Στροφες και ανοιγμα.

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Mikesar
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 06 Ιούλ 2015, 23:46
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Στροφες και ανοιγμα.

Δημοσίευση από Mikesar »

Πρωτα απ'ολα συγνωμη που ανοιγω καινουργιο τοπικ αλλα ειναι διαφορετικο απο τα αλλα δυο που εκανα.
Μην με παρεξηγησεται η οτιδηποτε απλα δεν ξερω και παρα πολλα απο μηχανολογικα και τετοια
Το μηχανακι δουλευει ρολοι.Το μονο μου προβλημα(η απορια) ειναι τα εξεις:
1ον:το μηχανακι οταν δινω με νεκρα γκαζι δεν καθαριζει(λαικη εκφραση).Οι στροφες αναιβενουν κανονικα απλα αμα δωσω αποτομα και οχι σιγα σιγα ακουγεται σαν γουργουριτο στην αρχη.Ξερω τα λεω λιγο περιεργα αλλα...
Μηπως ειναι απο μπουζι?Το πειρα μεταχειρισμενο και δεν αλλαξα μπουζι(θα το αλλαξω σε μια εβδομαδα μαχ)
2ον:Βραδακι εβαλα μπρος και δουλευει κλασικα ρελαντι 1500-1600 κρυο και μολις ζεστενεται πεφτει 1140-1260.
Το περιεργο ειναι πως ενω επεσαν σε καποια φαση οι στροφες 1300-1400 και η μπαρα θερμοκρασιας πηγε 1,Εγω κλασικα εδωσα λιγο γκαζακι μεχρι 4000 και το εκλεισα για να ζεσταθει.Αυτο ομως αφου εκλεισα το γκαζι οι στροφες πηγαν 1600 παλι για 3-4 δευτερα(κατι που δεν μου το εχει κανει ποτε) και μετα επεσαν 1200.Λετε να ειναι τιποτα?

Ξερω οτι ειναι βλακειες ερωτησεις απλα το θελω να κρατησει το μηχανακι.

Επισης εκανα αλλαγη λαδιων και φιλτρου και παραφλου οταν το πηρα.

Ευχαριστω

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στροφες και ανοιγμα.

Δημοσίευση από GrDreamer »

Μην αγχώνεσαι όλα μια χαρά με το εργαλείο σου.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Στροφες και ανοιγμα.

Δημοσίευση από SoR_gr »

μαλλον θαναι η βενζίνη που βάζεις και σου φαίνεται περίεργη συμπεριφορά.

καμια φορά αν βάλω 95αρα απλή απο οτι ναναι βενζιναδικο (βάζω κατα 99% σε 1 βενζιναδικο εντός αττικής) αν με νεκρά ρίξω "ξερόγκαζο" για να φθασει στις 7-9-10Κ στροφές μου κάνει αυτό το κόμπιασμα/γουργουρητο που λες και εσύ, με βπαουερ ή 100αρα δεν μου το κάνει.

επίσης αυτο με το ρελαντί που λές , κάποια στιγμή επλυνα σε πλυντήριο την μοτο και και μάλλον περασαν νερά/σαπουναδες απο το πιεστικό και το ρελαντί ήταν στις 2Κ στροφές και όταν ζεστενόταν έπεφτε στις 1.5-1.7Κ και τρεμόεπαιζε. έριξα wurth ενισχυτικο βενζίνης και απλα σταθεροποιήθηκε το ρελαντί στις 1.5Κ. με τα πολλά ήθελε καθαρισμό στα μπεκ και μετά δούλευε μια χαρά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Mikesar
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 06 Ιούλ 2015, 23:46
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Στροφες και ανοιγμα.

Δημοσίευση από Mikesar »

και εμενα μετα απο πλυσιμο το εκανε,το πηγα να μου φτιαξει την μιζα τωρα(ηθελε καρβουνακια) και να δει τα μπουζι αμα θελουν αλλαγμα.Λογικα το απογευμα θα το παρω το μηχανακι και θα σας πω αμα εφυγε η οχι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες