Τι λαδια σε fazer 600cc

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
SilverPunto
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Σάβ 03 Νοέμ 2007, 21:39
Model: -
Επικοινωνία:

Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από SilverPunto »

Καλησπερα παιδια,

ποσα λαδια περιπου περνει η μηχανη μας????
Τι λαδια να βαλω????
Εχω 17.000 χλμ και θελω σε λιγο να κανω την αλλαγη,τι λετε?????

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Frezas »

Αν θυμαμαι καλα παιρνει περιπου 3 λιτρα και κατι ψιλα....

Βαλε αυτα που προτεινει η Yamaha......, αν αρχισεις το ψαξιμο με τα λαδια θα χαθεις.....

Αν εχεις ορεξη ψαξου στο φορουμ παντως, εχουν γινει πολλες συζητησεις πανω στο θεμα, αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετα υποκειμενικο και αναλογα το καθε οδηγο.... :/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από delrules »

To προτεινόμενο είναι το ΥΑΜΑLUBE . Ειναι της ΥΑΜΑΗΑ και το βρίσκεις σε ολα τα καλά καταστήματα. Σε εξουσιοδοτημένο σίγουρα. Η ποσότητα είναι 3 λιτρα. Για την ακρίβεια χρειαζεται λίγο λιγότερο από 3, (χωρίς φίλτρο 2,5l) αλλά θα σου χρεώσουν 3.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
mimis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 15 Αύγ 2008, 16:42
Model: -
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από mimis »

Κατά το πρώτο service στα 1000km, στην αντιπροσωπεία της Yamaha μου έβαλαν Valvoline λάδι.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι οι αλλαγές ταχυτήτων συνοδεύονται πλέον από θόρυβο. Ρωτώντας τον μηχανικό μου είπε ότι έτσι κάνουν όλα :? . Όταν αλλάζεται ταχύτητες ακούτε τον ήχο ότι κουμπώνει; Αν όχι μήπως φταίει το λάδι; Τον ρώτησα για το Yamalube και μου είπε ότι το Valvoline είναι ακριβώς το ίδιο. Σκέφτομαι να βάλω μόνος μου το yamalube, είναι εύκολη η αλλαγή; Ποιο ακριβώς πρέπει να πάρω, πόσο παίρνει μέσα το moter και τι να προσέξω κατά την αλλαγή; (Πάντως είχα την εντύπωση οτι η αντιπροσωπεία βάζει μόνο Yamalube, δυστυχώς όμως εδώ στον Βόλο δεν συμβαίνει αυτό...)
-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

dimokritos
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2007, 03:38
Model: -
Τοποθεσία: Καβάλα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από dimokritos »

το manual όπως σωστά λέει ο γιώργος παίρνει 2.8λ μαζί με αλλαγή φίλτρου.

μέχρι τώρα έβαζα τα yamalube αλλά το κιβώτιο χτυπάει σαν caterpilar, ειδικά από πρώτη σε δευτέρα. τώρα θα δοκιμάσω τα torco. αν δεν μαλακώσει λίγο το αναθεματισμένο, θα μπούν τα motul 5100 και βλέπουμε...

α ρε yamaha με τα κιβώτιά σου...

ΥΓ είναι και πρόσφατο το thread :D :D

Άβαταρ μέλους
mimis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 15 Αύγ 2008, 16:42
Model: -
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από mimis »

dimokritos έγραψε:το manual όπως σωστά λέει ο γιώργος παίρνει 2.8λ μαζί με αλλαγή φίλτρου.

μέχρι τώρα έβαζα τα yamalube αλλά το κιβώτιο χτυπάει σαν caterpilar, ειδικά από πρώτη σε δευτέρα. τώρα θα δοκιμάσω τα torco. αν δεν μαλακώσει λίγο το αναθεματισμένο, θα μπούν τα motul 5100 και βλέπουμε...

α ρε yamaha με τα κιβώτιά σου...

ΥΓ είναι και πρόσφατο το thread :D :D
Η πρώτη κοπανάει, η δευτέρα με λίγο παραπάνω κράτημα του συμπλέκτη και απαλή αλλαγή ούτε που ακούγεται...... με την τρίτη και πάνω τί κάνουμε..... δηλ αν κοπανάει και με Yamalube τότε τί κάνουμε......
-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Άβαταρ μέλους
mimis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 15 Αύγ 2008, 16:42
Model: -
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από mimis »

έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000km. Ξέρει να μου πει κανείς κάθε πόσα km πρέπει από εδώ και πέρα να αλλάζω λάδια;
-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-

Άβαταρ μέλους
Billy_BMW
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2005, 19:23
Model: -
Τοποθεσία: Bayerische Motoren Werke - Niederlassung Zentrum Munchen
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Billy_BMW »

Υπάρχουν δύο γνώμες

Αν είσαι ψείρας ανα 5.000χλμ (όπως το 90% εδώ μέσα)

Αν όχι ανα 10.000χλμ

Πάντως άμα ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία καλό είναι τώρα που είναι άστρωτο να κάνεις και στα 6.000 και μετά ανα 10.000.

Το σίγουρο είναι ΠΑΝΤΑ να αλλάζεις φίλτρο μαζί.

...Ξέχασα και το 2%(βλ.Ζαχαράκης) που τα αλλάζει ανα 2500χλμ. +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Johnny1 »

Τώρα μερικές απόψεις από τη χρήση μερικών τύπων λαδιού στο FZ6:

Motul 5100 10W40 και Motul 300V 10W40. Περίοδος χειμώνα και αρχή Ανοιξης. Χάλια μαύρα!!!! Θορυβώδης κινητήρας και από κιβώτιο αστο καλύτερα......

Motul 5100 15W50 και Motul 300V 15W50. Πολυ καλύτερα από τα παραπάνω, με καλύτερη συμπεριφορά το χειμώνα (το ιξώδες που λέγαμε...) Μικρή υπεροχή του 300V. Γενικά, τίποτα το συνταρακτικό.

BEL-Ray EXR Racing 20W50. Το είχα δοκιμάσει καλοκαίρι. ΑΠΙΘΑΝΟ. Μηδεν θόρυβος κινητήρα, αψογο και αθόρυβο κιβώτιο. Δίστασα να το ξαναχρησιμοποιήσω γιατί στη συσκευασία μιλούσαν σαφως για αγωνιστική χρήση και είχα ενδοιασμούς για την αντοχή του στην πολυκαιρία. Επίσης, πρόκειται για ορυκτέλαιο.

Torco T-4SR 10W40 (Συνθετικά). Απίθανο λαδάκι. Σχεδόν ισάξιο με το Bel-Ray. Το είχα τέλος χειμώνα-άνοιξη-καλοκαίρι 2008 (δεν κάνω πολλά χλμ τελευταία....). Κουράστηκαν λίγο στους κάυσωνες του Ιουλίου και αλλάχθηκαν με τα :

Torco T-4R 20W50 (Ιμισυνθετικά). Πολύ καλά, αλλά όχι σαν τα συνθετικά. Καλή συμπεριφορά το καλοκαίρι (καλύτερη από όλα τα Motul) λόγω ιξώδους.

Αλλάζω λάδια κάθε 3000 ως 4000χλμ πάντα μαζί με φίλτρο. Ο κατασκευαστής λέει λάδια κάθε 10.000χλμ και φίλτρο κάθε 20.000 Χμμμμμμμμμ..... Αστο καλύτερα!!
Μετά ήρθε εγκύκλιος που κατέβαζε αυτά τα διαστήμτα στο μισό, δηλαδή 5000 και 10000χλμ.
Το Αμερικάνικο manual λέει κάθε 4000 και 8000 μίλια.
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από jskf16 »

Mην αλλαζετε τοσους τυπους λαδιων και ειδικα τοσα sae! :wink:

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Johnny1 »

jskf16 έγραψε:Mην αλλαζετε τοσους τυπους λαδιων και ειδικα τοσα sae! :wink:
Why????
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από jskf16 »

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6798

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6792

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6791

και κατι ακομα..και χημικα ακομα τα λαδια που παντα κατι μενει μεσα αλληλεεπιδρουν μεταξυ τους...οι χημικες ενωσεις που δημιουργουνται δεν ειναι παντα προς οφελος των μεταλλων και των στοιχειων του κινητηρα!

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Johnny1 »

jskf16 έγραψε:http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6798

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6792

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=6&t=6791

και κατι ακομα..και χημικα ακομα τα λαδια που παντα κατι μενει μεσα αλληλεεπιδρουν μεταξυ τους...οι χημικες ενωσεις που δημιουργουνται δεν ειναι παντα προς οφελος των μεταλλων και των στοιχειων του κινητηρα!
Κοίτα,
Ξέρω πως είναι απαγορευτικό να αναμιγνύεις λάδια, και ξέρω καλά και το λόγο.
Γι' αυτό τα αλλάζω πάντα μαζί με φίλτρο και τα αφήνω να στραγγίξουν καλά.
Γνώμη μου είναι πως τα 50-100ml που μένουν μέσα στον κινητήρα δεν αποτελούν (άξιο λόγου) πρόβλημα, αφού στα 2,7 λίτρα που παίρνει το FZ6 αποτελούν το 3,7% κατ' όγκο.
Οταν π.χ είχα τα motul σε 10W40, δεν υπήρχε περίπτωση να τα αφήσω μέσα στον κινητήρα μου για 3-4000 χλμ.

Θεωρείς πως θα ήταν σωστότερο να ακούν το κιβώτιο μου 2 φανάρια πίσω παρά να αλλάξω τύπο λαδιού???
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από delrules »

Εγώ έκανα την πρώτη αλλαγή στα 1000, μετα στα 5000, 10000, 15000 και παει λέγοντας. Το πηγαίνω σε εξουσιοδοτημένο και μου αλλάζει φίλτρο κάθε 10Κ και όχι μαζί με κάθε αλλαγή. Το λάδι που μου βάζει είναι το YAMALUBE. Την τελευταία φορά του πήγα εγω ΙΡΟΝΕ, μετά απο σύσταση φίλου που στο δικό του έμεινε πολύ ευχαριστημενος, και μπορώ να πω πως το κιβώτιο χτυπάει περισσότερο απο τα ΥΑΜΑΗΑ. Ειδικά η πρώτη μερικές φορές με τρομάζει και με πληγώνει ταυτόχρονα... Οπότε στην επόμενη θα γυρίσω στο YAMALUBE να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Έτσι και αλλιώς αυτό δίνει η μαμα.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από jskf16 »

Johnny1 έγραψε: Θεωρείς πως θα ήταν σωστότερο να ακούν το κιβώτιο μου 2 φανάρια πίσω παρά να αλλάξω τύπο λαδιού???
ναι :mrgreen: ,ανεκαθεν τα κιβωτια των fz6 χτυπουσαν καπως..και λεω καπως διοτι αυτο που ειχα εγω δεν ακουγοτανε τιποτα , αλυσιδες , τζογοι , ντιζες απομονωσεις , λαδια ολα ομως τζετ! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης