tps και αυξημενη καταναλωση

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Το κόστος πάντα παίζει τον ρόλο του . Ωστόσο το θέμα είναι να βρεις ένα μάστορα σωστό να σου κάνει καλή δουλειά για να μην πάνε τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις (όσα είναι αυτά) . Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον Σταμάτη (Πειραιά) από την δουλειά του .

Επίσης το απλά να κοιτάξει τι έχει δεν στέκει πολύ . Διότι μια καυσανάλυση η ένας συγχρονισμός πεταλούδων απαιτεί ειδικά όργανα και εργασία .Δεν είναι ξεβιδώνω μια τάπα και κοιτάω στην τρύπα να δω αν έχει πρόβλημα ...... :mrgreen:
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

takisxx έγραψε: και απο οτι μου ειπαν στην yamaha εχει αλλαχτει το tps
Ε και :mrgreen: , δε το καταλαβα αυτο :roll: δηλαδη δε μπορει να χαλασει ή ξερουμε οτι φοραει το βελτιωμενο μετα ανακλησης.Πηγαινε στο μηχανικο σου να το τσεκαρει.Μπορουν να το τσεκαρουν και απο την ecu (αν δειξει κατι ) , και απο τα νουμερα του αν φοραει το βελτιωμενο , και να μετρησουν τα ρευματα του αν ειναι σωστα!Τςπ....

Υπαρχει κοσμος που εχει αλλαξει 2 και 3.... :/abwave::)

takisxx
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 21:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από takisxx »

μου φαινεται την 80αρα στον μηχανικο δε την γλιτωνω με τιποτα.. θα παω την δευτερα να δουμε τι παιζει... ελπιζω να μην θελει αλλαγη το tps και αρχισουμε να σκαμε φραγκα ακομα δεν την πηραμε... θα ενημερωσω οταν μαθω τι και πως!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

εχω παει κ στους 2......κ............. στον πειραια και ................
μακρια απο τον ....................λεγεται οτι ειναι απο τους κορυφαιους yamaha μηχανικους.....
τωρα κατα ποσο ειναι πες το μου εσυ πως θεωρουν κορυφαιο ενα μηχανικο που κατα την διαρκεια της καυσαναλυσης στη μηχανη καπνιζει τσιγαρο καβαλα πανω της.....Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!

τραΒΑ Κ....................... πειραια.....υπομονετικα τα παιδια εκει κ τα αξιζουν τα λεφτα τους.....
ασε που μπορει να μην χρειαστει να σκασεις τα 80€ αλλα να ειναι κατι πολυ πιο απλο :wink: :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Σάβ 27 Οκτ 2012, 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: δε <<φωτογραφιζουμε>> τους μηχανικους και ειδικα με αρνητικα σχολια , μονο σε pm
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ 04 Ιούλ 2005, 04:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Tassos »

Μέχρι εδώ όλα καλά.

"Eντάξει" είπαν απο την Yamaha. Βάσει αριθμού πλαισίου που τους έδωσα, θα μου το αλλάξουν το TPS.

Δυο απορίες:

1) Περιοχή Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Δάφνη, Μπραχάμι έχετε να προτείνετε παιδιά κάποιον καλό μηχανικό;

2) Μου είπαν ότι η αυξημένη κατανάλωση δεν οφείλεται στα TPS, αλλά σε άλλα θέματα όπως:
- χείριστη ποιότητα καυσίμων λόγω νοθείας στην Ελληνική επικράτεια.
-κακορυθμισμένη μηχανή λόγω σέρβις απο μη καλούς/εξουσιοδοτημένους μηχανικούς.

Η μόνη απόδειξη προβληματικού TPS είναι το σβήσιμο στο ρελαντί και όχι η αυξημένη κατανάλωση καυσίμου. Τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Εγώ λέω πώς όταν το μηχανάκι μου παρουσίασε πρόβλημα στο tps εκτός από τα σβησίματα (ακόμα και στιγμιαία εν κινήσει), δούλευε με 2 από τους 4 κυλίνδρους και ρούφαγε καύσιμο σαν μπεκρής... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

Tassos , σωστα στα ειπαν και ετσι ειναι....αλλα πολλες φορες οταν ο αισθητηρας γκαζιου δε λειτουργει και πολυ σωστα υπαρχει και μια ενδειξη παραπανω καταναλωσης απο το κανονικο.

takisxx
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ 24 Οκτ 2012, 21:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από takisxx »

την πηγα σημερα την μηχανη στην νικαια στην yamaha και την πηρα σημερα το απογευμα στις 6 ρωτησα τον μαστορα τελικα τι ειδε και μου ειπε οτι ειχε προβλημα στον ψεκασμο και οτι αλλαξε κατι λαστιχακια(απο οτι καταλαβα καλα) και εκανε και μια καυσαναλυση τιμη συνολικα :50 ευρω.
του ειπα οτι θα περασω σε καμια 20αρια μερες να του πω αν εχω παλι αυξυμενη καταναλωση...αλλα απο οτι μου ειπε αυτο ηταν η ζημια!

Άβαταρ μέλους
xalias
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Νοέμ 2010, 16:24
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από xalias »

Μετά από αρκετό καιρό είπα κι εγώ να δω σε λίτρα πόσο μου καίει το εργαλείο (fz6 04) Το αποτέλεσμα ήταν για :cry: 8,63 λίτρα στα 100χμ.
Η μηχανή έχει αλλάξει 2 :!: :!: φορές tps, έχει αλλαχτεί ένα σωλινάκι του αισθητήρα λ, έχουν καθαριστεί τα μπεκ και το injection, μέχρι και από τα κεντρικά της yamaha έχουν έρθει για να δουν τι έχει αλλα τζίφος. Μου είπαν ότι η μηχανή δεν τους δείχνει τίποτα που να δικαιολογεί την κατανάλωση. Η μηχανή κάνει καθημερινά 8χμ (Αμπελόκηποι-Πανεπιστημίου) με σταθερό γκαζάκι και χωρίς ξεσπάσματα μιας και η διαδρομή δεν ενδικνιετε για τρελά ανοίγματα γκαζιού. Τελευταία συμβουλή της yamaha ήταν να την ξεκαπνίσω αν και απότι μου είπαν θα δω μικρή διαφορα. Η μηχανή πάει στην yamaha μετα την γέφυρα της Κατεχάκης. Έχεις κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι, εάν κάνω καυσανάλυση θα δείξει τίποτα ή τσάμπα τα 200€ που θα σκάσω; (τόσο έχω ακούσει ότι κάνει)Να πώ ότι έχω μόνο 34.000χλμ, φοράω εξάτμιση και φίλτρο. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

καυσαναλυση 200€???????????? :shock: +:Brick wall=+:](*,)
φιλε,προσεχε που πας σε ποιον μηχανικο.....συνηθως η καυσαναλυση εχει ενα κοστος στα 30€....
κ αν την κανεις κ σε καποιο μεγαλο σερβις ισως να μην στην χρεωσουν καν.....
απο κει κ περα,εισαι σιγουρος οτι μετρας σωστα την καταναλωση?γεμιζεις μεχρι τερμα το ρεζερβουαρ?
μηδενιζεις τον μερικο χλμ?κανεις σωστα τον υπολογισμο?ο μηχανικος που σου εβαλε τις εξατμες κ το φιλτρο μηπως σου πειραξε τα co's απο το καντραν χωρις να κανει καυσαναλυση?
οσο για τις αποστασεις που καλυπτεις ειναι φυσιολογικο εντος πολης με σταματα ξεκινα,συχνες αλλαγες ταχυτητας 2-3-4 max να εχεις μια καταναλωση προς τα πανω.....σε ταξιδι ή μακρινες βολτες σιγουρα θα εχεις μια πιο οικονομικη καταναλωση..... :wink: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
xalias
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Νοέμ 2010, 16:24
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από xalias »

Φίλε κούλη.
Κατανάλωση δεν έχω κάνει ποτέ και ούτε έχω ψάξει τιμές. Η τιμή που έβαλα είναι από διάφορα forum που έχω δει.
Σήμερα γέμισα την μηχανή και πήρε 17 λίτρα και είχα κάνει 197χλμ από τα οποία τα 17 ήταν στο trip f. Την μηχανή την πήρα δεύτερο χέρι και δεν ξέρω εάν έχουν πειραχτεί πράγματα από το καντράν. Για την ιστορία όταν το πήρα έβγαζε 230χλμ εντός πόλις και 270χλμ εκτός μέχρι να μπει στη ρεζέρβα. Ξαφνικά έπεσε στα 180χλμ. Πήγα yamaha και άλλαξα tps και όλα οκ. Μετά από 4-5 γεμίσματα ξαναπέφτω στα 180χλμ. Στο αμέσως επόμενο γέμισμα πέφτω στα 120χλμ :shock: :shock: Πάω στην yamaha και μου αλλάζουν ένα σωληνάκι που είχε τρυπήσει και έπαιρνε λάθος εντολές από τον αισθητήρα λ. H Κατανάλωση ανεβαίνει στο 160χλμ. Ξανά yamaha και ξανά αλλαγή tps. Άδειασμα ντεπόζιτου στα 180χλμ ξανά. Ξανά yamaha καθάρισμα μπεκ, injection αλλαγή από κάτι αλλά σωληνάκια έλεγχος από τύπο από τα κεντρικά της yamaha και πάλι τίποτα. Την μηχανή την είχαν 1 εβδομάδα στο συνεργείο και την είχαν κάνει βίδες. Δεν τους έχει τύχη ξανά τέτοιο πράγμα μου είπαν.
Έχεις κάποιον για καυσανάλυση; Να πω ότι ποτέ η μηχανή δεν μου έκανε σβησίματα. Από την τελευταία επίσκεψη στη yamaha (περίπου 5-6 μήνες για αυτό το θέμα) το ντεπόζιτο μπαίνει στη ρεζέρβα σταθερά μετά τα 180χλμ.
Sorry εάν κούρασα.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

οοοοολες αυτες οι εργασιες κ το "χερι" που μπηκε στη μηχανη τοσες φορες για να δουν τι εχει η μηχανη ηταν το ιδιο ή καθε φορα εβαζε κ διαφορετικος μαστορας το χερακι του?γιατι παιζει κ αυτο ρολο.....ο καθε μαστορας ξερει τι ακριβως της εχει κανει.....επισης καυσαναλυση εχω κανει στον σταματη στον πειραια κ αν θυμαμαι καλα το κοστος ηταν 30€....αν θυμαμαι καλα ξαναλεω γιατι υπαρχει το ενδεχομενο να την εκανα σε καποιο σερβις μαζι με βαλβιδες ή αλλαγη λαδιων/ελατηριων εμπρος κ να μην μου τη χρεωσε.....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
xalias
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Νοέμ 2010, 16:24
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από xalias »

όλες από τον ίδιο. yamaha στην μεσογείων μετα την κατεχάκη και το όνομα του μηχανικού Νίκος. Εαν δεν κάνω λάθος εδώ είχα διαβάσει για το συνεργείο ότι είναι καλό και πήγα. Η καυσανάλυση θα μου δείξει τίποτα ή τσαμπα θα πάνε τα 30€ εάν ξέρεις

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

κ εγω εχω διαβασει καλα λογια γι'αυτον στην μεσογειων οπως επισης κ 2 φιλοι με fz6(που ειναι κ "ψειρες")
μου εχουν πει καλα λογια
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από lefteris489 »

ρε παιδιά και εμένα μέσα στην πόλη στα 200 χλμ ανάβει η ρεζέρβα με χαλαρή οδήγηση....αν το πιέσω κανα 2 φορές ανάβει πιο νωρίς...νόμιζα ότι είναι φυσιολογικο +:Think=+::-k
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες