καίω παρα πολλά γιατί...;;

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Atairiastos7
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 24 Σεπ 2013, 17:07
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Atairiastos7 »

Συγνώμη έχεις δίκαιο
Έχω το μοντέλο του 2004 έχω βάλει τελικά και φίλτρο αέρος.η μηχανή έχει κάνει καυσαναλυση. Μια μέρα που μίλαγα με τον ξάδελφο μου μου είπε να πάω σε 1 συνεργειο YAMAHA να τον δοκιμάσω και να κάνω 1 σέρβις.. Αλλάζω μπουζί λάδια φίλτρο λαδιού και γενικά ... Είχα κατανάλωση και το λέω στον μάστορα.. Κοιτάει το tps και μου λέει οτι είμαι σε ανάκληση. .. Το αλλάζει.. Και απο τότε που το άλλαξα δεν είδα καμιά διάφορα στην κατανάλωση. .. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να εχει..

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Δηλαδή, πήγες σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο YAMAHA, όπου εκτός από την αλλαγή του TPS, σου έκανε ο ίδιος το service και κυρίως την καυσανάλυση (μετά την αλλαγή του tps)? +:Think=+::-k
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..


Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Χμμ.. νόμος: κανένα fazer 600άρι δεν επιτρέπεται να κάνει κάτω από 200χλμ με γεμάτο ρεζερβουάρ, πριν ανάψει η ρεζέρβα.. εκτός αν κινείσαι συνεχώς από 8000-12000 rpm.. στον εξουσιοδοτημένο μηχανικό (σου) το ανέφερες; τι σου είπε ..;;.. +:Think=+::-k
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

ένα θέμα που επιμένω αρκετά. Τι βενζίνη βάζεις; η βενζίνη που βάζεις είναι καλής ποιότητας;

κατανάλωση απο γέμισμα έως ρεζέρβα και άδειασμα σε 150-170 χιλιομετρα έχω δει μόνο σε γρήγορους ρυθμούς 8-.000 εως κόφτες και όταν η βενζίνη που είχα βάλει ήταν μάπα 95αρα.

μάπα 95αρα έχω δει και το αυτοκίνητο την καταπίνει ανεξάρτητα την οδήγηση.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειναι γνωστο οτι: ειδικα στα 2004 χρειαστηκαν να αλλαχτουν και 3 φορες :shock: tps με τα νεα βελτιωμενα! Οποτε η λυση ειναι μονο μια ξανα συνεργειο! Υπαρχουν τροποι και διαγνωστικα να το δει/βρει.

Atairiastos7
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 24 Σεπ 2013, 17:07
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Atairiastos7 »

Παιδια σημερα μου αναψε η ρεζερβα και πηγα και το φουλαρα... Ειδα οτι πηρε 10,12 λιτρα.. αν ειναι το ντεποζιτο 19,4 που ειδα καπου μαλλον ειναι αλλου το προβλημα ..Γιατι λογικα θα ειχα μεσα ακομα 9 λιτρα. θα το κοιταξω..

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από pilotos7 »

Συνολικα ειναι 19.5 λιτρα και η ρεζερβα αναβει στα 16.5 οποτε μολις αναβει η ρεζερβα κανονικα πρεπει να παρει 16 λιτρα περιπου.
Μαλλον εχεις προβλημα στο φλοτερ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οσες φορες εχει αναψει ρεζερβα, γεμισα με 14 ή 15 λιτρα.

Μια φορα εκανα 77χλμ με ρεζερβα, εως 6k στροφες το πηγαινα κ πηρε 17λιτρα στο γεμισμα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Stavrakos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 23 Απρ 2017, 15:19
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Stavrakos »

Να ρωτησω και εγω μιας που την πηρα τωρα προσφατα...Ταξιδακι οταν την εφερνα στην πολη μου μεσα στην εγνατια με σταθερα 130 εκαψα 4 λιτρα στα 100 +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ μεσα στην πολη εκαψα 8 λιτρα στα 100 +:Brick wall=+:](*,) is it normal?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

3η έβαλες καθόλου μέσα στην πόλη ή οχι +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Stavrakos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 23 Απρ 2017, 15:19
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Stavrakos »

χαχαχαχ και τεταρτη στα 40χιλιομετρα βαζω εγω..anyway ακομα ειναι νωρις για συμπερασματα ξανα εβαλα βενζινη την δουλευω μεσα στην πολη και βλεπω καλυτερο αποτελεσμα προς το παρων απλα μου εκανε εντυπωση η διπλασιαση τον λιτρων εκτος-εντος πολης...αλλα δεν γαμιε...την γουσταρω

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Roy-D »

Κι εγώ εκεί που έκανα 250 με 270 χλμ με ένα γέμισμα κάνω πλέον 200 αντε 220 χλμ ... Απλά το πάω πιο γρήγορα γαμωτι...

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Makman »

Ειναι γλυκο το γαζι της +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Roy-D »

Τελικά το πρόβλημα ήταν τα πολλά οκτανια και πλέον δοκιμασμένα. Έβαζα κάθε Τρίτη 97 οκτανια και ήμουν Μαξ στα 220 χλμ μέχρι να μπει ρεζέρβα πάντα. Έβαλα απλή και εκτοξεύτηκε στα 260-270 χλμ μέχρι να μπει η ρεζέρβα. Έτσι μπακαλιστικα. Εν τω μεταξύ το λέει το μανιουαλ.. Only 95 octane gas.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης