Λάδια κινητήρα

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
CostasPatra

Λάδια κινητήρα

Δημοσίευση από CostasPatra »

Καλησπέρα.Έχω να καταθέσω μιά άποψη σχετικά με τα λάδια που βάζουμε στον κινητήρα.Λόγω προσωπικής ειδικότητας(μηχανοδηγός πλοίων και σκαφών)σε κάποιο σεμινάριο μας είχε μιλήσει ένας Άγγλος τεχνικός που δούλευε στην ΒΡ και μας είπε (μετά από σχετική ερώτησή μου για τις μοτοσυκλέτες)ότι σε έναν κινητήρα γενικά και ειδικά σε μοτοσυκλέτες στα πρώτα χιλιόμετρα ζωής του λόγω του ότι τα μέταλλα πρέπει να "στρωθούν"όπως λέμε(δηλ.να έχουν τις ανάλογες μεταξύ τους επαφές και τριβές,να το πω απλά)σωστότερο είναι μέχρι τα 8.000 περίπου χιλιόμετρα να χρησιμοποιούμε ένα καλής ποιότητας ορυκτέλαιο(ναι ορυκτέλαιο καλά ακούσατε)ή έστω ένα ημισυνθετικό λάδι και όχι ένα καλής ποιότητας συνθετικό λάδι.Μετά τα 16.000-18.000κμ πρότεινε ημισυνθετικά λάδια και τα συνθετικά να τα αφήνουμε μόνο για αυτές τις μοτοσυκλέτες που τα έχουν πραγματική ανάγκη(π.χ αγωνιστικές κατασκεύες ή πολύ βελτιωμένες δρόμου).Και όλα αυτά τα δικαιολόγησε στην σύνθεση που έχει το λιπαντικό που στην περίπτωση του ορυκτέλαιου σε αντίθεση με το συνθετικό έχουν μικρότερη πυκνότητα και μεγαλύτερη ρευστότητα ώστε να λιπαίνουν τα μεταλλικά μέρη του κινητήρα όπου και όπως χρειάζεται χωρίς να δημιουργούν ένα παχύρευστο στρώμα προστασίας ανάμεσα τους με αποτέλεσμα στην ουσία να μην στρώνονται στην πραγματικότητα ποτέ ή να στρώνονται με πολύ μικρή ταχύτητα χρόνου.Και μάλιστα είπε χαριτολογώντας ότι αυτός σαν τεχνικός σε μία εταιρεία λιπαντικών θα ήθελε πολύ να πουλά τα full synthetic lubricates της εταιρείας του και όχι τα rock oils...Τα σχόλια δικά σας.Μετά απ'όλα αυτά έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος του MOTO όπου και είχε αφιέρωμα στα λιπαντικά(Στρώσιμο Κινητήρα και λιπαντικά)και διάβασα σχεδόν τα ίδια από τεχνικό της CASTROL...Το συζήτησα με τεχνικό(νομίζω τον καλύτερο στην περιοχή μου-Πάτρα-στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο yamaha-Κουρής Χρήστος- και μου είπε τα ίδια ακριβώς και ότι προτείνει τα ίδια ενώ αν επιμένει ο πελάτης(ως "γνώστης"...)τότε και μόνο του βάζει συνθετικά λάδια...Προσωπικά χρησιμοποιώ ορυκτέλαιο καλής ποιότητος και στο fazer αλλά και στα δύο προηγούμενα που είχα V-STROM και XTZ660 TENERE με κανένα απολύτως πρόβλημα και μάλιστα όταν δειγματοληπτικά και μόνο άνοιξα τον κινητήρα του tenere στα 16.000κμ ήταν άψογο χωρίς καμμία φθορά...Όλα αυτά τα παραθέτω σαν προσωπική άποψη περί λιπαντικών χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν για τίποτα.Ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει.Απλά ότι κι αν λέμε ίσως κάπου στο βάθος ακούγεται και ψιλοβοηθάει.-

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Οταν, στα 5.000 χλμ, ηθελα να κανω την αλλαγη, ο τεχνικος της ΥΑΜΑΗΑ στο Βολο, μου ειπε περιπου τα ιδια. Δηλ. να ξαναβαλω το πολυ ημισυνθετικο και μετα τις 10.000 χλμ να σκεφτω τη χρηση συνθετικου. Ετσι εβαλα Liqui Moly ημισυνθετικα.
Ετσι κι αλλιως, αφου αλλαζουμε καθε 5.000 χλμ λαδια, δε νομιζω οτι εχει νοημα να βαζουμε fully synthetic.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -

Άβαταρ μέλους
hobo
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ 01 Αύγ 2005, 12:55
Model: -
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hobo »

Εγω πάλι στο 1000 εβαλα τα castrol τα racing. Ειναι κανα 2-3 τυποι εδώ που εχουν το r1 εδώ και πολά χρόνια και εβαζαν αυτά χωρίς το παραμικρό. Τους 2 τυπους τους ξέρω και τους εμπιστεύομαι. Ειδικά όταν μου είπαν ότι και κρύο να το σπάσεις το μοτόρι δεν εχει πρόβλημα.
Τα φοράω καμια 700 χλμ . και η αλήθεια είναι ότι ακούω λιγότερο το σασμαν. Θα δούμε....
ότι πεις ... θα το πληρώσεις

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Johnny1 »

Πάντως από τα καλύτερα ιμισυνθετικά είναι και το Bel-ray EXR (παλιότερα MC-5).
Τεσταρισμένο από πολλούς μηχανικούς σε πολύ απαιτητικά μοτέρ. Μετά από 60000χλμ βρίσκεις ένα άψογο μοτέρ
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

παιδια τα ημισυνθετικα εχουν ειδικα προσθετα για το σασμαν να μην το ξεχναμε αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολες πλεον οι κατασκευαστριες εταιρειες συνιστουν ημισυνθετικα λιπαντικα για τους κινητηρες τους.
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
gediak
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 13:32
Model: -
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gediak »

Δημήτρη εξού και τα HONDA HP4 SEMI SYNTHETIC φαντάζομαι....

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

gediak έγραψε:
zaharakis έγραψε:παιδια τα ημισυνθετικα εχουν ειδικα προσθετα για το σασμαν να μην το ξεχναμε αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολες πλεον οι κατασκευαστριες εταιρειες συνιστουν ημισυνθετικα λιπαντικα για τους κινητηρες τους.
Δημήτρη εξού και τα HONDA HP4 SEMI SYNTHETIC φαντάζομαι....
ακριβως!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

ndim

Δημοσίευση από ndim »

Τα yamalube που προτείνει ο κατασκευαστής, είναι ημισυνθετικά;

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

ναι βρουτε ... :lol: :lol:

sae 15/50
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Arxagelos

Δημοσίευση από Arxagelos »

imisynthetic rulezzzz!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Johnny1 »

Για πείτε μου κάτι ωρε συνάδελφοι:

Παρατήρησα 900Km μετά την αλλαγή ότι το κιβώτιο ακούγετε λιγότερο, και ο λεβιές έχει μικρότερη αντίσταση. Υπάρχει περίπτωση το λιπαντικό να αποδίδει τα μέγιστα μετά από κάποια χιλιόμετρα?

Το συγκεκριμένο λιπαντικό είναι το 5100 της Motul.
Γιάννης

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

Οπως εχει ηδη αναφερει ο zaharakis και τα λαδια εχουν μια περιοδο στρωσιματος, μεχρι να αποδωσουν τα μεγιστα.
"Motor racing, mountain climbing and bull fighting are the only true sports.
All the rest are children's games played by adults."

- Ernest Hemingway -

manosrjs

Δημοσίευση από manosrjs »

απλα το αναφερω σαν νεο γιατι καποτε ειχα υποστηριξει τα συνθετικα λαδια

και ειχα πει οτι μου το ειχε προτεινει συνεργειο της γιαμαχα

σημερα αντιπροσωπος της μου ειπε οτι οντως απαγορευεται να βαλεις

φουλ συνθετικα λαδια στο φειζερ εκτος βεβαια απο τα

γιαμαλουμπ τα οποια οι προδιαγραφες τους το επιτρεπουν

και μην αρχισει κανεις αυτα τα"οτι το λαδι τους θελουν να πουλησουν που

ειναι και ακριβοτερο" κτλ

δεν ηθελα να ανοιξω το θεμα των λαδιων το οποιο θεωρειται τελειωμενο

απλα μεταφερω τι λενε οι αντιπροσωποι της γιαμαχα

προσωπικα δεν αντιλεγω αλλα τελικα καταληγω και εγω οπως ολο το

φορουμ στα "φουλ" ημισυνθετικα

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

να μην λεμε παλι τα ιδια και τα ιδια....


HONDA HP4 20/50 semi synthetic στο ασημι(πλεον )κουτι με την μαυρη ετικετα...
τα μονα που μου αντεχουν πανω απο 4000χλμ και οσο δουλευουν.....τοσο ""γλυκαινουν""

γιατι δεν με ακουτε ????
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

SPORTFLYE

Δημοσίευση από SPORTFLYE »

Εγώ χρησιμοποιώ της MOTUL και είμαι ικανοποιημένος. Το αρνητικό είναι ότι πληρώνω 20€ το λίτρο. :shock: :shock:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης