποψεις για το αν αξιζει μια τετοια αλλαγη και τι συμπερασματα ειχατε!
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από Vallinor »

Εχει χιλιοσυζητηθει αυτο το θεμα... Απο προσωπικη εμπειρεια ειναι η καλυτερη επενδυση που εκανα πανω στην μηχανη μου.... Κοστος 170 περιπου μαζι με περαστικα και με λαδια.... Θα δεις τρομερη αλλαγη στο φρεναρισμα στις λακουβες και στις στροφες :)
Live for nothing or die for something??

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

πρεπει να ναι πιο σφιχτα δηλαδη...? θελω να πω, στα φρενα θα ηθελα λιγοτερο βυθισμα,στις στροφες πιο στιβαρο το μπροστινο. δεν ειναι πολλα τα λεφτα που χρειαζονται(τα βρηκα ολα με λαδια ohlins 150 περιπου) οποτε το σκεφτομαι ζεστα. εσυ ενιωσες μεγαλη διαφορα???? αν μου κανεις μια μικρη αναλυση στο τι εντωπισες θα βοηθουσες πολυ!!!!! :roll:
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από delrules »

Κανε ενα search στο forum και θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Με 2 λογια να σου πω πως τα εχω βαλει πριν 2-3 χρονια με 160 euros (καπου εκει πρεπει να ειναι και σημερα) και ναι σιγουρα αξιζει.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από Vallinor »

Σκληρυνε λιγο ολο το μπροστινο... βεβαια αυτο εξαρταται και απο το ποσο παχια θα ειναι τα λαδια που θα βαλεις. Βυθιζεται λιγοτερο στο φρεναρισμα αλλα το σημαντικο ειναι πως εχει πολυ καλυτερη επαναφορα. Στις στροφες ειναι πιο σταθερο και μπορεις να το "ζυγισεις " καλυτερα μεσα στην στροφη... Αν χρειαζεσαι κατι αλλο πες μου
Live for nothing or die for something??

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

delrules πατριωτη...ημουν θεσ/νικη τωρα τελευταια στα πατρια εδαφη... πρεπει να ομολογησω οτι οι δρομοι μας με καναν να χεστ. πανω μου!! προσεχετε εκει γτ κ ο περιφερειακος ακομα εχει τα χαλια του!!εψαξα στο φορουμ απλα ηθελα μερικες ολοκληρωμενες αποψεις για το θεμα. να χω μαζεμενες καποιες εντυπωσεις απο οσους εχουν βαλει για να κινηθω κ αναλογος. οχι οτι αυτες θα ναι ο καταλυτης στην αποφαση, αλλα θεωρω απαραιτητο να παρω μερικες γνωμες!!!!
υ.γ. ειλικρινα πες μου! πας για σερρες κ το στριβεις το εργαλειο εκει???? γτ οπουδηποτε αλλου.... αρε ψωμιαδη..! +:Dancing=+:\:D/
χαλαραααα.....

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

αυτο ψαχνω vallinor. να δινει καλυτερη πληροφορηση και να εμπνεει εμπιστοσυνη στη στροφη...και να βοηθαει και λιγο στο στριψιμο!!!!! :twisted:
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από delrules »

Σε γενικες γραμμες ισχυει αυτο που λεει και ο Valinor. Ειναι πολυ πιο σταθερο απο το μαμα μεσα στην στροφη και σου δινει αλλη εμπιστοσυνη. Το κοστος ειναι αναλογικα μικρο για αυτο που σου δινει. Υπαρχουν και αλλες διαδρομες που μπορεις να "παιξεις" λίγο και πιο κοντα (κατι πετροκερασα...)
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από Vallinor »

Προχωρα στην αγορα φιλε και δεν θα χασεις..... πιστεψε με
Live for nothing or die for something??

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

τρεμε rossi :shock: ........ μου φαινεται οτι θα τα βαλω!!! ευχαριστω για τη βοηθεια!!! δυστυχως δεν ερχομαι για πολλες μερες πανω και δεν τα εχω μαθει καλα τα κατατοπια...οταν ανεβω θα ρωτησω και θα μαθω..! α και κατι ακομα, παιζουν τιποτα μουφα ohlins made in china κλπ ας πουμε???? να ξερουμε και που παμε!!!
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από jskf16 »

Υποψιν , οι αναρτησεις πανε πακετο ....αμα μπροστα ειναι τρενο δε γινετε πισω να ειναι βαρκα γιαλος :mrgreen: , εξαρταται βεβαια και απο τον οδηγο , αλλα το θεμα αναρτησεων παει ολο μαζι.Καλο ειναι λοιπον στο μελλον να κοιταξουμε και τι θα κανουμε και με το πισω μερος!!

Απο εκει και περα το οτι το μπροστα δε ρυθμιζεται ειναι ενα θεμα που θελει λιγο παραπανω ψαξιμο/στησιμο.

Η ohlins ειναι μια!!
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από Vallinor »

Μπα το θεωρω απιθανο... αν πας εκει που τα εβαλα θα σου δωσει τα μαμα στο κουτι απο τα ΟΗΛΙΝΣ μαζι με τα χαρτια τα αυτοκολητα και ολα τα παρεμφερη....
Live for nothing or die for something??

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από toufekas »

απο οσο ξερω το πισω ειναι αρκετα ακριβο και απλησιαστο τουλαχιστον τωρα. αλλα αν εχουμε ohlins μπροστα και μαμα πισω θα υπαρχει καποιο θεμετακι??? η ουρα της μηχανης δεν θα ακολουθει ευκολα το μπροστινο???? και αν ναι σε σημειο που να σε δυσκολευει?? οχι ροσι, ουτε το δαχτυλακι του! ενας καθημερινος συμβατικος αναβατης που θελει μια βελτιοσουλα στο μηχανακι του ειμαι!!!

και θα βαλει τα ελατηριακια του στην αθηνα!!!! 8)
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από jskf16 »

Να το ακολουθησει δυσκολα ειδικα αμα εχεις απαιτησεις , αμα εισαι συμβατικος οδηγος οπως λες δε θα εχεις θεμα οσο μπορω βεβαια να κρινω απο εδω.Απο εκει και περα μη νομιζεις δε χρειαζεται να παρεις αυτο με τις 150 ρυθμισεις.....αμα τα βαλεις κατω τα λεφτα που δινουμε στα χαζο-παπαρακια :mrgreen: σου βγαινει ανετα η αγορα του.Απλα εκει ειναι τα λεφτα μαζεμενα , ενω στα χαζα :lol: δε το καταλαβαινεις επειδη δινεις λιγα καθε φορα!!!

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: ελατηρια ohlins

Δημοσίευση από Vallinor »

Δεν θα εχεις καποιο φανερο προβλημα τουλαχιστον οχι στις συνθηκες ενος μεσου οδηγου..... Για τα δικα μου ορια ειναι μια χαρα... εχω πατησει ολο το λαστιχο το πισω σε στροφες και δεν εκανε κιχ.... Απλα αν βαλεις και πισω θα ειναι μια ολοκληρωμενη βελτιωση. Αυτο πιστευω πως εννοει και ο φιλος Γιαννης πιο πανω
Live for nothing or die for something??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες